North Carolina in the 2000s

North Carolina State Senate

2001-2002

(See Map)
The First Session of this General Assembly met from January 24th to December 6th in 2001. The Second Session met from May 28th to November 13th of 2002. An Extra Session was convened from May 14th to November 26th of 2002.

District

No. of Senators

County/Counties

Delegate(s) (County From)

1

1

Beaufort (part), Bertie (part), Camden, Chowan, Currituck, Dare, Hyde, Pasquotank, Perquimans, Tyrrell, Washington (part)

Marc Basnight
(Dare)

2

1

Bertie (part), Gates, Halifax (part), Hertford, Northampton, Vance (part), Warren

Frank Winston Ballance, Jr.
(Warren)

3

1

Carteret (part), Craven, Pamilco

Scott E. Thomas (Craven)

4

1

Carteret (part), New Hanover (part), Onslow (part), Pender (part)

Patrick J. Ballantine
(New Hanover)

5

1

Duplin, Jones (part), Onslow (part), Pender (part), Sampson (part)

Charles W. Albertson
(Duplin)

6

1

Edgecombe (part), Martin (part), Pitt (part), Washington (part), Wilson (part)

Robert Lafayette Martin
(Pitt)

7

1

Jones (part), Lenoir (part), New Hanover (part), Onslow (part), Pender (part)

Luther Henry Jordan, Jr.
(New Hanover)

8

1

Greene, Lenoir (part), Wayne

John Hosea Kerr, III (Wayne)

9

1

Beaufort (part), Lenoir (part), Martin (part), Pitt (part)

Ed Nelson Warren (Pitt)

10

1

Edgecombe (part), Halifax (part), Nash, Wilson (part)

Albin B. Swindell, IV (Nash)

11

1

Franklin, Johnston (part), Vance (part), Wilson (part)

Allen Hewitt Wellons
(Johnston)

12

2

Alleghany, Ashe, Guilford (part), Rockingham, Stokes, Surry, Watauga

Virginia P. Foxx (Rockingham),
Philip Edward Berger (Rockingham)

13

2

Durham, Granville, Person (part), Wake (part)

Wilbur Paul Gulley, III (Durham),
Jeanne Hopkins Lucas (Durham)

14

2

Johnston (part), Wake (part)

Brad Miller (Wake),
Eric Miller Reeves (Wake)

15

1

Harnett, Johnston (part), Lee (part), Sampson (part)

Oscar N. Harris (Johnston)

16

2

Chatham, Lee (part), Moore, Orange, Randolph (part)

Eleanor Gates Kinnaird (Orange),
Howard N. Lee (Orange)

17

2

Anson, Hoke (part), Montgomery, Richmond, Scotland, Stanly (part), Union

Dr. William Robert Purcell (Scotland),
Aaron Wesley Plyler (Union)

18

1

Bladen (part), Brunswick, Columbus, New Hanover (part)

Robert Charles Soles, Jr.
(Columbus)

19

1

Davidson (part), Guilford (part), Randolph (part)

Robert G. Shaw (Guilford)

20

2

Forsyth (part)

Linda Dew Garrou,
Hamilton Cowles Horton, Jr.,

21

1

Alamance, Caswell, Person (part)

Hugh B. Webster (Caswell)

22

1

Cabarrus, Rowan (part), Stanly (part)

Fletcher Lee Hartsell, Jr. (Cabarrus)

23

1

Davidson (part), Iredell (part), Rowan (part)

James Calvin Cunningham, III (Davidson)

24

1

Cumberland (part)

Anthony E. Rand

25

1

Cleveland (part), Gaston (part), Lincoln (part)

David William Hoyle (Gaston)

26

1

Catawba, Lincoln (part)

Austin Murphy Allran (Catawba)

27

2

Alexander, Avery, Burke (part), Caldwell, Mitchell, Wilkes, Yadkin

Kenneth Ray Moore (Caldwell),
John Allen Garwood (Wilkes)

28

2

Buncombe (part), Burke (part), McDowell, Madison, Yancey

Charles Newell Carter, Jr. (Buncombe),
Stephen Michael Metcalf (Buncombe)

29

1

Haywood (part), Henderson (part), Jackson (part), Macon (part), Swain, Transylvania (part)

McDaniel Robinson
(Jackson)

30

1

Bladen (part), Cumberland (part), Hoke (part), Robeson, Sampson (part)

David Franklin Weinstein
(Robeson)

31

1

Guilford (part)

William Nelson Martin

32

1

Guilford (part)

Kay Ruthven Hagan

33

1

Mecklenburg (part)

Charlie Smith Dannelly

34

1

Lincoln (part), Mecklenburg (part)

Thomas LaFontine Odom
(Mecklenburg)

35

1

Mecklenburg (part)

Robert Anthony Rucho

36

1

Wake (part)

John H. Carrington

37

1

Cleveland (part), Rutherford

Walter Harvey Dalton (Rutherford)

38

1

Davidson (part), Davie, Forsyth (part), Rowan (part)

Stan Bingham (Davidson)

39

1

Gaston (part), Iredell (part), Lincoln (part)

Dr. James Summers Forrester (Gaston)

40

1

Mecklenburg (part)

Daniel G. Clodfelter

41

1

Cumberland (part)

Larry Shaw

42

1

Buncombe (part), Cherokee, Clay, Graham, Haywood (part), Henderson (part), Jackson (part), Macon (part), Polk, Transylvania (part)

Robert C. Carpenter
(Macon)
Beverly Moore Perdue was President of the Senate. Janet Bryant Pruitt was the Clerk.
<< 2000        

2003 >>



© 2014 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved