North Carolina in the 1900s

North Carolina State House of Representatives

1987-1988

(See Map)
The First Session of this General Assembly met from February 9th to August 14th in 1987. The Second Session met from June 2nd to July 12th in 1988.

District

Number of
Delegates Authorized

Counties in District 

Delegate(s) (County From)

1

2

Camden, Chowan, Currituck, Dare, Gates (part), Pasquotank, Perquimans, Tyrrell, Washington (part)

Raymond Markham Thompson (Chowan),
Vernon Grant James (Pasquotank)

2

1

Beaufort, Hyde, Washington (part)

Howard B. Chapin
(Beaufort)

3

3

Craven, Lenoir, Pamlico

Gerald L. Anderson (Craven),
Beverly Moore Perdue (Craven),
Daniel T. Lilley (Lenoir)

4

3

Carteret, Onslow

Wilbur Bruce Ethridge (Onslow),
Robert Grady (Onslow),
James Paul Tyndall (Onslow)

5

1

Bertie (part), Gates (part), Hertford (part), Northampton

Brewster Warren Brown
(Hertford)

6

1

Bertie (part), Hertford (part), Martin (part), Pitt (part)

Richard Eugene Rogers
(Martin)

7

1

Halifax (part), Martin (part), Warren (part)

Thomas C. Hardaway
(Halifax)

8

1

Edgecombe (part), Nash (part)

Josephus Lyman Mavretic (Edgecombe)

9

2

Greene, Pitt (part)

Walter Beaman Jones, Jr. (Pitt),
Edward Nelson Warren (Pitt)

10

1

Duplin, Jones

Wendell Holmes Murphy (Duplin)

11

2

Wayne

John Hosea Kerr, III,
John L. Tart

12

2

Bladen, Pender (part), Sampson

Edd Nye (Bladen),
Edward C. Bowen (Sampson)

13

2

New Hanover (part)

Alexander Morton Hall,
Harry Eugene Payne, Jr.

14

1

Brunswick, New Hanover (part), Pender (part)

Edward David Redwine
(Brunswick)

15

1

Columbus

Richard Wright

16

3

Hoke, Robeson, Scotland (part)

Daniel Howard DeVane (Hoke),
John Calvin Hasty (Robeson),
Sidney Alvin Locks (Robeson)

17

2

Cumberland (part)

Chancy Rudolph Edwards,
Luther Reginald Jeralds

18

3

Cumberland (part)

Rayford Donald Beard,
Joseph Bryant Raynor, Jr.,
Edward Alexander Warner, Jr.

19

2

Harnett, Lee

Bobby R. Ethridge (Harnett),
Dennis Alvin Wicker (Lee)

20

2

Franklin, Johnston

George Wyatt Brannan (Johnston),
Barney Paul Woodard (Johnston)

21

1

Wake (part)

Daniel Terry Blue, Jr.

22

3

Caswell, Granville, Halifax (part), Person, Vance, Warren (part)

James Walker Crawford, Jr. (Granville),
William Thomas Watkins (Granville),
John Trammell Church (Vance)

23

1

Durham (part)

Henry McKinley Michaux, Jr.

24

2

Chatham (part), Orange

Anne Craig Barnes (Orange),
Joe Hackney (Orange)

25

4

Alamance, Rockingham, Stokes (part)

James Fred Bowman (Alamance),
Bertha Merrill Holt (Alamance),
Rector Samuel Hunt, III (Alamance),
Robert Lee McAlister (Rockingham)

26

1

Guilford (part), Randolph (part)

Herman Colridge Gist

27

3

Guilford (part)

Margaret Pollard Kesee-Forrester,
Albert S. Lineberry,
Frank Julian Sizemore, III

28

2

Guilford (part)

Richard Eugene Chalk, Jr.,
Mary Long Jarrell

29

1

Forsyth (part), Guilford (part)

Michael P. Decker (Forsyth)

30

1

Chatham (part), Randolph (part)

William Thomas Boyd (Randolph)

31

1

Moore

James M. Craven

32

1

Richmond, Scotland (part)

Donald Martin Dawkins (Richmond)

33

1

Anson, Montgomery

Foyle Robert Hightower, Jr. (Anson)

34

4

Cabarrus, Stanly, Union

William George Alexander (Cabarrus),
Coy Clarence Privette (Cabarrus),
Timothy Norton Tallent (Cabarrus),
Bobby Harold Barbee (Stanly)

35

2

Rowan

Charlotte Ancher Gardner,
Bradford Verdize Ligon

36

1

Mecklenburg (part)

Raymond Allan Warren

37

3

Davidson, Davie, Iredell (part)

Charles Lemuel Cromer (Davidson),
Joe H. Hege, Jr. (Davidson)
Betsy Lane Cochrane (Davie)

38

1

Randolph (part)

Harold James Brubaker

39

3

Forsyth (part)

Ann Quarterman Duncan,
Theresa Harlow Esposito,
Frank Edwin Rhodes

40

3

Alleghany, Ashe, Stokes (part), Surry, Watauga (part)

David Hunter Diamont (Surry),
Judy Frances Hunt (Watauga),
Wade Franklin Wilmoth (Watauga)

41

2

Alexander (part), Wilkes, Yadkin

John Walter Brown (Wilkes),
George Milton Holmes (Yadkin)

42

1

Iredell (part)

Lois Simmons Walker

43

1

Alexander (part), Catawba (part), Iredell (part)

Clyde Robert Brawley, Jr.
(Iredell)

44

4

Gaston, Lincoln

Jack Vernon Abernathy (Gaston),
David Webster Bumgardner, Jr. (Gaston),
Walter Harold Windley, III (Gaston),
Jonathan Laban Rhyne (Lincoln)

45

2

Burke (part), Catawba (part)

Doris Rogers Huffman (Catawba),
Walter Stine Isenhower (Catawba)

46

3

Alexander (part), Avery, Burke (part), Caldwell, Mitchell, Watauga (part)

James Frank Hughes (Avery),
Edgar Vance Starnes (Caldwell),
Charles Franklin Buchanan (Mitchell)

47

1

Burke (part)

Ray Charles Fletcher

48

3

Cleveland, Polk, Rutherford

John Jackson Hunt (Cleveland),
Edith Ledford Lutz (Cleveland),
Charles Donald Owens (Rutherford)

49

1

McDowell, Yancey

Robert Carl Hunter (McDowell)

50

1

Henderson (part)

Larry T. Justus

51

4

Buncombe, Henderson (part), Transylvania

Marie Watters Colton (Buncombe),
Narvel James Crawford, Jr. (Buncombe),
Gordon Hicks Greenwood (Buncombe),
Martin L. Nesbitt, Jr. (Buncombe)

52

2

Graham (part), Haywood, Jackson, Madison, Swain

Charles Millwee Beall (Haywood),
Liston Bryan Ramsey* (Madison)

53

1

Cherokee, Clay, Graham (part), Macon

Jeff Hailen Enloe, Jr.
(Macon)

54

1

Mecklenburg (part)

John Bell McLaughlin

55

1

Mecklenburg (part)

Charles Ivan Mothershead, III

56

1

Mecklenburg (part)

Jo Graham Foster

57

1

Mecklenburg (part)

Harry Clinton Grimmer

58

1

Mecklenburg (part)

Ruth M. Easterling

59

1

Mecklenburg (part)

William Pete Cunningham

60

1

Mecklenburg (part)

Howard Clinton Barnhill

61

1

Wake (part)

William Casper Holroyd, Jr.

62

1

Wake (part)

William Moses Freeman

63

1

Wake (part)

Margaret Ann Stamey

64

1

Wake (part)

Betty Hutchinson Wiser

65

1

Wake (part)

Aaron Eleazar Fussell

66

1

Forsyth (part)

Annie Brown Kennedy

67

1

Forsyth (part)

Logan Burke

68

1

Durham (part)

Sharon A. Thompson

69

1

Durham (part)

George W. Miller, Jr.

70

1

Edgecombe (part), Nash (part), Wilson (part)

Milton Frederick Fitch, Jr.
(Wilson)

71

1

Nash (part), Wilson (part)

Larry Eugene Etheridge (Wilson)

72

1

Edgecombe (part), Nash (part)

Roy Asberry Cooper, III (Nash)
*Liston Bryan Ramsey was elected Speaker of the House of Representatives. Grace Averette Collins was Clerk.
<< 1986        

1989 >>



© 2014 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved