North Carolina in the 1900s

North Carolina State Senate

1981-1982
The First Session of this General Assembly met from January 14th to July 10th in 1981. The Second Session met from October 5th to October 10th in 1982. An Extra Session was convened from October 29th to October 30th in 1981. A Second Extra Session was convened from February 9th to February 11th in 1982. A Third Extra Session was convened from April 26th to April 27th in 1982. A Fourth Extra Session was convened from June 2nd to June 28th in 1982.

District

No. of Senators

County/Counties

Delegate(s) (County From)

1

2

Beaufort, Bertie, Camden, Chowan, Currituck, Dare, Gates, Hertford, Hyde, Northampton, Pasquotank, Perquimans, Tyrrell, Washington

Joseph Julian Harrington (Bertie),
Melvin Roy Daniels, Jr. (Pasquotank)

2

1

Carteret, Craven, Pamilco

Joseph Eugene Thomas (Craven)

3

1

Onslow

William Donald Mills

4

1

New Hanover, Pender

Julius Arnette Wright (NH)

5

1

Duplin, Jones, Lenoir

Harold Woodrow Hardison (Lenoir)

6

2

Edgecombe, Halifax, Martin, Pitt

Julian Russell Allsbrook (Halifax),
Vernon E. White (Pitt)

7

2

Franklin, Nash, Vance, Warren, Wilson

James Davis Speed (Franklin),
Dallas L. Alford, Jr. (Nash)

8

1

Greene, Wayne

Henson Perrymoore Barnes (Wayne)

9

1

Johnston, Sampson

Robert Davis Warren (Johnston)

10

2

Cumberland

Glenn Reginald Jernigan,
Joseph Bryant Raynor, Jr.

11

1

Bladen, Brunswick, Columbus

Robert Charles Soles, Jr. (Columbus)

12

1

Hoke, Robeson

Samuel Rudolph Noble (Robeson)

13

2

Durham, Granville, Person

William Greenwood Hancock, Jr. (Durham),
Kenneth Claiborne Royall, Jr. (Durham)

14

3

Harnett, Lee, Wake

William Ayden Creech (Wake),
Joseph Edward Johnson (Wake),
Robert Webb Wynne (Wake)

15

2

Alleghany, Ashe, Caswell, Rockingham, Stokes, Surry

Conrad R. Duncan, Jr. (Rockingham),
George W. Marion, Jr. (Surry)

16

2

Chatham, Moore, Orange, Randolph

Charles Eugene Vickery (Orange),
Russell Grady Walker (Randolph)

17

2

Anson, Montgomery, Richmond, Scotland, Stanly, Union

Robert Byrd Jordan, III (Montgomery),
James Banks Garrison (Stanly)

18

1

Alamance

Cary D. Allred

19

3

Guilford

Walter Carl Cockerham,
Henry E. Frye,
Rachel Gillean Gray

20

2

Forsyth

John J. Cavanaugh, Jr.,
Marvin Martin Ward

21

2

Davidson, Davie, Rowan

Gilbert Lee Boger (Davie),
Paul Sanders Smith (Rowan)

22

4

Cabarrus, Mecklenburg

Cecil Ross Jenkins, Jr. (Cabarrus),
William Craig Lawing (Mecklenburg),
Carolyn Williamson Mathis (Mecklenburg),
James Doyle McDuffie (Mecklenburg)

23

2

Alexander, Catawba, Iredell, Yadkin

Thomas Cass Ballenger (Catawba),
William Walter Redman, Jr. (Iredell)

24

2

Avery, Burke, Caldwell, Mitchell, Watauga, Wilkes

Donald Rayvaughn Kincaid (Caldwell),
Harold Aubrey Baker (Wilkes)

25

3

Cleveland, Gaston, Lincoln, Ruthferford

John Ollie Harris (Cleveland),
Helen Rhyne Marvin (Gaston),
Marshall Arthur Rauch (Gaston)

26

2

Buncombe, Madison, McDowell, Yancey

James McClure Clarke (Buncombe),
Robert Stringfield Swain (Buncombe)

27

2

Cherokee, Clay, Graham, Haywood, Henderson, Jackson, Macon, Polk, Swain, Transylvania

Joe H. Palmer (Haywood),
Royce Phelps Thomas (Henderson)
James C. Green was President of the Senate. Sylvia Morris Fink was the Clerk.
<< 1980        

1983 >>



© 2014 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved