North Carolina in the 1900s

North Carolina State House of Representatives

1997-1998

(See Map)
The First Session of this General Assembly met from January 29th to August 28th in 1997. The Second Session met from May 11th to October 29th in 1998. An Extra Session was convened from March 24th to April 30th in 1998.

District

Number of
Delegates Authorized

Counties in District 

Delegate(s) (County From)

1

1

Camden, Currituck, Pasquotank, Perquimans (part)

William Clarence Owens, Jr.
(Pasquotank)

2

1

Beaufort, Craven (part), Hyde, Pitt (part)

Edwin Mitchell Hardy
(Beaufort)

3

1

Craven (part), Pamlico (part)

John M. Nichols (Craven)

4

2

Carteret, Onslow (part)

Jean Rouse Preston (Carteret),
Ronald Lynwood Smith (Carteret)

5

1

Bertie (part), Gates, Hertford (part), Northampton

Howard J. Hunter, Jr.
(Northampton)

6

1

Bertie (part), Hertford (part), Martin (part), Pitt (part), Washington (part)

Richard Eugene Rogers
(Martin)

7

1

Edgecombe (part), Halifax (part), Martin (part), Nash (part)

Thomas C. Hardaway
(Halifax)

8

1

Edgecombe (part), Greene (part), Martin (part), Pitt (part)

Linwood Eborn Mercer
(Pitt)

9

1

Greene (part), Pitt (part)

Marvin Warren Aldridge (Pitt)

10

1

Duplin (part), Jones (part), Onslow (part)

Cynthia Bailey Watson
(Duplin)

11

1

Lenoir (part), Wayne (part)

Philip A. Baddour, Jr.
(Wayne)

12

1

Onslow (part), Pender (part), Sampson (part)

Nurham Osbie Warwick
(Sampson)

13

1

New Hanover (part)

Daniel Francis McComas

14

2

Brunswick, Columbus (part), New Hanover (part), Robeson (part)

Edward David Redwine (Brunswick),
Dewey Lewis Hill (Columbus)

15

1

Wake (part)

James Samuel Ellis

16

1

Cumberland (part), Hoke (part), Moore (part), Robeson (part), Scotland (part)

Douglas Yates Yongue
(Scotland)

17

2

Cumberland (part)

Mary E. McAllister,
Theodore James Kinney

18

2

Cumberland (part)

John W. Hurley,
Amelia A.H. Morris

19

2

Harnett, Lee, Sampson (part)

Donald Spencer Davis (Harnett),
Bobby Ray Hall (Lee)

20

1

Franklin (part), Johnston (part), Nash (part)

Billy James Creech
(Johnston)

21

1

Wake (part)

Daniel Terry Blue, Jr.

22

2

Franklin (part), Granville (part), Halifax (part), Person, Vance (part), Warren (part)

James Walker Crawford, Jr. (Granville),
Gordon Philip Allen (Person)

23

3

Durham (part)

Paul Luebke,
Henry McKinley Michaux, Jr.
George W. Miller, Jr.

24

2

Chatham (part), Orange (part)

Joe Hackney (Orange),
Verla Clemens Insko (Orange)

25

3

Alamance, Caswell, Orange (part), Rockingham (part)

Cary D. Allred (Alamance),
Dennis Alan Reynolds (Alamance),
Edward Nelson Cole (Rockingham)

26

1

Guilford (part)

Alma Shealy Adams

27

1

Davidson (part), Guilford (part)

Stephen Wray Wood (Guilford)

28

1

Guilford (part)

Flossie Hickman Boyd-McIntyre

29

1

Guilford (part)

Joanne Walker Bowie

30

1

Chatham (part), Guilford (part), Randolph (part)

Arlie Franklin Culp, Jr.
(Randolph)

31

1

Moore (part)

Richard Timothy Morgan

32

1

Montgomery (part), Richmond, Scotland (part)

George Wayne Goodwin
(Richmond)

33

1

Anson, Montgomery (part), Stanly (part)

Foyle Robert Hightower, Jr.
(Anson)

34

1

Union (part)

Fern Haywood Shubert

35

1

Rowan

Charlotte Ancher Gardner

36

1

Mecklenburg (part)

James Boyce Black

37

1

Davidson (part)

Paul Reeves McCrary

38

1

Guilford (part), Randolph (part)

Harold James Brubaker*

39

1

Forsyth (part)

Lyons Gray

40

3

Alleghany, Ashe, Stokes, Surry, Watauga

Rex Levi Baker (Stokes),
William S. Hiatt (Surry),
William Eugene Wilson (Watauga)

41

2

Alexander (part), Wilkes, Yadkin

John Walter Brown (Wilkes),
George Milton Holmes (Yadkin)

42

1

Iredell (part)

William Franklin Mitchell

43

1

Catawba (part), Iredell (part)

Clyde Robert Brawley, Jr.
(Iredell)

44

1

Gaston (part), Lincoln (part)

Dr. John Reeves Gamble, Jr. (Lincoln)

45

2

Catawba (part), Gaston (part), Lincoln (part)

Cherie Killian Berry (Catawba),
Joe Leonard Kiser (Lincoln)

46

2

Avery, Burke (part), Caldwell (part), Catawba (part), Mitchell

Charles Franklin Buchanan (Mitchell),
Gregory James Thompson (Mitchell)

47

1

Burke (part)

Walter Greene Church

48

3

Cleveland, Gaston (part), Polk (part), Rutherford

Debbie A. Clary (Cleveland),
Andrew Thomas Dedmon (Cleveland),
John Hugh Weatherly (Cleveland)

49

1

Burke (part), McDowell, Yancey

Robert Carl Hunter (McDowell)

50

1

Henderson (part), Polk (part)

Larry Thomas Justus (Henderson)

51

3

Buncombe (part)

Lanier M. Cansler,
Martin Luther Nesbitt, Jr.,
Wilma Money Sherrill

52

2

Graham, Haywood, Jackson (part), Madison, Swain

Charles Millwee Beall (Haywood),
Liston Bryan Ramsey (Madison)

53

1

Cherokee, Clay, Jackson (part), Macon

James C. Carpenter
(Macon)

54

1

Mecklenburg (part)

Drew Paschal Saunders

55

1

Mecklenburg (part)

William Edwin McMahan

56

1

Mecklenburg (part)

Martha Bedell Alexander

57

1

Mecklenburg (part)

Constance Kramer Wilson

58

1

Mecklenburg (part)

Ruth Moss Easterling

59

1

Mecklenburg (part)

William Pete Cunningham

60

1

Mecklenburg (part)

Beverly Miller Earle

61

1

Wake (part)

Charles Batcheller Neely, Jr.

62

1

Wake (part)

David Morris Miner

63

1

Durham (part), Wake (part)

Jane Hurley Mosely (Wake)

64

1

Wake (part)

Robert Jonathan Hensley, Jr.

65

1

Wake (part)

Rick Louis Eddins

66

1

Forsyth (part)

Larry Wayne Womble

67

1

Forsyth (part)

Warren Claude Oldham

68

1

Buncombe (part), Henderson (part), Transylvania

William Maner Ives
(Transylvania)

69

1

Mecklenburg (part)

Jim Gulley

70

1

Edgecombe (part), Nash (part), Wilson (part)

Milton Frederick Fitch, Jr.
(Wilson)

71

1

Edgecombe (part), Nash (part), Pitt (part), Wilson (part)

Joe P. Tolson
(Edgecombe)

72

1

Nash (part), Wilson (part)

Gene Gray Arnold (Nash)

73

1

Forsyth (part), Rockingham (part)

Paul Wayne Sexton (Rockingham)

74

1

Davidson (part), Davie

Julia Craven Howard (Davie)

75

1

Cumberland (part)

Edward Alexander Warner, Jr.

76

1

Gaston (part), Mecklenburg (part)

Walter Watt Dickson (Gaston)

77

1

Greene (part), Lenoir (part), Wayne (part)

Carolyn Barnes Russell (Wayne)

78

1

Granville (part), Vance (part), Warren (part)

Stanley Harold Fox
(Granville)

79

1

Craven (part), Jones (part), Lenoir (part), Pamlico (part)

William L. Wainwright
(Craven)

80

1

Onslow (part)

W. Robert Grady

81

1

Cabarrus (part), Union (part)

Timothy Norton Tallent (Cabarrus)

82

1

Cabarrus (part), Stanly (part), Union (part)

Bobby Harold Barbee
(Stanly)

83

1

Rowan (part)

Willard Eugene McCombs

84

1

Forsyth (part), Guilford (part)

Michael Paul Decker (Forsyth)

85

1

Hoke (part), Robeson (part)

Ronnie Neal Sutton (Robeson)

86

1

Chowan, Dare, Perquimans (part), Tyrrell, Washington (part)

William Thomas Culpepper, III
(Chowan)

87

1

Hoke (part), Robeson (part), Scotland (part)

Donald Allen Bonner
(Robeson)

88

1

Forsyth (part)

Theresa Harlow Esposito

89

2

Guilford (part)

Mary Long Jarrell,
Margaret A. Jeffus

90

1

Cabarrus (part)

Richard Lee Moore

91

1

Alexander (part), Caldwell (part), Catawba (part)

Edgar V. Starnes (Caldwell)

92

1

Durham (part), Wake (part)

Russell James Capps (Wake)

93

1

Gaston (part), Mecklenburg (part)

John M. Rayfield (Gaston)

94

1

Davidson (part), Randolph (part)

Jerry Charles Dockham (Davidson)

95

1

Johnston (part)

Namon Leo Daughtry

96

1

Bladen, Cumberland (part), New Hanover (part), Pender (part), Sampson (part)

Edd Nye
(Bladen)

97

1

Duplin (part), Sampson (part), Wayne (part)

Jerry Braswell
(Wayne)

98

1

Brunswick (part), Columbus (part), New Hanover (part), Pender (part)

Thomas Edward Wright
(New Hanover)
*Harold James Brubaker was elected Speaker of the House of Representatives. Denise Gale Weeks was Clerk.
<< 1996        

1999 >>



© 2014 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved