North Carolina in the 1900s

North Carolina State Senate

1957
This General Assembly met from February 6th to June 12th in 1957.

District

No. of Senators

County/Counties

Delegate(s) (County From)

1

2

Bertie, Camden, Chowan, Currituck, Gates, Hertford, Pasquotank, Perquimans

James William Copeland (Hertford),
N. Elton Aydlett(Pasquotank)

2

2

Beaufort, Dare, Hyde, Martin, Pamlico, Tyrrell, Washington

Robert Henry Cowen (Martin),
Edward Lindsay Owens (Washington)

3

1

Northampton, Vance, Warren

Perry Whitehead Martin (Northampton)

4

2

Edgecombe, Halifax

Henry Gray Shelton (Edgecombe),
William Lunsford Crew (Halifax)

5

1

Pitt

Dr. Paul Erastus Jones

6

2

Franklin, Nash, Wilson

Wilbur Morton Jolly (Franklin),
Joseph Colin Eagels, Jr. (Wilson)

7

2

Carteret, Craven, Greene, Jones, Lenoir, Onslow

Luther Hamilton (Carteret),
John Gilmer Dawson (Lenoir)

8

2

Johnston, Wayne

Adam Jackson Whitley, Jr. (Johnston),
Dr. David Jennings Rose (Wayne)

9

2

Duplin, New Hanover, Pender, Sampson

Roy Rowe (Pender),
Henry Vann (Sampson)

10

2

Bladen, Brunswick, Columbus, Cumberland

Edward Breeden Clark (Bladen),
Seavy Alexander Wesley Carroll (Cumberland)

11

1

Robeson

Du Brutz Cutlar Moore

12

2

Harnett, Hoke, Moore, Randolph

James Benton Thomas (Hoke),
Dr. Henry Watson Jordan (Randolph)

13

2

Chatham, Lee, Wake

James Womble Hoyle (Lee),
James M. Poyner (Wake)

14

2

Durham, Granville, Person

Claude Currie (Durham),
Richard Gwynn Long (Person)

15

1

Caswell, Rockingham

Jule McMichael (Rockingham)

16

1

Alamance, Orange

Edwin Sidney Lanier (Orange)

17

1

Guilford

Oscar Arthur Kirkman

18

2

Davidson, Montgomery, Richmond, Scotland

Paul Glenn Stoner (Davidson),
James W. Mason (Scotland)

19

2

Anson, Stanly, Union

Erwin Avery Hightower (Anson),
Staton Pender Williams (Stanly)

20

1

Mecklenburg

Jesse Spencer Bell

21

2

Cabarrus, Rowan

J. Carlyle Rutledge (Cabarrus),
Nelson Woodson (Rowan)

22

1

Forsyth

Calvin Graves

23

1

Stokes, Surry

William Flynt Marshall (Stokes)

24

1

Davie, Wilkes, Yadkin

Henry Pritchard Eller (Wilkes)

25

2

Catawba, Iredell, Lincoln

William B. Shuford (Catawba),
Columbus Vance Henkel, Jr. (Iredell)

26

1

Gaston

Frank Patton Cooke

27

2

Cleveland, McDowell, Rutherford

Robert Foster Morgan (Cleveland),
Benjamin Hampton Sumner (Rutherford)

28

1

Alexander, Burke, Caldwell

William Edward Cobb (Burke)

29

1

Alleghany, Ashe, Watauga

Todd H. Gentry (Ashe)

30

1

Avery, Madison, Mitchell, Yancey

John Calhoun McBee (Mitchell)

31

1

Buncombe

James Gudger Stikeleather, Jr.

32

2

Haywood, Henderson, Jackson, Polk, Transylvania

R. Lee Whitmire (Henderson),
Joseph Raymond Stephenson (Polk)

33

1

Cherokee, Clay, Graham, Macon, Swain

Kelly Edmond Bennett (Swain)
Luther Ernest Barnhardt was President of the Senate. Samuel Ray Byerly was the Clerk.
<< 1956        

1959 >>



© 2014 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved