North Carolina in the 1900s

North Carolina State House of Representatives

1995-1996

(See Map)
The First Session of this General Assembly met from January 25th to July 29th in 1995. The Second Session met from May 13th to June 21st in 1996. An Extra Session was convened on February 21, 1996 (one day).

District

Number of
Delegates Authorized

Counties in District 

Delegate(s) (County From)

1

1

Camden, Currituck, Pasquotank, Perquimans (part)

William Clarence Owens, Jr.
(Pasquotank)

2

1

Beaufort, Craven (part), Hyde, Pitt (part)

Zeno Lester Edwards, Jr.
(Beaufort)

3

1

Craven (part), Pamlico (part)

John M. Nichols (Craven)

4

2

Carteret, Onslow (part)

Jean Rouse Preston (Carteret),
Macon St. Clair Snowden (Carteret) (1) / M. Jonathan Robinson (Carteret) (1)

5

1

Bertie (part), Gates, Hertford (part), Northampton

Howard J. Hunter, Jr.
(Northampton)

6

1

Bertie (part), Hertford (part), Martin (part), Pitt (part), Washington (part)

Richard Eugene Rogers
(Martin)

7

1

Edgecombe (part), Halifax (part), Martin (part), Nash (part)

L.W. Locke
(Halifax)

8

1

Edgecombe (part), Greene (part), Martin (part), Pitt (part)

Linwood Eborn Mercer
(Pitt)

9

1

Greene (part), Pitt (part)

Marvin Warren Aldridge (Pitt)

10

1

Duplin (part), Jones (part), Onslow (part)

Cynthia Bailey Watson
(Duplin)

11

1

Lenoir (part), Wayne (part)

Louis Milford Pate, Jr.
(Wayne)

12

1

Onslow (part), Pender (part), Sampson (part)

Edward C. Bowen
(Sampson)

13

1

New Hanover (part)

Daniel Francis McComas

14

2

Brunswick, Columbus (part), New Hanover (part), Robeson (part)

Edward David Redwine (Brunswick),
Dewey Lewis Hill (Columbus)

15

1

Wake (part)

James Samuel Ellis

16

1

Cumberland (part), Hoke (part), Moore (part), Robeson (part), Scotland (part)

Douglas Yates Yongue
(Scotland)

17

2

Cumberland (part)

Mary E. McAllister,
Larry Shaw

18

2

Cumberland (part)

John W. Hurley,
William Odum Richardson

19

2

Harnett, Lee, Sampson (part)

Willis Donald Brown (Harnett),
Donald Spencer Davis (Harnett)

20

1

Franklin (part), Johnston (part), Nash (part)

Billy James Creech
(Johnston)

21

1

Wake (part)

Daniel Terry Blue, Jr.

22

2

Franklin (part), Granville (part), Halifax (part), Person, Vance (part), Warren (part)

James Walker Crawford, Jr. (Granville),
Michael Satterfield Wilkins (Person)

23

3

Durham (part)

Paul Luebke,
Henry McKinley Michaux, Jr.
George W. Miller, Jr.

24

2

Chatham (part), Orange (part)

Anne Craig Barnes (Orange),
Joe Hackney (Orange)

25

3

Alamance, Caswell, Orange (part), Rockingham (part)

Cary D. Allred (Alamance),
Ken J. Miller (Alamance),
Dennis Alan Reynolds (Alamance)

26

1

Guilford (part)

Alma S. Adams

27

1

Davidson (part), Guilford (part)

Stephen Wray Wood (Guilford)

28

1

Guilford (part)

Flossie Hickman Boyd-McIntyre

29

1

Guilford (part)

Joanne Walker Bowie

30

1

Chatham (part), Guilford (part), Randolph (part)

Arlie Franklin Culp, Jr.
(Randolph)

31

1

Moore (part)

Richard Timothy Morgan

32

1

Montgomery (part), Richmond, Scotland (part)

Hugh Alfred Lee
(Richmond)

33

1

Anson, Montgomery (part), Stanly (part)

Foyle Robert Hightower, Jr.
(Anson)

34

1

Union (part)

Fern Haywood Shubert

35

1

Rowan

Charlotte Ancher Gardner

36

1

Mecklenburg (part)

James Boyce Black

37

1

Davidson (part)

Paul Reeves McCrary

38

1

Guilford (part), Randolph (part)

Harold James Brubaker*

39

1

Forsyth (part)

Lyons Gray

40

3

Alleghany, Ashe, Stokes, Surry, Watauga

Rex Levi Baker (Stokes),
William S. Hiatt (Surry),
William Eugene Wilson (Watauga)

41

2

Alexander (part), Wilkes, Yadkin

John Walter Brown (Wilkes),
George Milton Holmes (Yadkin)

42

1

Iredell (part)

William Franklin Mitchell

43

1

Catawba (part), Iredell (part)

Clyde Robert Brawley, Jr.
(Iredell)

44

1

Gaston (part), Lincoln (part)

Dr. John Reeves Gamble, Jr. (Lincoln)

45

2

Catawba (part), Gaston (part), Lincoln (part)

Cherie Killian Berry (Catawba),
Joe Leonard Kiser (Lincoln)

46

2

Avery, Burke (part), Caldwell (part), Catawba (part), Mitchell

Charles Franklin Buchanan (Mitchell),
Gregory James Thompson (Mitchell)

47

1

Burke (part)

Walter Green Church

48

3

Cleveland, Gaston (part), Polk (part), Rutherford

Debbie A. Clary (Cleveland),
John Jackson Hunt (Cleveland),
John Hugh Weatherly (Cleveland)

49

1

Burke (part), McDowell, Yancey

Robert Carl Hunter (McDowell)

50

1

Henderson (part), Polk (part)

Larry Thomas Justus (Henderson)

51

3

Buncombe (part)

Lanier M. Cansler,
Larry R. Linney,
Wilma Money Sherrill

52

2

Graham, Haywood, Jackson (part), Madison, Swain

Charles Millwee Beall (Haywood),
Liston Bryan Ramsey (Madison)

53

1

Cherokee, Clay, Jackson (part), Macon

James C. Carpenter
(Macon)

54

1

Mecklenburg (part)

John Bell McLaughlin

55

1

Mecklenburg (part)

William Edwin McMahan

56

1

Mecklenburg (part)

Martha Bedell Alexander

57

1

Mecklenburg (part)

Constance Kramer Wilson

58

1

Mecklenburg (part)

Ruth Moss Easterling

59

1

Mecklenburg (part)

William Pete Cunningham

60

1

Mecklenburg (part)

Beverly Miller Earle

61

1

Wake (part)

Charles Batcheller Neely, Jr.

62

1

Wake (part)

David Morris Miner

63

1

Durham (part), Wake (part)

Arlene Cooper Pulley (Wake)

64

1

Wake (part)

Robert Jonathan Hensley, Jr.

65

1

Wake (part)

Rick Louis Eddins

66

1

Forsyth (part)

Larry Wayne Womble

67

1

Forsyth (part)

Warren Claude Oldham

68

1

Buncombe (part), Henderson (part), Transylvania

William Maner Ives
(Transylvania)

69

1

Mecklenburg (part)

Joseph Shawn Lemmond

70

1

Edgecombe (part), Nash (part), Wilson (part)

Milton Frederick Fitch, Jr.
(Wilson)

71

1

Edgecombe (part), Nash (part), Pitt (part), Wilson (part)

Edward N. Tolson
(Edgecombe)

72

1

Nash (part), Wilson (part)

Gene Gray Arnold (Nash)

73

1

Forsyth (part), Rockingham (part)

Paul Wayne Sexton (Rockingham)

74

1

Davidson (part), Davie

Julia Craven Howard (Davie)

75

1

Cumberland (part)

Edward Alexander Warner, Jr.

76

1

Gaston (part), Mecklenburg (part)

Walter Watt Dickson (Gaston)

77

1

Greene (part), Lenoir (part), Wayne (part)

Carolyn Barnes Russell (Wayne)

78

1

Granville (part), Vance (part), Warren (part)

Stanley Harold Fox
(Granville)

79

1

Craven (part), Jones (part), Lenoir (part), Pamlico (part)

William L. Wainwright
(Craven)

80

1

Onslow (part)

W. Robert Grady

81

1

Cabarrus (part), Union (part)

Timothy Norton Tallent (Cabarrus)

82

1

Cabarrus (part), Stanly (part), Union (part)

Bobby Harold Barbee
(Stanly)

83

1

Rowan (part)

Willard Eugene McCombs

84

1

Forsyth (part), Guilford (part)

Michael Paul Decker (Forsyth)

85

1

Hoke (part), Robeson (part)

Ronnie Neal Sutton (Robeson)

86

1

Chowan, Dare, Perquimans (part), Tyrrell, Washington (part)

William Thomas Culpepper, III
(Chowan)

87

1

Hoke (part), Robeson (part), Scotland (part)

Frances McArthur Cummings
(Robeson)

88

1

Forsyth (part)

Theresa Harlow Esposito

89

2

Guilford (part)

John A. Cocklereece,
Joanne Phipps Sharpe

90

1

Cabarrus (part)

Robert Cannon Hayes

91

1

Alexander (part), Caldwell (part), Catawba (part)

George Sidney Robinson (Caldwell)

92

1

Durham (part), Wake (part)

Russell James Capps (Wake)

93

1

Gaston (part), Mecklenburg (part)

John M. Rayfield (Gaston)

94

1

Davidson (part), Randolph (part)

Jerry Charles Dockham (Davidson)

95

1

Johnston (part)

Namon Leo Daughtry

96

1

Bladen, Cumberland (part), New Hanover (part), Pender (part), Sampson (part)

Edd Nye
(Bladen)

97

1

Duplin (part), Sampson (part), Wayne (part)

Jerry Braswell
(Wayne)

98

1

Brunswick (part), Columbus (part), New Hanover (part), Pender (part)

Thomas Edward Wright
(New Hanover)
*Harold James Brubaker was elected Speaker of the House of Representatives. Denise Gale Weeks was Clerk.
(1) Macon St. Clair Snowden died on April 27, 1995. M. Jonathan Robinson was appointed to take his place.
<< 1994        

1997 >>



© 2014 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved