North Carolina in the 1900s

North Carolina State House of Representatives

1973-1974

(See Map)

Beginning at this General Assembly, the legislature met in both years from henceforth. The First Session met from January 10th to May 24th in 1973. The Second Session met from January 16th to April 13th in 1974.

The 1971 NC Legislature reapportioned the House of Representatives districts based upon the results of the 1970 U.S. Census, and it was effective in this General Assembly. The number of districts was reduced from forty-nine (49) to forty-five (45), and many districts had their number of delegates revised.

The total number of delegates remained at one hundred-twenty (120).

District

Number of
Delegates Authorized

Counties in District 

Delegate(s) (County From)

1

2

Camden, Chowan, Currituck, Dare, Pasquotank, Perquimans, Tyrrell, Washington

William Stanford White (Dare),
Vernon Grant James (Pasquotank)

2

1

Beaufort, Hyde

William Riley Robertson, Jr. (Beaufort)

3

3

Craven, Jones, Lenoir, Pamlico

Joseph Leonard Bright (Craven),
Christopher Sylvanus Barker, Jr. (Craven),
Daniel T. Lilley (Lenoir)

4

3

Carteret, Onslow

Ronald Earl Mason (Carteret),
Richard Shull James (Onslow),
James Franklin Mohn (Onslow)

5

2

Bertie, Gates, Hertford, Northampton

Roberts Harrell Jernigan, Jr. (Hertford),
James Guy Revelle (Northampton)

6

2

Halifax, Martin

Claude Kitchin Josey (Halifax),
James Alphonso Everett, Jr. (Martin)

7

4

Edgecombe, Nash, Wilson

Larry P. Eagles (Edgecombe),
John Edwin Davenport (Nash),
Julian Baker Fenner (Nash),
Arthur Hartwell Campbell (Wilson)

8

2

Greene, Pitt

Samuel David Bundy (Pitt),
Herbert Horton Rountree (Pitt)

9

2

Wayne

Nancy Winbon Chase,
William Powell Kemp, Jr.

10

1

Duplin

Thomas James Baker

11

1

Brunswick, Pender

Thomas Joseph Harrelson (Brunswick)

12

2

New Hanover

Benjamin David Schwartz,
Samuel Thomas Rhodes

13

3

Caswell, Granville, Person, Vance, Warren

William Thomas Watkins (Granville),
James Edward Ramsey* (Person),
Bobby Wayne Rogers (Vance)

14

2

Franklin, Johnston

Jonas Melvin Gardner (Johnston),
Barney Paul Woodard (Johnston)

15

6

Wake

Robert L. Farmer,
Samuel Henry Johnson,
John Ward Purrington,
Wade Marvin Smith,
Howard Fabing Twiggs,
Robert W. Wynne

16

3

Durham

Henry M. Michaux, Jr.,
George W. Miller, Jr.,
Willis Padgett Whichard

17

2

Chatham, Orange

Edward Shelton Holmes (Chatham),
Patricia Stanford Hunt (Orange)

18

2

Harnett, Lee

Stanley Gerald Arnold (Harnett),
Jimmy Lewis Love (Lee)

19

3

Bladen, Columbus, Sampson

James Collins Green (Bladen),
Robert Charles Soles, Jr. (Columbus),
Charles Graham Tart (Sampson)

20

5

Cumberland

Norwood E. Bryan, Jr.,
Lewis Sneed High,
Glenn Reginald Jernigan,
Lura Self Tally,
Henry McMillan Tyson

21

3

Hoke, Robeson, Scotland

Joy Joseph Johnson (Robeson),
Gus Speros (Robeson),
Frank S. White (Robeson) (1) / Henry Ward Oxendine (Robeson) (1)

22

4

Alamance, Rockingham

William Shakespeare Harris, Jr. (Alamance),
James Eugene Long (Alamance),
David M. Blackwell (Rockingham),
Homer E. Wright, Jr. (Rockingham)

23

7

Guilford

Henry E. Frye,
Thomas Odell Gilmore,
Margaret Pollard Keesee,
Robert Odell Payne,
Charles Edward Webb,
Charles Wiley Phillips,
Thomas B. Sawyer

24

2

Randolph

Cyrus Roby Garner, Jr.,
William Frank Redding, III

25

1

Moore

Toffie Clyde Auman

26

1

Anson, Montgomery

Foyle Robert Hightower, Jr. (Anson)

27

1

Richmond

Thomas Bell Hunter

28

3

Alleghany, Ashe, Stokes, Surry, Watauga

James Marshall Hall (Stokes),
William Seth Hiatt (Surry),
Clyde Ray Greene (Watauga)

29

5

Forsyth

E. Lawrence Davis, III,
Fred S. Hutchins, Jr.,
C. Dempsey McDaniel,
Ed. M. McKnight,
Edward Lee Powell

30

3

Davidson, Davie

Joe H. Hege, Jr. (Davidson),
James Thomas Mashburn (Davidson),
Gilbert Lee Boger (Davie)

31

2

Rowan

Austin A. Mitchell,
Samuel Kenneth Owen

32

1

Stanly

Richard Lane Brown, III

33

3

Cabarrus, Union

Dwight Wilson Quinn (Cabarrus),
Arthur Webster Thomas Jr. (Cabarrus),
Frances Ann Fish Tomlin (Cabarrus)

34

3

Caldwell, Wilkes, Yadkin

William Edward Stevens, Jr. (Caldwell),
John Walter Brown (Wilkes),
Jeter L. Haynes (Yadkin)

35

2

Alexander, Iredell

Joseph Patterson Huskins (Iredell),
Homer Brown Tolbert (Iredell)

36

8

Mecklenburg

Marilyn R. Bissell,
Laurence Arthur Cobb,
Jo Graham Foster,
David Davoe Jordan,
William Craig Lawing,
Carolyn Williamson Mathis,
LeRoy Page Spoon, Jr.,
Benjamin Thompson Tison, III

37

2

Catawba

Robert Quincy Beard,
G. Hunter Warlick

38

4

Gaston, Lincoln

E. Graham Bell (Gaston),
David Webster Bumgardner, Jr. (Gaston),
Carl Jerome Stewart, Jr. (Gaston),
John Reeves Gamble, Jr. (Lincoln)

39

2

Avery, Burke, Mitchell

William M. Fulton (Burke),
Lloyd Hise, Jr. (Mitchell)

40

3

Cleveland, Polk, Rutherford

Robert Zemri Falls (Cleveland),
John Jackson Hunt (Cleveland),
Robert Alden Jones (Rutherford)

41

1

McDowell, Yancey

Glenn Alexander Morris (McDowell)

42

1

Henderson

Fred Ray Dorsey

43

4

Buncombe, Transylvania

Claude DeBruhl (Buncombe),
Herschel Springfield Harkins (Buncombe),
Herbert Lee Hyde (Buncombe),
John Shorter Stevens (Buncombe)

44

2

Haywood, Jackson, Madison, Swain

Ernest Bryan Messer (Haywood),
Liston Bryan Ramsey (Madison)

45

1

Cherokee, Clay, Graham, Macon

William Pershing Bradley (Clay)
*James Edward Ramsey was elected Speaker of the House of Representatives. Jo Ann Smith was Clerk.
(1) Fransk S. White died on March 10, 1973. Henry Ward Oxendine was appointed to replace him on March 19, 1973.
<< 1972        

1975 >>



© 2014 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved