North Carolina in the 1900s

North Carolina State House of Representatives

1991-1992

(See Map)
The First Session of this General Assembly met from January 30th to July 16th in 1991. The Second Session met from May 26th to July 25th in 1992. An Extra Session was convened from December 30th in 1991 to February 3rd in 1992.

District

Number of
Delegates Authorized

Counties in District 

Delegate(s) (County From)

1

2

Camden, Chowan, Currituck, Dare, Gates (part), Pasquotank, Perquimans, Tyrrell, Washington (part)

Raymond Markham Thompson (Chowan),
Vernon Grant James (Pasquotank)

2

1

Beaufort, Hyde, Washington (part)

Howard B. Chapin
(Beaufort)

3

3

Craven, Lenoir, Pamlico

Gerald L. Anderson (Craven),
William T. Wainwright (Craven),
Daniel T. Lilley (Lenoir)

4

3

Carteret, Onslow

Wilbur Bruce Ethridge (Onslow),
Robert Grady (Onslow),
Ronnie Smith (Onslow)

5

1

Bertie (part), Gates (part), Hertford (part), Northampton

Howard J. Hunter, Jr.
(Northampton)

6

1

Bertie (part), Hertford (part), Martin (part), Pitt (part)

Richard Eugene Rogers
(Martin)

7

1

Halifax (part), Martin (part), Warren (part)

Thomas C. Hardaway
(Halifax)

8

1

Edgecombe (part), Nash (part)

Josephus Lyman Mavretic (Edgecombe)

9

2

Greene, Pitt (part)

Walter Beaman Jones, Jr. (Pitt),
Charles McLawhorn (Pitt)

10

1

Duplin, Jones

Charles W. Albertson (Duplin)

11

2

Wayne

John Hosea Kerr, III,
Carolyn Russell

12

2

Bladen, Pender (part), Sampson

Edd Nye (Bladen),
Edward C. Bowen (Sampson)

13

2

New Hanover (part)

Karen E. Gottovi,
Harry Eugene Payne, Jr.

14

1

Brunswick, New Hanover (part), Pender (part)

Edward David Redwine
(Brunswick)

15

1

Columbus

Leo Mercer

16

3

Hoke, Robeson, Scotland (part)

Daniel Howard DeVane (Hoke),
John Calvin Hasty (Robeson),
Adolph Dial (Robeson)

17

2

Cumberland (part)

Nick Jeralds
Mary E. McAllister

18

3

Cumberland (part)

Rayford Donald Beard,
John William Hurley,
Edward Alexander Warner, Jr.

19

2

Harnett, Lee

Clarence Poe Stewart (Harnett),
Dennis Alvin Wicker (Lee)

20

2

Franklin, Johnston

Billy James Creech (Johnston),
Barney Paul Woodard (Johnston)

21

1

Wake (part)

Daniel Terry Blue, Jr.*

22

3

Caswell, Granville, Halifax (part), Person, Vance, Warren (part)

James Walker Crawford, Jr. (Granville),
James W. Crawford, Jr. (Granville),
John Trammell Church (Vance)

23

1

Durham (part)

Paul Luebke
Henry McKinley Michaux, Jr.
George W. Miller, Jr.,

24

2

Chatham (part), Orange

Anne Craig Barnes (Orange),
Joe Hackney (Orange)

25

4

Alamance, Rockingham, Stokes (part)

James Fred Bowman (Alamance),
Bertha Merrill Holt (Alamance),
Rector Samuel Hunt, III (Alamance),
Peggy Ann Wilson (Rockingham)

26

1

Guilford (part), Randolph (part)

Herman Colridge Gist

27

3

Guilford (part)

Joanne Walker Bowie,
Maggie Jeffus,
Albert S. Lineberry

28

2

Guilford (part)

Mary Jarrell,
Stephen Wray Wood

29

1

Forsyth (part), Guilford (part)

Michael P. Decker (Forsyth)

30

1

Chatham (part), Randolph (part)

Arlie Franklin Culp, Jr. (Randolph)

31

1

Moore

Richard T. Morgan

32

1

Richmond, Scotland (part)

Donald Martin Dawkins (Richmond)

33

1

Anson, Montgomery

Foyle Hightower, Jr. (Anson)

34

4

Cabarrus, Stanly, Union

Coy Clarence Privette (Cabarrus),
Timothy Norton Tallent (Cabarrus),
Bobby Harold Barbee (Stanly),
H. Clayton Loflin (Union)

35

2

Rowan

Charlotte Ancher Gardner,
Bradford Verdize Ligon

36

1

Mecklenburg (part)

James B. Black

37

3

Davidson, Davie, Iredell (part)

Jerry C. Dockham (Davidson),
Joe H. Hege, Jr. (Davidson)
Julia Craven Howard (Davie)

38

1

Randolph (part)

Harold James Brubaker

39

3

Forsyth (part)

Lyons Gray,
Theresa Harlow Esposito,
Frank Edwin Rhodes

40

3

Alleghany, Ashe, Stokes (part), Surry, Watauga (part)

David Hunter Diamont (Surry),
Judy Frances Hunt (Watauga),
Wade Wilmoth (Watauga)

41

2

Alexander (part), Wilkes, Yadkin

John Walter Brown (Wilkes),
George Milton Holmes (Yadkin)

42

1

Iredell (part)

J. Wayne Kahl

43

1

Alexander (part), Catawba (part), Iredell (part)

Clyde Robert Brawley, Jr.
(Iredell)

44

4

Gaston, Lincoln

Jack Vernon Abernathy (Gaston),
Walter Watt Dickson (Gaston),
John R. Gamble, Jr. (Lincoln),
Jonathan Laban Rhyne (Lincoln)

45

2

Burke (part), Catawba (part)

Doris Rogers Huffman (Catawba),
Walter Stine Isenhower (Catawba)

46

3

Alexander (part), Avery, Burke (part), Caldwell, Mitchell, Watauga (part)

David Thomas Flaherty, Jr. (Caldwell),
George Sidney Robinson (Caldwell),
Charles Franklin Buchanan (Mitchell)

47

1

Burke (part)

Ray Charles Fletcher

48

3

Cleveland, Polk, Rutherford

John Jackson Hunt (Cleveland),
Edith Ledford Lutz (Cleveland),
William Withrow (Rutherford)

49

1

McDowell, Yancey

Robert Carl Hunter (McDowell)

50

1

Henderson (part)

Larry T. Justus

51

4

Buncombe, Henderson (part), Transylvania

Marie Watters Colton (Buncombe),
Narvel James Crawford, Jr. (Buncombe),
Gordon Hicks Greenwood (Buncombe),
Martin L. Nesbitt, Jr. (Buncombe)

52

2

Graham (part), Haywood, Jackson, Madison, Swain

Charles Millwee Beall (Haywood),
Liston Bryan Ramsey (Madison)

53

1

Cherokee, Clay, Graham (part), Macon

Marty E. Kimsey
(Macon)

54

1

Mecklenburg (part)

John Bell McLaughlin

55

1

Mecklenburg (part)

David Gregory Balmer

56

1

Mecklenburg (part)

Jo Graham Foster

57

1

Mecklenburg (part)

Harry Clinton Grimmer

58

1

Mecklenburg (part)

Ruth M. Easterling

59

1

Mecklenburg (part)

William Pete Cunningham

60

1

Mecklenburg (part)

Howard Clinton Barnhill

61

1

Wake (part)

James Arthur Pope

62

1

Wake (part)

Larry M. Jordan

63

1

Wake (part)

Margaret Ann Stamey

64

1

Wake (part)

Bob Hensley

65

1

Wake (part)

Aaron Eleazar Fussell

66

1

Forsyth (part)

Annie Brown Kennedy

67

1

Forsyth (part)

Warren Oldham

68

1

Durham (part)

See District #23 Above and (1) Below

69

1

Durham (part)

See District #23 Above and (1) Below

70

1

Edgecombe (part), Nash (part), Wilson (part)

Milton Frederick Fitch, Jr.
(Wilson)

71

1

Nash (part), Wilson (part)

William W. Lewis (Wilson)

72

1

Edgecombe (part), Nash (part)

Edward L. McGee (Nash) /
Roy A. Cooper, III (Nash) (2)
*Daniel Terry Blue, Jr. was elected Speaker of the House of Representatives. Grace Averette Collins was Clerk.
(1) Federal Courts ordered that District #68 and #69 be recombined with District #23.
(2) Edward L. McGee was replaced by Roy A. Cooper, III, date and reason not known.
<< 1990        

1993 >>



© 2014 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved