North Carolina in the 1900s

North Carolina State House of Representatives

1981-1982

(See Map)
The First Session of this General Assembly met from January 14th to July 10th in 1981. The Second Session met from October 5th to October 10th in 1982. An Extra Session was convened from October 29th to October 30th in 1981. A Second Extra Session was convened from February 9th to February 11th in 1982. A Third Extra Session was convened from April 26th to April 27th in 1982. A Fourth Extra Session was convened from June 2nd to June 28th in 1982.

District

Number of
Delegates Authorized

Counties in District 

Delegate(s) (County From)

1

2

Camden, Chowan, Currituck, Dare, Pasquotank, Perquimans, Tyrrell, Washington

Charles Douglas Evans (Dare),
Vernon Grant James (Pasquotank)

2

1

Beaufort, Hyde

Howard B. Chapin (Beaufort)

3

3

Craven, Jones, Lenoir, Pamlico

Gerald L. Anderson (Craven),
Christopher Sylvanus Barker, Jr. (Craven),
Daniel T. Lilley (Lenoir)

4

3

Carteret, Onslow

Gerald Malcolm Fulcher, Jr. (Carteret),
Wilbur Bruce Ethridge (Onslow),
Alexander Duke Guy (Onslow)

5

2

Bertie, Gates, Hertford, Northampton

John Bond Gillam, III (Bertie),
Charles Melvin Creecy (Northampton)

6

2

Halifax, Martin

George Austin Hux (Halifax),
William Davis Harrison (Martin)

7

4

Edgecombe, Nash, Wilson

Josephus Lyman Mavretic (Edgecombe),
Allen Cromwell Barbee (Nash),
Roger Wayne Bone (Nash),
Jeanne Tucker Fenner (Wilson),

8

2

Greene, Pitt

Samuel David Bundy (Pitt),
Ed Nelson Warren (Pitt)

9

2

Wayne

Richard Ralph Grady,
H. Martin Lancaster

10

1

Duplin

Douglas Adron Clark

11

1

Brunswick, Pender

Tom Bragg Rabon, Jr. (Brunswick)

12

2

New Hanover

Harry Eugene Payne, Jr.,
Samuel Thomas Rhodes

13

3

Caswell, Granville, Person, Vance, Warren

William Thomas Watkins (Granville),
John Trammell Church (Vance),
Thomas William Ellis, Jr. (Vance)

14

2

Franklin, Johnston

Jonas Melvin Gardner (Johnston) (1) / George Wyatt Brannon (Johnston) (1),
John Marion Radford (Johnston)

15

6

Wake

Joseph Allen Adams,
Daniel Terry Blue, Jr.
Ruth E. Cook,
Aaron Eleazar Fussell,
Marvin D. Musselwhite, Jr.,
Wilma Cummings Woodard

16

3

Durham

George W. Miller, Jr.,
Paul William Pulley, Jr.,
Kenneth Bridgeforth Spaulding

17

2

Chatham, Orange

Joe Hackney (Orange),
Patricia Stanford Hunt (Orange)

18

2

Harnett, Lee

Bobby R. Etheridge (Harnett),
Dennis Alvin Wicker (Lee)

19

3

Bladen, Columbus, Sampson

Edd Nye (Bladen),
George Ronald Taylor (Bladen),
Ottis Richard Wright, Jr. (Columbus)

20

5

Cumberland

Rayford Donald Beard,
William Edwin Clark,
Charles B.C. Holt,
Lura Self Tally,
Henry McMillan Tyson

21

3

Hoke, Robeson, Scotland

William Carrell Gay (Robeson),
Horace Locklear (Robeson),
David Russell Parnell (Robeson)

22

4

Alamance, Rockingham

Bertha Merrill Holt (Alamance),
John M. Jordan (Alamance),
Timothy Hill McDowell (Alamance),
Robert Lee McAlister (Rockingham)

23

7

Guilford

Dorothy Rockwell Burnley,
John Howard Coble,
Ralph Pearson Edwards,
Byron Allen Haworth,
Margaret Pollard Keesee,
James Franklin Morgan,
Mary Powell Seymour

24

2

Randolph

Harold James Brubaker,
William Frank Redding, III

25

1

Moore

James Millard Craven

26

1

Anson, Montgomery

Foyle Robert Hightower, Jr. (Anson)

27

1

Richmond

Thomas Bell Hunter

28

3

Alleghany, Ashe, Stokes, Surry, Watauga

Margaret Bledsoe Hayden (Alleghany)
David Hunter Diamont (Surry),
William Seth Hiatt (Surry)

29

5

Forsyth

Richard Walter Barnes,
Ian Theodore Kaplan,
Mary Norwood Pegg (2),
Ned Raeford Smith,
Margaret Rose Tennille

30

3

Davidson, Davie

Joe H. Hege, Jr. (Davidson),
Melvin Lindsey Stamey (Davidson),
Betsy Lane Cochrane (Davie)

31

2

Rowan

Bradford Verdize Ligon,
Robie Lee Nash

32

1

Stanly

Pearson Ellis Almond

33

3

Cabarrus, Union

Dwight Wilson Quinn (Cabarrus),
Betty Marie Dorton Thomas (Cabarrus),
Aaron Wesley Plyler (Union)

34

3

Caldwell, Wilkes, Yadkin

George S. Robinson (Caldwell),
John Walter Brown (Wilkes),
George Milton Holmes (Yadkin)

35

2

Alexander, Iredell

Clyde Robert Brawley, Jr. (Iredell),
Joseph Patterson Huskins (Iredell)

36

8

Mecklenburg

James Boyce Black,
Louise Smith Brennan,
Ruth Moss Easterling,
Gus Nickolas Economos,
Jo Graham Foster,
Harold Parks Helms,
LeRoy Page Spoon, Jr.,
Benjamin Thompson Tison, III,

37

2

Catawba

Austin Murphy Allran,
Julius Reid Poovey

38

4

Gaston, Lincoln

Sam Lee Beam (Gaston),
E. Graham Bell (Gaston),
David Webster Bumgardner, Jr. (Gaston),
David Rudisill Mauney, Jr. (Gaston)

39

2

Avery, Burke, Mitchell

James Frank Hughes (Avery),
Swan Burnett Lacey, Jr. (Avery)

40

3

Cleveland, Polk, Rutherford

John Jackson Hunt (Cleveland),
Edith Ledfort Lutz (Cleveland),
Robert Alden Jones (Rutherford)

41

1

McDowell, Yancey

Robert Carl Hunter (McDowell)

42

1

Henderson

Charles Harry Hughes

43

4

Buncombe, Transylvania

Marie Watters Colton (Buncombe),
Narvel James Crawford, Jr. (Buncombe),
Gordon Hicks Greenwood (Buncombe),
Martin L. Nesbitt, Jr. (Buncombe)

44

2

Haywood, Jackson, Madison, Swain

Ernest Bryan Messer (Haywood),
Liston Bryan Ramsey* (Madison)

45

1

Cherokee, Clay, Graham, Macon

Jeff Hailen Enloe, Jr. (Macon)
*Liston Bryan Ramsey was elected Speaker of the House of Representatives. Grace Averette Collins was Clerk.
(1) Jonas Melvin Gardner died on January 14, 1981, a few hours after he was sworn in. George Wyatt Brannon was appointed, date not known, to replace him.
(2) Mary Norwood Pegg resigned effective August 13, 1981, reason not known. This Author does not know who, if anyone, was appointed to replace her.
<< 1980        

1983 >>



© 2014 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved