North Carolina in the 2000s

North Carolina State House of Representatives

2007-2008

(See Map)
The First Session of this General Assembly met from January 24th to August 2nd in 2007. The Second Session met from May 13th to July 18th in 2008. An Extra Session was convened from September 10th to September 11th in 2007. A Second Extra Session was convened on March 20, 2008 (one day).

District

Number of
Delegates Authorized

Counties in District 

Delegate(s) (County From)

1

1

Camden, Currituck, Pasquotank, Tyrrell

William Clarence Owens, Jr.
(Pasquotank)

2

1

Chowan, Dare, Hyde, Washington

Timothy Lee Spear (Washington)

3

1

Craven (part), Pamlico

Alice Graham Underhill (Craven)

4

1

Duplin, Onslow (part)

Russell E. Tucker (Duplin)

5

1

Bertie, Gates, Hertford, Perquimans

Annie Ward Mobley (Hertford)

6

1

Beaufort, Pitt (part)

Arthur J. Williams, III (Beaufort)

7

1

Halifax (part), Nash (part)

Angela R. Bryant (Nash)

8

1

Martin, Pitt (part)

Edith Doughtie Warren (Pitt)

9

1

Pitt (part)

Marian Nelson McLawhorn

10

1

Greene (part), Lenoir (part), Wayne (part)

R. Van Braxton
(Lenoir)

11

1

Wayne (part)

Louis Milford Pate, Jr.

12

1

Craven (part), Lenoir (part)

William L. Wainwright (Craven)

13

1

Carteret, Jones

Patricia Earline McElraft (Carteret)

14

1

Onslow (part)

George Grant Cleveland

15

1

Onslow (part)

W. Robert Grady

16

1

New Hanover (part), Pender (part)

Carolyn H. Justice (Pender)

17

1

Brunswick (part)

Bonner L. Stiller

18

1

New Hanover (part), Pender (part)

Sandra Spaulding Hughes (NH)

19

1

New Hanover (part)

Daniel Francis McComas

20

1

Brunswick (part), Columbus

Dewey Lewis Hill (Columbus)

21

1

Sampson (part), Wayne (part)

Larry Moseley Bell (Sampson)

22

1

Bladen (part), Cumberland (part)

William D. Brisson (Bladen)

23

1

Edgecombe (part), Wilson (part)

Joe P. Tolson (Edgecombe)

24

1

Edgecombe (part), Wilson (part)

Jean Farmer-Butterfield (Wilson)

25

1

Nash (part)

William Gray Daughtridge, Jr.

26

1

Johnston (part), Sampson (part)

James Hector Langdon, Jr. (Johnston)

27

1

Northampton, Vance (part), Warren

Michael H. Wray (Northampton)

28

1

Johnston (part)

Namon Leo Daughtry

29

1

Durham (part)

Larry D. Hall

30

1

Durham (part)

Paul Luebke

31

1

Durham (part)

Henry McKinley Michaux, Jr.

32

1

Granville, Vance (part)

James Walker Crawford, Jr. (Granville)

33

1

Wake (part)

Daniel Terry Blue, Jr.

34

1

Wake (part)

Grier Martin

35

1

Wake (part)

Jennifer Weiss

36

1

Wake (part)

Nelson Dollar

37

1

Wake (part)

Paul B. Stam

38

1

Wake (part)

Deborah Koff Ross

39

1

Wake (part)

Linda Coleman

40

1

Wake (part)

Marilyn Avila

41

1

Wake (part)

Ty Harrell

42

1

Cumberland (part)

Marvin W. Lucas

43

1

Cumberland (part)

Mary E. McAllister

44

1

Cumberland (part)

Margaret Highsmith Dickson

45

1

Cumberland (part)

Rick Glazier

46

1

Hoke (part), Robeson (part), Scotland (part)

Douglas Yates Yongue
(Scotland)

47

1

Robeson (part)

Ronnie Neal Sutton

48

1

Hoke (part), Robeson (part), Scotland (part)

Garland E. Pierce
(Scotland)

49

1

Franklin, Halifax (part), Nash (part)

Lucy Taylor Allen (Franklin)

50

1

Caswell, Orange (part)

Bill Faison (Orange)

51

1

Harnett (part), Lee

Jimmy Lewis Love (Lee)

52

1

Moore (part)

Joe Boylan

53

1

Harnett (part)

David R. Lewis

54

1

Chatham, Moore (part), Orange (part)

Joe Hackney*
(Orange)

55

1

Durham (part), Person

Winfrey A. Wilkins, Jr. (Person)

56

1

Orange (part)

Verla Clemens Insko

57

1

Guilford (part)

Mary Price Harrison

58

1

Guilford (part)

Alma Shealey Adams

59

1

Guilford (part)

Margaret A. Jeffus

60

1

Guilford (part)

Earl Jones

61

1

Guilford (part)

Laura I. Wiley

62

1

Guilford (part)

John M. Blust

63

1

Alamance (part)

Alice Louise Bordsen

64

1

Alamance (part)

Cary D. Allred

65

1

Rockingham (part)

Edward Nelson Cole

66

1

Montgomery (part), Richmond

Melanie Wade Goodwin (Richmond)

67

1

Montgomery (part), Stanly, Union (part)

Kenneth Ray Furr
(Stanly)

68

1

Union (part)

James Curtis Blackwood, Jr.

69

1

Anson, Union (part)

Pryor Allan Gibson, III (Anson)

70

1

Randolph (part)

Patricia B. Hurley

71

1

Forsyth (part)

Larry W. Womble

72

1

Forsyth (part)

Earline W. Parmon

73

1

Davidson (part), Forsyth (part)

Larry Brown (Forsyth)

74

1

Forsyth (part)

Dale Robbins Folwell

75

1

Forsyth (part)

William C. McGee

76

1

Rowan (part)

Fred F. Steen, II

77

1

Rowan (part)

Lorene Thomason Coates

78

1

Randolph (part)

Harold James Brubaker

79

1

Davie, Iredell (part)

Julia Craven Howard (Davie)

80

1

Davidson (part)

Jerry Charles Dockham

81

1

Davidson (part)

L. Hugh Holliman

82

1

Cabarrus (part)

Jeffrey L. Barnhart

83

1

Cabarrus (part)

Linda Pennel Johnson

84

1

Avery, Caldwell (part), Mitchell, Yancey (part)

Philip D. Frye
(Mitchell)

85

1

Burke (part), McDowell

Robert Mitchell Gillespie (McDowell)

86

1

Burke (part)

Walter Greene Church

87

1

Caldwell (part)

Edgar V. Starnes

88

1

Alexander, Catawba (part)

Ray Warren (Alexander)

89

1

Catawba (part), Iredell (part)

Mitchell Smith Setzer (Catawba)

90

1

Alleghany, Surry (part)

James Andrew Harrell, III (Surry)

91

1

Rockingham (part), Stokes

Bryan R. Holloway (Stokes)

92

1

Iredell (part), Surry (part), Yadkin

George Milton Holmes (Yadkin)

93

1

Ashe, Watauga

Cullie M. Tarleton (Watauga)

94

1

Wilkes

R. Tracy Walker

95

1

Iredell (part)

Karen Brotherton Ray

96

1

Catawba (part)

Mark Kelly Hilton

97

1

Lincoln

Joe Leonard Kiser

98

1

Mecklenburg (part)

Thomas Roland Tillis

99

1

Mecklenburg (part)

Drew Paschal Saunders

100

1

Mecklenburg (part)

Patricia Ann Cotham

101

1

Mecklenburg (part)

Beverly Miller Earle

102

1

Mecklenburg (part)

Becky Coley Carney

103

1

Mecklenburg (part)

James Monroe Gulley

104

1

Mecklenburg (part)

Ruth Culbertson Samuelson

105

1

Mecklenburg (part)

Ric Killian

106

1

Mecklenburg (part)

Martha Bedell Alexander

107

1

Mecklenburg (part)

William Pete Cunningham

108

1

Gaston (part)

Wil Neumann

109

1

Gaston (part)

William Ange Current

110

1

Cleveland (part), Gaston (part)

Debbie A. Clary (Cleveland)

111

1

Cleveland (part)

Timothy Keith Moore

112

1

Cleveland (part), Rutherford

Bobby F. England (Rutherford)

113

1

Henderson (part), Polk, Transylvania

Trudi Martin Walend (Transylvania)

114

1

Buncombe (part)

Susan Carscadden Fisher

115

1

Buncombe (part)

Daniel Bruce Goforth

116

1

Buncombe (part)

Charles C. Thomas

117

1

Henderson (part)

Carolyn King Justus (Henderson)

118

1

Haywood (part), Madison, Yancey (part)

Ray Rapp
(Madison)

119

1

Haywood (part), Jackson, Macon (part), Swain

Robert Philip Haire
(Jackson)

120

1

Cherokee, Clay, Graham, Macon (part)

Thomas Roger West
(Cherokee)
*Joe Hackney was elected Speaker of the House of Representatives. Denise Gale Weeks was Principal Clerk.
<< 2006        

2009 >>



© 2014 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved