North Carolina in the 2000s

North Carolina State House of Representatives

2005-2006

(See Map)
The First Session of this General Assembly met from January 26th to October 12th in 2005. The Second Session met from May 9th to July 28th in 2006.

District

Number of
Delegates Authorized

Counties in District 

Delegate(s) (County From)

1

1

Camden, Currituck, Pasquotank, Tyrrell

William Clarence Owens, Jr.
(Pasquotank)

2

1

Chowan, Dare, Hyde, Washington

William Thomas Culpepper, III (Chowan) (1) / Timothy Lee Spear (Washington (1)

3

1

Craven (part), Pamlico

Alice Graham Underhill (Craven)

4

1

Duplin, Onslow (part)

Russell E. Tucker (Duplin)

5

1

Bertie, Gates, Hertford, Perquimans

Howard J. Hunter, Jr. (Hertford) (2)

6

1

Beaufort, Pitt (part)

Arthur J. Williams, III (Beaufort)

7

1

Halifax (part), Nash (part)

John D. Hall (Halifax) (3) / Edward Jones (Halifax) (3)

8

1

Martin, Pitt (part)

Edith Doughtie Warren (Pitt)

9

1

Pitt (part)

Marian Nelson McLawhorn

10

1

Greene (part), Lenoir (part), Wayne (part)

Stephen A. LaRoque
(Lenoir)

11

1

Wayne (part)

Louis Milford Pate, Jr.

12

1

Craven (part), Lenoir (part)

William L. Wainwright (Craven)

13

1

Carteret, Jones

Jean Rouse Preston (Carteret)

14

1

Onslow (part)

George Grant Cleveland

15

1

Onslow (part)

W. Robert Grady

16

1

New Hanover (part), Pender (part)

Carolyn H. Justice (Pender)

17

1

Brunswick (part)

Bonner L. Stiller

18

1

New Hanover (part), Pender (part)

Thomas Edward Wright (New Hanover)

19

1

New Hanover (part)

Daniel Francis McComas

20

1

Brunswick (part), Columbus

Dewey Lewis Hill (Columbus)

21

1

Sampson (part), Wayne (part)

Larry Moseley Bell
(Sampson)

22

1

Bladen (part), Cumberland (part)

Edd Nye (Bladen)

23

1

Edgecombe (part), Wilson (part)

Joe P. Tolson (Edgecombe)

24

1

Edgecombe (part), Wilson (part)

Jean Farmer-Butterfield (Wilson)

25

1

Nash (part)

William Gray Daughtridge, Jr.

26

1

Johnston (part), Sampson (part)

Namon Leo Daughtry (Johnston)

27

1

Northampton, Vance (part), Warren

Michael H. Wray (Northampton)

28

1

Johnston (part)

James H. Langdon, Jr.

29

1

Durham (part)

Paul Miller (4) / Larry D. Hall (4)

30

1

Durham (part)

Paul Luebke

31

1

Durham (part)

Henry McKinley Michaux, Jr.

32

1

Granville, Vance (part)

James Walker Crawford, Jr.

33

1

Wake (part)

Bernard Allen (5) / Daniel Terry Blue, Jr. (5)

34

1

Wake (part)

Grier Martin

35

1

Wake (part)

Jennifer Weiss

36

1

Wake (part)

Nelson Dollar

37

1

Wake (part)

Paul B. Stam

38

1

Wake (part)

Deborah Koff Ross

39

1

Wake (part)

Linda Coleman

40

1

Wake (part)

Rick Louis Eddins

41

1

Wake (part)

J. Russell Capps

42

1

Cumberland (part)

Marvin W. Lucas (Cumberland)

43

1

Cumberland (part)

Mary E. McAllister

44

1

Cumberland (part)

Margaret Highsmith Dickson

45

1

Cumberland (part)

Rick Glazier

46

1

Hoke (part), Robeson (part), Scotland (part)

Douglas Yates Yongue
(Scotland)

47

1

Robeson (part)

Ronnie Neal Sutton

48

1

Hoke (part), Robeson (part), Scotland (part)

Garland E. Pierce
(Scotland)

49

1

Franklin, Halifax (part), Nash (part)

Lucy Taylor Allen (Franklin)

50

1

Caswell, Orange (part)

Bill Faison (Orange)

51

1

Harnett (part), Lee

John I. Sauls (Lee)

52

1

Moore (part)

Richard Timothy Morgan

53

1

Harnett (part)

David R. Lewis

54

1

Chatham, Moore (part), Orange (part)

Joe Hackney (Orange)

55

1

Durham (part), Person

Winfrey A. Wilkins, Jr. (Person)

56

1

Orange (part)

Verla Clemens Insko

57

1

Guilford (part)

Mary Price Harrison

58

1

Guilford (part)

Alma Shealey Adams

59

1

Guilford (part)

Margaret A. Jeffus

60

1

Guilford (part)

Earl Jones

61

1

Guilford (part)

Laura I. Wiley

62

1

Guilford (part)

John M. Blust

63

1

Alamance (part)

Alice Louise Bordsen

64

1

Alamance (part)

Cary D. Allred

65

1

Rockingham (part)

Edward Nelson Cole (Rockingham)

66

1

Montgomery (part), Richmond

Melanie Wade Goodwin (Richmond)

67

1

Montgomery (part), Stanly, Union (part)

David Almond
(Stanly)

68

1

Union (part)

James Curtis Blackwood, Jr.

69

1

Anson, Union (part)

Pryor Allan Gibson, III (Anson)

70

1

Randolph (part)

Arlie Franklin Culp

71

1

Forsyth (part)

Larry W. Womble

72

1

Forsyth (part)

Earline W. Parmon

73

1

Davidson (part), Forsyth (part)

Larry Brown (Forsyth)

74

1

Forsyth (part)

Dale Robbins Folwell

75

1

Forsyth (part)

William C. McGee

76

1

Rowan (part)

Fred F. Steen, II

77

1

Rowan (part)

Lorene Thomason Coates

78

1

Randolph (part)

Harold James Brubaker

79

1

Davie, Iredell (part)

Julia Craven Howard (Davie)

80

1

Davidson (part)

Jerry Charles Dockham

81

1

Davidson (part)

L. Hugh Holliman

82

1

Cabarrus (part)

Jeffrey L. Barnhart

83

1

Cabarrus (part)

Linda Pennell Johnson

84

1

Avery, Caldwell (part), Mitchell, Yancey (part)

Philip D. Frye
(Mitchell)

85

1

Burke (part), McDowell

Robert Mitchell Gillespie
(McDowell)

86

1

Burke (part)

Walter Greene Church

87

1

Caldwell (part)

Edgar V. Starnes

88

1

Alexander, Catawba (part)

Mark Hollo (Alexander)

89

1

Catawba (part), Iredell (part)

Mitchell Smith Setzer

90

1

Alleghany, Surry (part)

James Andrew Harrell, III (Surry)

91

1

Rockingham (part), Stokes

Bryan R. Holloway (Stokes)

92

1

Iredell (part), Surry (part), Yadkin

George Milton Holmes (Yadkin)

93

1

Ashe, Watauga

William Eugene Wilson (Watauga)

94

1

Wilkes

R. Tracy Walker

95

1

Iredell (part)

Karen Brotherton Ray

96

1

Catawba (part)

Mark Kelly Hilton

97

1

Lincoln

Joe Leonard Kiser

98

1

Mecklenburg (part)

John W. Rhodes

99

1

Mecklenburg (part)

Drew Paschal Saunders

100

1

Mecklenburg (part)

James Boyce Black*

101

1

Mecklenburg (part)

Beverly Miller Earle

102

1

Mecklenburg (part)

Becky Coley Carney

103

1

Mecklenburg (part)

James Monroe Gulley

104

1

Mecklenburg (part)

William Edwin McMahan

105

1

Mecklenburg (part)

Doug Vinson

106

1

Mecklenburg (part)

Martha Bedell Alexander

107

1

Mecklenburg (part)

William Pete Cunningham

108

1

Gaston (part)

John M. Rayfield

109

1

Gaston (part)

William Ange Current

110

1

Cleveland (part), Gaston (part)

Debbie A. Clary (Cleveland)

111

1

Cleveland (part)

Timothy Keith Moore

112

1

Cleveland (part), Rutherford

Bobby F. England (Rutherford)

113

1

Henderson (part), Polk, Transylvania

Trudi Martin Walend (Transylvania)

114

1

Buncombe (part)

Susan Carscadden Fisher

115

1

Buncombe (part)

Daniel Bruce Goforth

116

1

Buncombe (part)

Wilma Money Sherrill

117

1

Henderson (part)

Carolyn King Justus (Henderson)

118

1

Haywood (part), Madison, Yancey (part)

Ray Rapp
(Madison)

119

1

Haywood (part), Jackson, Macon (part), Swain

Robert Philip Haire
(Jackson)

120

1

Cherokee, Clay, Graham, Macon (part)

Thomas Roger West
(Cherokee)
*James Boyce Black was elected Speaker of the House of Representatives. Denise Gale Weeks was Clerk.
(1) William Thomas Culpepper, III resigned his seat on January 3, 2006, reason not known. Timothy Lee Spear was appointed on January 27, 2006 to replace him.
(EE) Howard J. Hunter, Jr. died on January 7, 2007.
(3) John D. Hall died on March 17, 2005. Edward Jones was appointed on April 5, 2005 to replace him, and he resigned on January 23, 2007.
(4) Paul Miller resigned his seat on July 7, 2006, reason not known. Larry D. Hall was appointed on July 11, 2006 to replace him.
(5) Bernard Allen died on October 13, 2006. Daniel Terry Blue, Jr. was appointed on November 2, 2006 to replace him.
<< 2004        

2007 >>



© 2014 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved