North Carolina in the 1900s

North Carolina State House of Representatives

1989-1990

(See Map)
The First Session of this General Assembly met from January 11th to August 12th in 1989. The Second Session met from March 6th to July 28th in 1990. An Extra Session was convened on December 7, 1989 (one day).

District

Number of
Delegates Authorized

Counties in District 

Delegate(s) (County From)

1

2

Camden, Chowan, Currituck, Dare, Gates (part), Pasquotank, Perquimans, Tyrrell, Washington (part)

Raymond Markham Thompson (Chowan),
Vernon Grant James (Pasquotank)

2

1

Beaufort, Hyde, Washington (part)

Howard B. Chapin
(Beaufort)

3

3

Craven, Lenoir, Pamlico

Gerald L. Anderson (Craven),
Beverly Moore Perdue (Craven),
Daniel T. Lilley (Lenoir)

4

3

Carteret, Onslow

Wilbur Bruce Ethridge (Onslow),
Robert Grady (Onslow),
William Donald Mills (Onslow)

5

1

Bertie (part), Gates (part), Hertford (part), Northampton

Howard J. Hunter, Jr.
(Hertford)

6

1

Bertie (part), Hertford (part), Martin (part), Pitt (part)

Richard Eugene Rogers
(Martin)

7

1

Halifax (part), Martin (part), Warren (part)

Thomas C. Hardaway
(Halifax)

8

1

Edgecombe (part), Nash (part)

Josephus Lyman Mavretic* (Edgecombe)

9

2

Greene, Pitt (part)

Walter Beaman Jones, Jr. (Pitt),
Edward Nelson Warren (Pitt)

10

1

Duplin, Jones

Charles W. Albertson (Duplin)

11

2

Wayne

John Hosea Kerr, III,
John L. Tart

12

2

Bladen, Pender (part), Sampson

Edd Nye (Bladen),
Edward C. Bowen (Sampson)

13

2

New Hanover (part)

Alexander Morton Hall,
Harry Eugene Payne, Jr.

14

1

Brunswick, New Hanover (part), Pender (part)

Edward David Redwine
(Brunswick)

15

1

Columbus

Leo Mercer

16

3

Hoke, Robeson, Scotland (part)

Daniel Howard DeVane (Hoke),
John Calvin Hasty (Robeson),
Sidney Alvin Locks (Robeson)

17

2

Cumberland (part)

Chancy Rudolph Edwards,
Luther Reginald Jeralds

18

3

Cumberland (part)

Rayford Donald Beard,
John William Hurley,
Edward Alexander Warner, Jr.

19

2

Harnett, Lee

Clarence Poe Stewart (Harnett),
Dennis Alvin Wicker (Lee)

20

2

Franklin, Johnston

Billy James Creech (Johnston),
Barney Paul Woodard (Johnston)

21

1

Wake (part)

Daniel Terry Blue, Jr.

22

3

Caswell, Granville, Halifax (part), Person, Vance, Warren (part)

James Walker Crawford, Jr. (Granville),
William Thomas Watkins (Granville) (1),
John Trammell Church (Vance)

23

1

Durham (part)

Henry McKinley Michaux, Jr.
George W. Miller, Jr.,
Sharon A. Thompson

24

2

Chatham (part), Orange

Anne Craig Barnes (Orange),
Joe Hackney (Orange)

25

4

Alamance, Rockingham, Stokes (part)

James Fred Bowman (Alamance),
Bertha Merrill Holt (Alamance),
Rector Samuel Hunt, III (Alamance),
Peggy Ann Wilson (Rockingham)

26

1

Guilford (part), Randolph (part)

Herman Colridge Gist

27

3

Guilford (part)

Joanne Walker Bowie,
Albert S. Lineberry,
Frank Julian Sizemore, III

28

2

Guilford (part)

Stephen George Arnold,
Stephen Wray Wood

29

1

Forsyth (part), Guilford (part)

Michael P. Decker (Forsyth)

30

1

Chatham (part), Randolph (part)

Arlie Franklin Culp, Jr. (Randolph)

31

1

Moore

James M. Craven

32

1

Richmond, Scotland (part)

Donald Martin Dawkins (Richmond)

33

1

Anson, Montgomery

Pryor Allan Gibson, III (Anson)

34

4

Cabarrus, Stanly, Union

Coy Clarence Privette (Cabarrus),
Timothy Norton Tallent (Cabarrus),
Bobby Harold Barbee (Stanly),
H. Clayton Loflin (Union)

35

2

Rowan

Charlotte Ancher Gardner,
Bradford Verdize Ligon

36

1

Mecklenburg (part)

Lawrence Edward Diggs

37

3

Davidson, Davie, Iredell (part)

Charles Lemuel Cromer (Davidson),
Joe H. Hege, Jr. (Davidson)
Julia Craven Howard (Davie)

38

1

Randolph (part)

Harold James Brubaker

39

3

Forsyth (part)

Ann Quarterman Duncan,
Theresa Harlow Esposito,
Frank Edwin Rhodes

40

3

Alleghany, Ashe, Stokes (part), Surry, Watauga (part)

David Hunter Diamont (Surry),
Judy Frances Hunt (Watauga),
William Eugene Wilson (Watauga)

41

2

Alexander (part), Wilkes, Yadkin

John Walter Brown (Wilkes),
George Milton Holmes (Yadkin)

42

1

Iredell (part)

Lois Simmons Walker

43

1

Alexander (part), Catawba (part), Iredell (part)

Clyde Robert Brawley, Jr.
(Iredell)

44

4

Gaston, Lincoln

Jack Vernon Abernathy (Gaston),
Walter Harold Windley, III (Gaston) (2) / Walter Watt Dickson (Gaston) (2),
Doris Leonhardt Lail (Lincoln),
Jonathan Laban Rhyne (Lincoln)

45

2

Burke (part), Catawba (part)

Doris Rogers Huffman (Catawba),
Walter Stine Isenhower (Catawba)

46

3

Alexander (part), Avery, Burke (part), Caldwell, Mitchell, Watauga (part)

David Thomas Flaherty, Jr. (Caldwell),
George Sidney Robinson (Caldwell),
Charles Franklin Buchanan (Mitchell)

47

1

Burke (part)

Ray Charles Fletcher

48

3

Cleveland, Polk, Rutherford

John Jackson Hunt (Cleveland),
Edith Ledford Lutz (Cleveland),
John Hugh Weatherly (Cleveland)

49

1

McDowell, Yancey

Robert Carl Hunter (McDowell)

50

1

Henderson (part)

Larry T. Justus

51

4

Buncombe, Henderson (part), Transylvania

Marie Watters Colton (Buncombe),
Narvel James Crawford, Jr. (Buncombe),
Gordon Hicks Greenwood (Buncombe),
Martin L. Nesbitt, Jr. (Buncombe)

52

2

Graham (part), Haywood, Jackson, Madison, Swain

Charles Millwee Beall (Haywood),
Liston Bryan Ramsey (Madison)

53

1

Cherokee, Clay, Graham (part), Macon

Marty E. Kimsey
(Macon)

54

1

Mecklenburg (part)

John Bell McLaughlin

55

1

Mecklenburg (part)

David Gregory Balmer

56

1

Mecklenburg (part)

Jo Graham Foster

57

1

Mecklenburg (part)

Harry Clinton Grimmer

58

1

Mecklenburg (part)

Ruth M. Easterling

59

1

Mecklenburg (part)

William Pete Cunningham

60

1

Mecklenburg (part)

Howard Clinton Barnhill

61

1

Wake (part)

James Arthur Pope

62

1

Wake (part)

Paul Bowman Stam, Jr.

63

1

Wake (part)

Margaret Ann Stamey

64

1

Wake (part)

Betty Hutchinson Wiser

65

1

Wake (part)

Aaron Eleazar Fussell

66

1

Forsyth (part)

Annie Brown Kennedy

67

1

Forsyth (part)

Logan Burke

68

1

Durham (part)

See District #23 Above and (3) Below

69

1

Durham (part)

See District #23 Above and (3) Below

70

1

Edgecombe (part), Nash (part), Wilson (part)

Milton Frederick Fitch, Jr.
(Wilson)

71

1

Nash (part), Wilson (part)

Larry Eugene Etheridge (Wilson)

72

1

Edgecombe (part), Nash (part)

Roy Asberry Cooper, III (Nash)
*Josephus Lyman Mavretic was elected Speaker of the House of Representatives. Grace Averette Collins was Clerk.
(1) William Thomas Watkins died on August 26, 1989. It is unclear if a replacement was appointed.
(2) Walter Harold Windley resigned on the day he was sworn in (January 2, 1989). Walter Watt Dickson was appointed on January 6, 1989 to replace him.
(3) Federal Courts ordered that District #68 and #69 be recombined with District #23.
<< 1988        

1991 >>



© 2014 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved