North Carolina in the 2000s

North Carolina State House of Representatives

2011-2012

(See Map)
The First Session of this General Assembly met from January 26th to November 29th in 2011. The Second Session met from April 23rd to July 3rd in 2012. An Extra Session was convened from January 4th to February 18th in 2012.

District

Number of
Delegates Authorized

Counties in District 

Delegate(s) (County From)

1

1

Camden, Currituck, Pasquotank, Tyrrell

William Clarence Owens, Jr.
(Pasquotank)

2

1

Chowan, Dare, Hyde, Washington

Timothy Lee Spear (Washington)

3

1

Craven (part), Pamlico

Norman W. Sanderson (Pamlico)

4

1

Duplin, Onslow (part)

James William Dixon (Duplin)

5

1

Bertie, Gates, Hertford, Perquimans

Annie Ward Mobley (Hertford)

6

1

Beaufort, Pitt (part)

Bill Cook (Beaufort)

7

1

Halifax (part), Nash (part)

Angela R. Bryant (Nash)

8

1

Martin, Pitt (part)

Edith Doughtie Warren (Pitt)

9

1

Pitt (part)

Marian Nelson McLawhorn

10

1

Greene (part), Lenoir (part), Wayne (part)

Stephen A. LaRoque (Lenoir) (1) / Karen Kozel (Lenoir) (1)

11

1

Wayne (part)

Efton Medford Sager

12

1

Craven (part), Lenoir (part)

William L. Wainwright (Craven) (2) / Barbara Lee (Craven) (2)

13

1

Carteret, Jones

Patricia Earline McElraft (Carteret)

14

1

Onslow (part)

George Grant Cleveland

15

1

Onslow (part)

Philip R. Shepard

16

1

New Hanover (part), Pender (part)

Carolyn H. Justice (Pender)

17

1

Brunswick (part)

Frank Iler

18

1

New Hanover (part), Pender (part)

Susan H. Hamilton (New Hanover)

19

1

New Hanover (part)

Daniel Francis McComas (3) / Robert Theodore Davis, Jr. (3)

20

1

Brunswick (part), Columbus

Dewey Lewis Hill (Columbus)

21

1

Sampson (part), Wayne (part)

Larry Moseley Bell (Sampson)

22

1

Bladen (part), Cumberland (part)

William D. Brisson (Bladen)

23

1

Edgecombe (part), Wilson (part)

Joe P. Tolson (Edgecombe)

24

1

Edgecombe (part), Wilson (part)

Jean Farmer-Butterfield (Wilson)

25

1

Nash (part)

Jeffrey Lynn Collins

26

1

Johnston (part), Sampson (part)

Namon Leo Daughtry (Johnston)

27

1

Northampton, Vance (part), Warren

Michael H. Wray (Northampton)

28

1

Johnston (part)

James Hector Langdon, Jr.

29

1

Durham (part)

Larry D. Hall

30

1

Durham (part)

Paul Luebke

31

1

Durham (part)

Henry McKinley Michaux, Jr.

32

1

Granville, Vance (part)

James Walker Crawford, Jr. (Granville)

33

1

Wake (part)

Rosa U. Gill

34

1

Wake (part)

Grier Martin

35

1

Wake (part)

Jennifer Weiss

36

1

Wake (part)

Joseph Nelson Dollar

37

1

Wake (part)

Paul B. Stam

38

1

Wake (part)

Deborah Koff Ross

39

1

Wake (part)

Darren G. Jackson

40

1

Wake (part)

Marilyn Avila

41

1

Wake (part)

Thomas Otis Murry

42

1

Cumberland (part)

Marvin Willis Lucas, Jr.

43

1

Cumberland (part)

Elmer Floyd

44

1

Cumberland (part)

Dianne McChesney Parfitt

45

1

Cumberland (part)

Rick Glazier

46

1

Hoke (part), Robeson (part), Scotland (part)

G.L. Pridgen
(Robeson)

47

1

Robeson (part)

Charles Vinson Graham

48

1

Hoke (part), Robeson (part), Scotland (part)

Garland E. Pierce
(Scotland)

49

1

Franklin, Halifax (part), Nash (part)

Glen Bradley (Franklin)

50

1

Caswell, Orange (part)

Bill Faison (Orange)

51

1

Harnett (part), Lee

Michael C. Stone (Lee)

52

1

Moore (part)

James Larry Boles, Jr.

53

1

Harnett (part)

David R. Lewis

54

1

Chatham, Moore (part), Orange (part)

Joe Hackney
(Orange)

55

1

Durham (part), Person

Winfrey A. Wilkins, Jr. (Person)

56

1

Orange (part)

Verla Clemens Insko

57

1

Guilford (part)

Mary Price Harrison

58

1

Guilford (part)

Alma Shealey Adams

59

1

Guilford (part)

Margaret A. Jeffus

60

1

Guilford (part)

Kenneth Marcus Brandon

61

1

Guilford (part)

Joseph A. Faircloth

62

1

Guilford (part)

John M. Blust

63

1

Alamance (part)

Alice Louise Bordsen

64

1

Alamance (part)

Dan W. Ingle

65

1

Rockingham (part)

Bert Jones

66

1

Montgomery (part), Richmond

Kenneth Leigh Goodman (Richmond)

67

1

Montgomery (part), Stanly, Union (part)

Justin Philip Burr
(Stanly)

68

1

Union (part)

Dwight Craig Horn

69

1

Anson, Union (part)

Pryor Allan Gibson, III (Anson) (4) / Frank McGuirt (Union) (4)

70

1

Randolph (part)

Patricia B. Hurley

71

1

Forsyth (part)

Larry W. Womble

72

1

Forsyth (part)

Earline W. Parmon

73

1

Davidson (part), Forsyth (part)

Larry Brown (Forsyth) (5) / Joyce R. Krawiec (Forsyth) (5)

74

1

Forsyth (part)

Dale Robbins Folwell

75

1

Forsyth (part)

William C. McGee

76

1

Rowan (part)

Fred F. Steen, II

77

1

Rowan (part)

Harry Joseph Warren

78

1

Randolph (part)

Harold James Brubaker (6) / Allen Ray McNeill (6)

79

1

Davie, Iredell (part)

Julia Craven Howard (Davie)

80

1

Davidson (part)

Jerry Charles Dockham

81

1

Davidson (part)

Alicia Rayne Brown

82

1

Cabarrus (part)

Jeffrey L. Barnhart (7) / Larry G. Pittman (7)

83

1

Cabarrus (part)

Linda Pennel Johnson

84

1

Avery, Caldwell (part), Mitchell, Yancey (part)

Philip D. Frye
(Mitchell)

85

1

Burke (part), McDowell

Robert Mitchell Gillespie (McDowell)

86

1

Burke (part)

Hugh Allen Blackwell

87

1

Caldwell (part)

Edgar V. Starnes

88

1

Alexander, Catawba (part)

Mark W. Hollo (Alexander)

89

1

Catawba (part), Iredell (part)

Mitchell Smith Setzer (Catawba)

90

1

Alleghany, Surry (part)

Sarah S. Stevens (Surry)

91

1

Rockingham (part), Stokes

Bryan R. Holloway (Stokes)

92

1

Iredell (part), Surry (part), Yadkin

Darrell G. McCormick (Yadkin)

93

1

Ashe, Watauga

Jonathan Christian Jordan (Ashe)

94

1

Wilkes

Shirley Blackburn Randleman

95

1

Iredell (part)

Grey Mills

96

1

Catawba (part)

Mark Kelly Hilton

97

1

Lincoln

Jonathan L. Rhyne, Jr. (8) / Jason Saine (8)

98

1

Mecklenburg (part)

Thomas Roland Tillis*

99

1

Mecklenburg (part)

Rodney W. Moore

100

1

Mecklenburg (part)

Patricia Ann Cotham

101

1

Mecklenburg (part)

Beverly Miller Earle

102

1

Mecklenburg (part)

Becky Coley Carney

103

1

Mecklenburg (part)

William M. Brawley

104

1

Mecklenburg (part)

Ruth Culbertson Samuelson

105

1

Mecklenburg (part)

Ric Killian

106

1

Mecklenburg (part)

Martha Bedell Alexander

107

1

Mecklenburg (part)

Kelly M. Alexander, Jr.

108

1

Gaston (part)

John A. Torbett

109

1

Gaston (part)

William Ange Current

110

1

Cleveland (part), Gaston (part)

Kelly E. Hastings (Gaston)

111

1

Cleveland (part)

Timothy Keith Moore

112

1

Cleveland (part), Rutherford

Michael Hager (Rutherford)

113

1

Henderson (part), Polk, Transylvania

W. David Guice (Transylvania) (9) / Trudi Martin Walend (9)

114

1

Buncombe (part)

Susan Carscadden Fisher

115

1

Buncombe (part)

Patsy Keever

116

1

Buncombe (part)

Timothy D. Moffitt

117

1

Henderson (part)

Charles McGrady

118

1

Haywood (part), Madison, Yancey (part)

Ray Rapp
(Madison)

119

1

Haywood (part), Jackson, Macon (part), Swain

Robert Philip Haire
(Jackson)

120

1

Cherokee, Clay, Graham, Macon (part)

Thomas Roger West
(Cherokee)
*Thomas Roland Tillis was elected Speaker of the House of Representatives. Denise Gale Weeks was Principal Clerk.
(1) Stephen A. LaRoque resigned his seat on August 1, 2012, reason not known. Karen Kozel was appointed on August 29, 2012 to replace him.
(2) William L. Wainwright died on July 17, 2012. Barbara Lee was appointed on August 6, 2012 to replace him.
(3) Daniel Francis McComas resigned his seat on September 2, 2012, reason not known. Robert Theodore Davis, Jr. was appointed on September 20, 2012 to replace him.
(4) Pryor Allan Gibson, III resigned his seat on March 3, 2011, reason not known. Frank McGuirt was appointed on March 7, 2011 to replace him.
(5) Larry Brown died on August 16, 2012. Joyce R. Krawiec was appointed on October 10, 2012 to replace him.
(6) Harold James Brubaker resigned his seat on July 12, 2012, reason not known. Allen Ray McNeill was appointed on August 13, 2012 to replace him.
(7) Jeffrey L. Barnhart resigned his seat on September 30, 2011, reason not known. Larry G. Pittman was appointed on October 10, 2011 to replace him.
(8) Jonathan L. Rhyne, Jr. resigned his seat on August 15, 2011, reason not known. Jason Saine was appointed on August 24, 2011 to replace him.
(9) W. David Guice resigned his seat on January 1, 2012, reason not known. Trudi Martin Walend was appointed on January 4, 2012 to replace him.
<< 2010        

2013 >>



© 2014 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved