North Carolina in the 1900s

North Carolina State House of Representatives

1969

(See Map)
This General Assembly met from January 15th to July 2nd in 1969.

District

Number of
Delegates Authorized

Counties in District 

Delegate(s) (County From)

1

2

Camden, Chowan, Currituck, Gates, Pasquotank, Perquimans

Philip Pittman Godwin (Gates),
William Thomas Culpepper, Jr. (Pasquotank)

2

2

Beaufort, Dare, Hyde, Tyrrell, Washington

William Riley Robertson, Jr. (Beaufort),
Archie Burrus (Dare)

3

3

Carteret, Craven, Pamlico

Henry Carlisle Boshamer (Carteret),
Ruffin C. Godwin (Craven),
Christopher Sylvanus Barker, Jr. (Craven)

4

3

Onslow, Pender

James Franklin Mohn (Onslow),
Hugh Appleton Ragsdale (Onslow),
Reuben Leslie Moore (Pender)

5

2

New Hanover

Howard Allen Penton, Jr.,
Edward Cleo Snead

6

2

Bertie, Hertford, Northampton

Roberts Harrell Jernigan, Jr. (Hertford),
Perry Whitehead Martin (Northampton)

7

2

Halifax, Martin

Thorne Gregory (Halifax),
James Alphonso Everett, Jr. (Martin)

8

2

Pitt

Herbert Horton Rountree,
David Edward Reid, Jr.

9

2

Greene, Jones, Lenoir

Guy Elliott (Lenoir),
Daniel T. Lilley (Lenoir)

10

2

Wayne

Nancy Winborn Chase,
Thomas Edward Strickland

11

1

Duplin

Hugh Stewart Johnson, Jr.

12

2

Bladen, Sampson

James Collins Green (Bladen),
Charles Graham Tart (Sampson)

13

2

Brunswick, Columbus

Robert Charles Soles, Jr. (Columbus),
Arthur W. Williamson (Columbus)

14

3

Edgecombe, Nash

Joseph Elliott Eagles (Edgecombe),
Allen Cromwell Barbee (Nash),
Julian Baker Fenner (Nash)

15

3

Johnston, Wilson

William Ross Britt (Johnston),
Joshua Ernest Paschall (Wilson),
Arthur Hartwell Campbell (Wilson)

16

2

Franklin, Vance, Warren

James Davis Speed (Franklin),
John Trammel Church (Vance)

17

2

Caswell, Granville, Person

William T. Watkins (Granville),
James Edward Ramsey (Person)

18

3

Durham

William Hance Hofler,
Wade Hampton Penny, Jr.,
Kenneth Claiborne Royall, Jr.

19

4

Wake

Samuel Henry Johnson,
Archibald Alexander McMillan,
Howard Fabing Twiggs,
Herman Ward Taylor

20

2

Chatham, Orange

Ike Franklin Andrews (Chatham),
Donald McIver Stanford (Orange)

21

2

Alamance

Jack Manning Euliss,
William Shakespeare Harris, Jr.

22

2

Harnett, Lee

Jimmy Lewis Love (Lee),
James Forrest Penny, Jr. (Harnett)

23

4

Cumberland

Norwood E. Bryan, Jr.,
Joseph Bryant Raynor, Jr.,
Lester Grant Carter, Jr.,
Charles Grandison Rose, Jr.

24

4

Hoke, Robeson, Scotland

Neill Lauchlin McFayden (Hoke),
Roscoe Drake McMillan, Jr. (Robeson),
Robert Leonard Campbell (Robeson),
Gus Speros (Robeson)

25

2

Rockingham

Jule McMichael,
Earl Wray Vaughn*

26

6

Guilford

William Marcus Short,
J. Howard Coble,
Henry E. Frye,
Robert Odell Payne,
Charles Wiley Phillips,
John Lawson Ridenour, III

27

2

Montgomery, Randolph

Colon Elwood Blake (Montgomery),
Cyrus Roby Garner (Randolph)

28

1

Moore

Toffie Clyde Auman

29

1

Richmond

John Walter Covington, Jr.

30

5

Forsyth

Howard A. Jemison,
Ed. M. McKnight,
Hamilton Cowles Horton, Jr.,
C. Dempsey McDaniel,
Marshall Ted Wills

31

2

Davidson

Joe H. Hege, Jr.,
James Eugene Snyder

32

1

Stanly

Clyde Hampton Whitley

33

2

Anson, Union

Fred Moore Mills, Jr. (Anson),
Richard Shuyler Clark (Union)

34

2

Rowan

Austin A. Mitchell,
Samuel A. Troxell

35

2

Cabarrus

James Calvin Johnson, Jr.,
Dwight Wilson Quinn

36

7

Mecklenburg

Philip Jackson Baugh,
James Tully Beatty,
James Holmes Carson, Jr.,
Arthur H. Jones,
James B. Vogler,
Hugh Brown Campbell, Jr.
Ernest Lee Hicks

37

3

Alleghany, Ashe, Stokes, Surry

Porter Claude Collins, Jr. (Alleghany),
Basil Duke Barr (Ashe),
James Worth Gentry (Stokes)

38

2

Wilkes, Yadkin

Claude Billings (Wilkes),
Jeter L. Haynes (Yadkin)

39

2

Davie, Iredell

Gilbert Lee Boger (Davie),
Homer Brown Tolbert (Iredell)

40

2

Catawba

Robert Quincy Beard,
G. Hunter Warlick

41

4

Gaston, Lincoln

David Webster Bumgardner, Jr. (Gaston),
Carl Jerome Stewart, Jr. (Gaston),
Jack L. Rhyne (Gaston),
Clarence Edwin Leatherman (Lincoln)

42

3

Alexander, Burke, Caldwell

Teral Thomas Bostian (Alexander),
William M. Fulton (Burke),
Donald Rayvaughn Kincaid (Caldwell)

43

3

Cleveland, Polk, Rutherford

Robert Zemri Falls (Cleveland),
William Kemp Mauney, Jr. (Cleveland),
Robert Alden Jones (Rutherford)

44

1

Avery, Mitchell, Watauga

James Eubert Holshouser, Jr. (Watauga)

45

4

Buncombe, McDowell

Herschel Springfield Harkins (Buncombe),
Claude B. DeBruhl (Buncombe),
John Shorter Stevens (Buncombe),
Hugh Fernley Beam (McDowell)

46

1

Henderson

James T. Mayfield

47

2

Haywood, Madison, Yancey

Ernest Bryan Messer (Haywood),
Liston Bryan Ramsey (Madison)

48

1

Jackson, Swain, Transylvania

Charles H. Taylor (Transylvania)

49

1

Cherokee, Clay, Graham, Macon

William Pershing Bradley (Clay)
*Earl Wray Vaughn was elected Speaker of the House of Representatives. Jo Ann Smith was Clerk.
<< 1968        

1971 >>



© 2014 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved