North Carolina in the 2000s

North Carolina State House of Representatives

2017-2018

(See Map)

The First Session of this General Assembly will meet from January 11th to TBD in 2017. The Second Session will meet from January 10th to TBD in 2018.

The number of House of Representatives districts remained at one hundred-twenty (120). The number of delegates also remained at one hundred-twenty (120) - therefore, each district continued with only one (1) Representative allocated.

Click Here to go the NC House's webpage showing all current members.

District

Number of
Delegates Authorized

Counties in District 

Delegate(s) (County From)

1

1

Camden, Chowan, Currituck, Pasquotank (part), Perquimans, Tyrrell

Robert Charles Steinburg
(Chowan)

2

1

Granville (part), Person

Larry Yarborough (Person)

3

1

Beaufort (part), Craven (part), Pamlico

Michael David Speciale
(Craven)

4

1

Duplin (part), Wayne (part)

James William Dixon (Duplin)

5

1

Bertie, Gates, Hertford, Pasquotank (part)

Howard J. Hunter, III
(Hertford)

6

1

Beaufort (part), Dare, Hyde, Washington

Beverly G. Boswell
(Dare)

7

1

Franklin (part), Nash (part)

Dr. Bobbie J. Richardson (Franklin)

8

1

Pitt (part), Wilson (part)

Susan Lynn Martin (Wilson)

9

1

Pitt (part)

Dr. Gregory F. Murphy

10

1

Craven (part), Greene (part), Lenoir (part), Wayne (part)

John R. Bell, IV
(Wayne)

11

1

Wake (part)

Duane R. Hall, II

12

1

Craven (part), Greene (part), Lenoir (part)

George W. Graham, Jr.
(Lenoir)

13

1

Carteret, Jones

Patricia Earlene McElraft (Carteret)

14

1

Onslow (part)

George Grant Cleveland

15

1

Onslow (part)

Philip R. Shepard

16

1

Onslow (part), Pender

Christopher Wayne Millis (Pender)

17

1

Brunswick (part)

Frank Iler

18

1

Brunswick (part), New Hanover (part)

Susan H. Hamilton
(New Hanover)

19

1

New Hanover (part)

Robert Theodore Davis, Jr.

20

1

New Hanover (part)

Holly Grange

21

1

Duplin (part), Sampson (part), Wayne (part)

Larry Moseley Bell
(Sampson)

22

1

Bladen (part), Johnston (part), Sampson (part)

William D. Brisson
(Bladen)

23

1

Edgecombe, Martin

Shelly Willingham (Edgecombe)

24

1

Pitt (part), Wilson (part)

Jean Farmer-Butterfield (Wilson)

25

1

Franklin (part), Nash (part)

Jeffrey Lynn Collins (Nash)

26

1

Johnston (part)

Donna McDowell White

27

1

Halifax, Northampton

Michael H. Wray (Northampton)

28

1

Johnston (part)

Larry G. Strickland

29

1

Durham (part)

Larry Dwight Hall

30

1

Durham (part)

Philip A. Lehman

31

1

Durham (part)

Henry McKinley Michaux, Jr.

32

1

Granville (part), Vance, Warren

Terry E. Garrison (Vance)

33

1

Wake (part)

Rosa U. Gill

34

1

Wake (part)

Grier Martin

35

1

Wake (part)

Chris Malone

36

1

Wake (part)

Joseph Nelson Dollar

37

1

Wake (part)

Linda Hunt Williams

38

1

Wake (part)

Yvonne Lewis Holley

39

1

Wake (part)

Darren G. Jackson

40

1

Wake (part)

Joe John

41

1

Wake (part)

Gale Adcock

42

1

Cumberland (part)

Marvin Willis Lucas, Jr.

43

1

Cumberland (part)

Elmer Floyd

44

1

Cumberland (part)

William O. Richardson

45

1

Cumberland (part)

John David Szoka

46

1

Bladen (part), Columbus, Robeson (part)

Brenden H. Jones
(Columbus)

47

1

Robeson (part)

Charles Vinson Graham

48

1

Hoke (part), Richmond (part), Robeson (part), Scotland (part)

Garland E. Pierce
(Scotland)

49

1

Wake (part)

Cynthia Ball

50

1

Durham (part), Orange (part)

Graig R. Meyer (Orange)

51

1

Harnett (part), Lee (part)

John Sauls (Lee)

52

1

Moore (part)

James L. Boles, Jr.

53

1

Harnett (part)

David R. Lewis

54

1

Chatham, Lee (part)

Robert T. Reives, II (Lee)

55

1

Anson, Union (part)

Mark Allen Brody (Union)

56

1

Orange (part)

Verla Clemens Insko

57

1

Guilford (part)

Mary Price Harrison

58

1

Guilford (part)

Amos L. Quick, III

59

1

Guilford (part)

Jonathan Yates Hardister

60

1

Guilford (part)

Cecil Brockman

61

1

Guilford (part)

John Faircloth

62

1

Guilford (part)

John Marshall Blust

63

1

Alamance (part)

Stephen M. Ross

64

1

Alamance (part)

Dennis Patrick Riddell

65

1

Caswell, Rockingham (part)

Bert Jones (Rockingham)

66

1

Hoke (part), Montgomery (part), Richmond (part), Robeson (part), Scotland (part)

Kenneth Leigh Goodman
(Richmond)

67

1

Montgomery (part), Stanly

Justin Philip Burr (Stanly)

68

1

Union (part)

Dwight Craig Horn

69

1

Union (part)

Larry Dean Arp

70

1

Randolph (part)

Patricia B. Hurley

71

1

Forsyth (part)

Evelyn A. Terry

72

1

Forsyth (part)

Edward Hanes, Jr.

73

1

Alexander, Wilkes (part), Yadkin

Lee Zachary (Yadkin)

74

1

Forsyth (part)

Debra L. Conrad

75

1

Forsyth (part)

Donny Carr Lambeth

76

1

Cabarrus (part), Rowan (part)

Carl L. Ford (Rowan)

77

1

Rowan (part)

Harry Joseph Warren

78

1

Moore (part), Randolph (part)

Allen Ray McNeill (Randolph)

79

1

Davie, Forsyth (part)

Julia Craven Howard (Davie)

80

1

Davidson (part)

Samuel Watford

81

1

Davidson (part)

Larry W. Potts

82

1

Cabarrus (part)

Larry G. Pittman

83

1

Cabarrus (part)

Linda Pennel Johnson

84

1

Iredell (part)

Rena W. Turner

85

1

Avery, McDowell, Mitchell

Josh Dobson (McDowell)

86

1

Burke (part)

Hugh Allen Blackwell

87

1

Caldwell

Destin Hall

88

1

Mecklenburg (part)

Mary Belk

89

1

Catawba (part)

Mitchell Smith Setzer

90

1

Surry, Wilkes (part)

Sarah S. Stevens (Surry)

91

1

Rockingham (part), Stokes

Kyle Hall (Stokes)

92

1

Mecklenburg (part)

Chaz Beasley

93

1

Ashe, Watauga

Jonathan Christian Jordan (Ashe)

94

1

Alleghany, Wilkes (part)

Jeffrey Carter Elmore

95

1

Iredell (part)

John A. Fraley

96

1

Catawba (part)

Jay Adams

97

1

Lincoln

Jason Saine

98

1

Mecklenburg (part)

John R. Bradford, III

99

1

Mecklenburg (part)

Rodney W. Moore

100

1

Mecklenburg (part)

John Autry

101

1

Mecklenburg (part)

Beverly Miller Earle

102

1

Mecklenburg (part)

Becky Coley Carney

103

1

Mecklenburg (part)

William M. Brawley

104

1

Mecklenburg (part)

Andy Dulin

105

1

Mecklenburg (part)

Scott Stone

106

1

Mecklenburg (part)

Carla D. Cunninghan

107

1

Mecklenburg (part)

Kelly M. Alexander, Jr.

108

1

Gaston (part)

John A. Torbett

109

1

Gaston (part)

Dana Bumgardner

110

1

Cleveland (part), Gaston (part)

Kelly E. Hastings (Gaston)

111

1

Cleveland (part)

*Timothy Keith Moore

112

1

Burke (part), Rutherford

David Rogers (Rutherford)

113

1

Henderson (part), Polk, Transylvania

Cody Henson (Transylvania)

114

1

Buncombe (part)

Susan Carscadden Fisher

115

1

Buncombe (part)

John Ager

116

1

Buncombe (part)

Brian Turner

117

1

Henderson (part)

Charles McGrady

118

1

Haywood (part), Madison, Yancey

Michelle D. Presnell (Yancey)

119

1

Haywood (part), Jackson, Swain

Mark Clampitt (Swain)

120

1

Cherokee, Clay, Graham, Macon

Kevin Corbin (Macon)
*Timothy Keith Moore was elected Speaker of the House of Representatives.
<< 2016        

2019 >>



© 2017 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved