North Carolina in the 1900s

North Carolina State House of Representatives

1977-1978

(See Map)
The First Session of this General Assembly met from January 12th to July 1st in 1977. The Second Session met from May 31st to June 16th in 1778.

District

Number of
Delegates Authorized

Counties in District 

Delegate(s) (County From)

1

2

Camden, Chowan, Currituck, Dare, Pasquotank, Perquimans, Tyrrell, Washington

William Stanford White (Dare),
Vernon Grant James (Pasquotank)

2

1

Beaufort, Hyde

Howard B. Chapin (Beaufort)

3

3

Craven, Jones, Lenoir, Pamlico

Christopher Sylvanus Barker, Jr. (Craven),
Joseph Leonard Bright (Craven),
Daniel T. Lilley (Lenoir)

4

3

Carteret, Onslow

Gerald Malcolm Fulcher, Jr. (Carteret),
Ronald Earl Mason (Carteret),
Wilda Hancock Hurst (Onslow)

5

2

Bertie, Gates, Hertford, Northampton

Roberts Harrell Jernigan, Jr. (Hertford),
James Guy Revelle (Northampton)

6

2

Halifax, Martin

George Austin Hux (Halifax),
George Preston Cullipher (Martin)

7

4

Edgecombe, Nash, Wilson

Allen Cromwell Barbee (Nash),
John Edwin Davenport (Nash),
James Earl Ezzell, Jr. (Nash),
Arthur Hartwell Campbell (Wilson)

8

2

Greene, Pitt

Samuel David Bundy (Pitt),
Herbert Horton Rountree (Pitt)

9

2

Wayne

Nancy Winbon Chase,
Richard Ralph Grady

10

1

Duplin

Thomas James Baker

11

1

Brunswick, Pender

Allen Colon Ward (Brunswick)

12

2

New Hanover

Samuel Thomas Rhodes,
Benjamin David Schwartz

13

3

Caswell, Granville, Person, Vance, Warren

William Thomas Watkins (Granville),
John Trammell Church (Vance),
Thomas William Ellis, Jr. (Vance)

14

2

Franklin, Johnston

Jonas Melvin Gardner (Johnston),
Barney Paul Woodard (Johnston)

15

6

Wake

Joseph Allen Adams,
Ruth E. Cook,
William Ayden Creech,
Robert L. Farmer,
William Casper Holroyd, Jr.,
Joseph Edward Johnson

16

3

Durham

Pat Oakes Griffin,
Henry M. Michaux, Jr. (1) / Arthur John Howard Clement, III (1),
George W. Miller, Jr.

17

2

Chatham, Orange

Edward Shelton Holmes (Chatham),
Patricia Stanford Hunt (Orange)

18

2

Harnett, Lee

Carson Gregory (Harnett),
Dela Fletcher Harris, III (Lee)

19

3

Bladen, Columbus, Sampson

Edd Nye (Bladen),
George Ronald Taylor (Bladen),
Ottis Richard Wright, Jr. (Columbus)

20

5

Cumberland

Rayford Donald Beard,
Charles B.C. Holt,
Hector E. Ray,
Lura Self Tally,
Henry McMillan Tyson

21

3

Hoke, Robeson, Scotland

Joy Joseph Johnson (Robeson),
Horace Locklear (Robeson),
David Russell Parnell (Robeson)

22

4

Alamance, Rockingham

Daniel A.C. Hall, Jr. (Alamance),
William Shakespeare Harris, Jr. (Alamance) (2) / Timothy Hill McDowell (2),
Bertha Merrill Holt (Alamance),
Conrad R. Duncan, Jr. (Rockingham) (3) / Robert Lee McAlister (3)

23

7

Guilford

Henry E. Frye,
Thomas Odell Gilmore,
James Franklin Morgan,
Thomas B. Sawyer,
Mary Powell Seymour,
William Marcus Short,
Charles Edward Webb

24

2

Randolph

Harold James Brubaker,
Jesse Thomas Pugh, Jr.

25

1

Moore

Toffie Clyde Auman

26

1

Anson, Montgomery

Foyle Robert Hightower, Jr. (Anson)

27

1

Richmond

Thomas Bell Hunter

28

3

Alleghany, Ashe, Stokes, Surry, Watauga

Porter Claude Collins, Jr. (Alleghany)
James Worth Gentry (Stokes),
David Hunter Diamont (Surry)

29

5

Forsyth

Judson Davie DeRamus, Jr.,
Richard Cannon Erwin,
Ian Theodore Kaplan,
Ned Raeford Smith,
Margaret Rose Tennille

30

3

Davidson, Davie

James Erwin Lambeth (Davidson),
Dr. John Wesley Varner (Davidson),
Peter Wilson Hairston (Davie)

31

2

Rowan

Robie Lee Nash,
Addison Neal Smith

32

1

Stanly

Janet Wirth Pickler

33

3

Cabarrus, Union

Dwight Wilson Quinn (Cabarrus),
Betty Marie Dorton Thomas (Cabarrus),
Aaron Wesley Plyler (Union)

34

3

Caldwell, Wilkes, Yadkin

James Harrell Edwards (Caldwell),
Eugene Morrison White (Caldwell),
Albert Jennings Martin (Yadkin)

35

2

Alexander, Iredell

Joseph Patterson Huskins (Iredell),
William Hannon McMillan (Iredell)

36

8

Mecklenburg

Marilyn R. Bissell,
Louise Smith Brennan,
Ruth Moss Easterling,
Gus Nickolas Economos,
Jo Graham Foster,
Harold Parks Helms,
LeRoy Page Spoon, Jr.,
Benjamin Thompson Tison, III,

37

2

Catawba

Julius Reid Poovey,
Frances Ellen Setzer

38

4

Gaston, Lincoln

E. Graham Bell (Gaston),
David Webster Bumgardner, Jr. (Gaston),
Carl Jerome Stewart, Jr.* (Gaston),
John Reeves Gamble, Jr. (Lincoln)

39

2

Avery, Burke, Mitchell

Myrtle Eleanor Wiseman (Avery)
Willis Henry Lachot, Jr. (Burke)

40

3

Cleveland, Polk, Rutherford

Robert Zemri Falls (Cleveland),
Edith Ledfort Lutz (Cleveland),
Robert Alden Jones (Rutherford)

41

1

McDowell, Yancey

Glenn Alexander Morris (McDowell)

42

1

Henderson

Fred Ray Dorsey

43

4

Buncombe, Transylvania

Claude DeBruhl (Buncombe),
Mary Cordell Nesbitt (Buncombe),
James McClure Clarke (Buncombe),
Gordon Hicks Greenwood (Buncombe)

44

2

Haywood, Jackson, Madison, Swain

Ernest Bryan Messer (Haywood),
Liston Bryan Ramsey (Madison)

45

1

Cherokee, Clay, Graham, Macon

Jeff Hailen Enloe, Jr. (Macon)
*Carl Jerome Stewart, Jr. was elected Speaker of the House of Representatives. Grace Averette Collins was Clerk.
(1) Henry M. Michaux, Jr. resigned effective July 18, 1977 following his appointment as US Attorney for the Western District. Arthur John Howard Clement, III was appointed on August 3, 1977 to replace him.
(2) William Shakespeare Harris, Jr. resigned effective September 2, 1977 to become a district judge. Timothy Hill McDowell was appointed on Septemberr 19, 1977 to replace him.
(3) Conrad R. Duncan, Jr. resigned his seat on October 10, 1977, reason unknown. Robert McAllister was appointed on October 13, 1977 to replace him.
<< 1976        

1979 >>



© 2014 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved