North Carolina in the 2000s

North Carolina State House of Representatives

2001-2002

(See Map)
The First Session of this General Assembly met from January 24th to December 6th in 2001. The Second Session met from May 28th to November 13th of 2002. An Extra Session was convened from May 14th to November 26th of 2002.

District

Number of
Delegates Authorized

Counties in District 

Delegate(s) (County From)

1

1

Camden, Currituck, Pasquotank, Perquimans (part)

William Clarence Owens, Jr.
(Pasquotank)

2

1

Beaufort, Craven (part), Hyde, Pitt (part)

Zeno Lester Edwards, Jr.
(Beaufort)

3

1

Craven (part), Pamlico (part)

Alice G. Underhill (Craven)

4

2

Carteret, Onslow (part)

Jean Rouse Preston (Carteret),
Ronald Lynwood Smith (Carteret)

5

1

Bertie (part), Gates, Hertford (part), Northampton

Howard J. Hunter, Jr.
(Northampton)

6

1

Bertie (part), Hertford (part), Martin (part), Pitt (part), Washington (part)

Richard Eugene Rogers
(Martin)

7

1

Edgecombe (part), Halifax (part), Martin (part), Nash (part)

John D. Hall
(Halifax)

8

1

Edgecombe (part), Greene (part), Martin (part), Pitt (part)

Edith Doughtie Warren
(Pitt)

9

1

Greene (part), Pitt (part)

Marian Nelson McLawhorn (Pitt)

10

1

Duplin (part), Jones (part), Onslow (part)

Russell E. Tucker
(Duplin)

11

1

Lenoir (part), Wayne (part)

Philip A. Baddour, Jr.
(Wayne)

12

1

Onslow (part), Pender (part), Sampson (part)

Nurham Osbie Warwick
(Sampson)

13

1

New Hanover (part)

Daniel Francis McComas

14

2

Brunswick, Columbus (part), New Hanover (part), Robeson (part)

Edward David Redwine (Brunswick),
Dewey Lewis Hill (Columbus)

15

1

Wake (part)

James Samuel Ellis

16

1

Cumberland (part), Hoke (part), Moore (part), Robeson (part), Scotland (part)

Douglas Yates Yongue
(Scotland)

17

2

Cumberland (part)

Marvin W. Lucas,
Mary E. McAllister

18

2

Cumberland (part)

John W. Hurley,
Amelia A.H. Morris

19

2

Harnett, Lee, Sampson (part)

Donald Spencer Davis (Harnett),
Albert Leslie Cox, Jr. (Lee)

20

1

Franklin (part), Johnston (part), Nash (part)

Billy James Creech
(Johnston)

21

1

Wake (part)

Daniel Terry Blue, Jr.

22

2

Franklin (part), Granville (part), Halifax (part), Person, Vance (part), Warren (part)

James Walker Crawford, Jr. (Granville),
Gordon Philip Allen (Person)

23

3

Durham (part)

Paul Luebke,
Henry McKinley Michaux, Jr.
Paul Miller

24

2

Chatham (part), Orange (part)

Joe Hackney (Orange),
Verla Clemens Insko (Orange)

25

3

Alamance, Caswell, Orange (part), Rockingham (part)

Cary D. Allred (Alamance),
Worthy B. Teague, Jr. (Alamance),
Edward Nelson Cole (Rockingham)

26

1

Guilford (part)

Alma Shealy Adams

27

1

Davidson (part), Guilford (part)

John M. Blust (Guilford)

28

1

Guilford (part)

Flossie Hickman Boyd-McIntyre

29

1

Guilford (part)

Joanne Walker Bowie

30

1

Chatham (part), Guilford (part), Randolph (part)

Arlie Franklin Culp, Jr.
(Randolph)

31

1

Moore (part)

Richard Timothy Morgan

32

1

Montgomery (part), Richmond, Scotland (part)

George Wayne Goodwin
(Richmond)

33

1

Anson, Montgomery (part), Stanly (part)

Pryor Allan Gibson, III
(Montgomery)

34

1

Union (part)

Fern Haywood Shubert

35

1

Rowan

Lorene Thomason Coates

36

1

Mecklenburg (part)

James Boyce Black*

37

1

Davidson (part)

Hugh L. Holliman

38

1

Guilford (part), Randolph (part)

Harold James Brubaker

39

1

Forsyth (part)

Lyons Gray

40

3

Alleghany, Ashe, Stokes, Surry, Watauga

Rex Levi Baker (Stokes),
William S. Hiatt (Surry),
William Eugene Wilson (Watauga)

41

2

Alexander (part), Wilkes, Yadkin

R. Tracy Walker (Wilkes),
George Milton Holmes (Yadkin)

42

1

Iredell (part)

William Franklin Mitchell

43

1

Catawba (part), Iredell (part)

Mitchell Smith Setzer (Catawba)

44

1

Gaston (part), Lincoln (part)

Daniel Wilson Barefoot (Lincoln)

45

2

Catawba (part), Gaston (part), Lincoln (part)

Mark Kelly Hilton (Catawba),
Joe Leonard Kiser (Lincoln)

46

2

Avery, Burke (part), Caldwell (part), Catawba (part), Mitchell

Charles Franklin Buchanan (Mitchell),
Gregory James Thompson (Mitchell)

47

1

Burke (part)

Walter Greene Church

48

3

Cleveland, Gaston (part), Polk (part), Rutherford

Debbie A. Clary (Cleveland),
Andrew Thomas Dedmon (Cleveland),
John Hugh Weatherly (Cleveland)

49

1

Burke (part), McDowell, Yancey

Robert Mitchell Gillespie (McDowell)

50

1

Henderson (part), Polk (part)

Larry Thomas Justus (Henderson)

51

3

Buncombe (part)

Mark E. Crawford, Jr.,
Martin Luther Nesbitt, Jr.,
Wilma Money Sherrill

52

2

Graham, Haywood, Jackson (part), Madison, Swain

Robert Philip Haire (Jackson),
Liston Bryan Ramsey (Madison)

53

1

Cherokee, Clay, Jackson (part), Macon

Thomas Roger West
(Cherokee)

54

1

Mecklenburg (part)

Drew Paschal Saunders

55

1

Mecklenburg (part)

William Edwin McMahan

56

1

Mecklenburg (part)

Martha Bedell Alexander

57

1

Mecklenburg (part)

Constance Kramer Wilson

58

1

Mecklenburg (part)

Ruth Moss Easterling

59

1

Mecklenburg (part)

William Pete Cunningham

60

1

Mecklenburg (part)

Beverly Miller Earle

61

1

Wake (part)

James Arthur Pope

62

1

Wake (part)

David Morris Miner

63

1

Durham (part), Wake (part)

Jennifer Weiss (Wake)

64

1

Wake (part)

Robert Jonathan Hensley, Jr.

65

1

Wake (part)

Rick Louis Eddins

66

1

Forsyth (part)

Larry Wayne Womble

67

1

Forsyth (part)

Warren Claude Oldham

68

1

Buncombe (part), Henderson (part), Transylvania

Trudi Martin Walend
(Transylvania)

69

1

Mecklenburg (part)

Jim Gulley

70

1

Edgecombe (part), Nash (part), Wilson (part)

Milton Frederick Fitch, Jr. (Wilson) (1) / Shelly Willingham (Edgecombe) (1)

71

1

Edgecombe (part), Nash (part), Pitt (part), Wilson (part)

Joe P. Tolson
(Edgecombe)

72

1

Nash (part), Wilson (part)

Gene Gray Arnold (Nash)

73

1

Forsyth (part), Rockingham (part)

Paul Wayne Sexton (Rockingham)

74

1

Davidson (part), Davie

Julia Craven Howard (Davie)

75

1

Cumberland (part)

Edward Alexander Warner, Jr.

76

1

Gaston (part), Mecklenburg (part)

Michael Harrington (Gaston)

77

1

Greene (part), Lenoir (part), Wayne (part)

Carolyn Barnes Russell (Wayne)

78

1

Granville (part), Vance (part), Warren (part)

Stanley Harold Fox
(Granville)

79

1

Craven (part), Jones (part), Lenoir (part), Pamlico (part)

William L. Wainwright
(Craven)

80

1

Onslow (part)

W. Robert Grady

81

1

Cabarrus (part), Union (part)

Jeffrey L. Barnhardt (Cabarrus)

82

1

Cabarrus (part), Stanly (part), Union (part)

Bobby Harold Barbee
(Stanly)

83

1

Rowan (part)

Willard Eugene McCombs

84

1

Forsyth (part), Guilford (part)

Michael Paul Decker (Forsyth)

85

1

Hoke (part), Robeson (part)

Ronnie Neal Sutton (Robeson)

86

1

Chowan, Dare, Perquimans (part), Tyrrell, Washington (part)

William Thomas Culpepper, III
(Chowan)

87

1

Hoke (part), Robeson (part), Scotland (part)

Donald Allen Bonner
(Robeson)

88

1

Forsyth (part)

Theresa Harlow Esposito

89

2

Guilford (part)

Mary Long Jarrell,
Margaret A. Jeffus

90

1

Cabarrus (part)

Linda P. Johnson

91

1

Alexander (part), Caldwell (part), Catawba (part)

Edgar V. Starnes (Caldwell)

92

1

Durham (part), Wake (part)

Russell James Capps (Wake)

93

1

Gaston (part), Mecklenburg (part)

John M. Rayfield (Gaston)

94

1

Davidson (part), Randolph (part)

Jerry Charles Dockham (Davidson)

95

1

Johnston (part)

Namon Leo Daughtry

96

1

Bladen, Cumberland (part), New Hanover (part), Pender (part), Sampson (part)

Edd Nye
(Bladen)

97

1

Duplin (part), Sampson (part), Wayne (part)

Larry M. Bell
(Sampson)

98

1

Brunswick (part), Columbus (part), New Hanover (part), Pender (part)

Thomas Edward Wright
(New Hanover)
*James Boyce Black was elected Speaker of the House of Representatives. Denise Gale Weeks was Clerk.
(1) Milton Frederick Fitch, Jr. resigned on December 29, 2001, reason not known. Shelly Willingham was appointed on January 28, 2002 to replace him.
<< 2000        

2003 >>



© 2014 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved