South Carolina During the Antebellum Period - 1801 to 1860

Members of the 19th General Assembly - 1810 to 1812

This General Assembly convened in two regular sessions, held from November 26th to December 20th in 1810, and held from November 25th to December 21st in 1811. A Special Session was convened from August 24th to August 29th in 1812.

During this session, several districts acquired additional delegates, while others had their number of delegates reduced. All election districts now had at least one Senator, no more Senators representing multiple districts.

House of Representatives

Election District

Delegates

Abbeville District

Joseph Black

George Bowie

Peter Gilbert

Reuben Nash

Samuel Savage

All Saints Parish
(in the Horry District & Georgetown District)

Joseph Alston (1) / William Gore (2)

Barnwell District

Lewis Malone Ayer

Richard Johnson

James Overstreet

Chester District

Hezekiah Donald

Ferdinand Hopkins

John Walker

Chesterfield District

John Lowry

Christ Church Parish
(in the Charleston District)

Thomas Hunt

Claremont District
(in the Sumter District)

Reuben Long

John Perry (3)

John Smythe Richardson (4) / Charles Williams (5)

Clarendon District
(in the Sumter District)

Lawrence Manning

John Peter Richardson (6) / John Boyd (7)

Darlington District

Timothy Dargan

Daniel DuBose

Edgefield District

Sampson Butler

Joseph Hightower (8) / John Pope (9)

Richard Johnson

John Longmire

William Robertson

Samuel Walker, Jr.

Fairfield District

Samuel Alston

Caleb Clarke (10)

Samuel Johnston (10)

John Woodward, Jr.

Georgetown District
(aka Prince George's, Winyah Parish)

Joseph Alston (1)

Joseph Blyth

Benjamin Huger

John Lyde Wilson (11) / John Mann Taylor (12)

Greenville District

John Blassingame

Philemon Bradford

Hewlett Sullivan

Henry T. Walker

Horry District

William Henry Grice

Kershaw District

Abraham Blanding

Samuel James

Lancaster District

Samuel Dunlap

James Massey

Laurens District

William Burnsides

William Fayette Downs

George Ross

Robert Word

Lexington District

Abraham Geiger

William Taylor

Marion District

Alexander Gregg

Daniel Platt

Gospero Sweete

Marlboro District

James Robert Ervin

Thomas Evans (13)

Newberry District

Samuel Cannon

James Dyson

Charles Griffin

James Williams

Orange Parish
(in the Orangeburg District)

Stephen Curry

Henry Dana Ward

Pendleton District

Samuel Barr

Samuel A. Easley

Dudley Hammond (14)

Andrew Pickens, Jr.

Samuel Taylor

James Thompson

Prince William's Parish
(in the Beaufort District)

James Bowman

Josiah Heyward

Richland District

John Joel Chappell

Thomas Taylor, Jr. (15)

St. Andrew's Parish
(in the Colleton District)

Daniel Elliott Huger

St. Bartholomew's Parish
(in the Colleton District)

Francis Beaty Fishburne

Benjamin Risher (16) / Jacob Allison (17)

James Rutledge

Isham Walker

St. George's, Dorchester Parish
(in the Colleton District)

Joseph Koger, Jr.

St. Helena's Parish
(in the Beaufort District)

Joseph Edings

Milton Maxcy

St. James, Goose Creek Parish
(in the Charleston District)

Charles Glover (18) / George Keckley (19)

St. James, Santee Parish
(in the Charleston District)

Jacob Bond I'On (20) / James Edward Jerman (21)

Richard Withers Vanderhorst

St. John's, Berkeley Parish
(in the Charleston District)

Samuel Dwight

John Frierson

John Palmer, Jr.

St. John's, Colleton Parish
(in the Colleton District)

Benjamin Bailey

John LaRoach

St. Luke's Parish
(in the Beaufort District)

John Kicklighter

William Pope, Jr.

St. Matthew's Parish
(in the Orangeburg District)

John Norvelle Davis

St. Paul's Parish
(in the Colleton District)

Joseph Fickling

John Ramsay

St. Peter's Parish
(in the Beaufort District)

William F. Cheney (22) / Benjamin Thompson (23)

John Seth Maner

St. Philip's & St. Michael's Parish
(in the Charleston District)

Thomas Bennett, Jr.

Bartholomew Carroll

William Clement (24) / George Warren Cross (25)

John Stevens Cogdell

Richard Cunningham

John Geddes**

John Horlbeck, Jr.

Joseph Kirkland

Paul Smiser Hutson Lee

Thomas Lehre

Philip Moser

Myer Moses

Charles Pinckney

James Reid Pringle

O'Brien Smith (26) / William Crafts, Jr. (27)

St. Stephen's Parish
(in the Charleston District)

Thomas Palmer, Jr.

St. Thomas's & St. Dennis's Parish
(in the Charleston District)

John Huger

Spartanburg District

Aaron Casey

Daniel McKie

Andrew Barry Moore

Wilson Nesbit

Union District

Joseph Gist

Bernard Glenn

David Johnson (28)

Williamsburg District

William Burrows

William McDonald

York District

James Duff

William Pettus

Thomas Robertson

Senate

Election District

Delegates

Abbeville District

Nathan Smith Lipscomb

All Saints Parish

William Alston

Barnwell District

Joseph Bellinger

Chester District

John McCreary

Chesterfield District

John DeWitt, Jr.

Christ Church Parish

James Hibben

Claremont District

Ezekiel DuBose (29) / John DuBose (30)

Clarendon District

James Burchill Richardson

Darlington District

William Zimmerman

Edgefield District

Samuel Mays

Fairfield District

William Strother (31) / Nicholas Peay (32)

Georgetown District

Savage Smith

Greenville District

James Kilgore

Horry District

Thomas Fearwell

Kershaw District

James Chestnut

Lancaster District 

Robert D. Montgomery

Laurens District

Starling Tucker

Lexington District

John Thomas

Marion District

John Gibson

Marlboro District

William Whitfield

Newberry District

John McMorries

Orange Parish 

Benjamin Hart

Pendleton District

Eliab Moore

Prince William's Parish

James Elliott McPherson

Richland District 

John Hopkins

St. Andrew's Parish

Elias Lynch Horry

St. Bartholomew's Parish

Richard Singleton, Jr.

St. George's, Dorchester Parish

James Preston Appleby

St. Helena's Parish

Stephen Elliott

St. James, Goose Creek Parish

William Witherspoon (33) / Charles Glover (34)

St. James, Santee Parish

Samuel Warren***

St. John's, Berkeley Parish

Stephen Ravenel

St. John's, Colleton Parish

Joseph Jenkins

St. Luke's Parish

Samuel Fickling

St. Matthew's Parish

James MisCampbell (35) / William Caldwell (36)

St. Paul's Parish

William Boone Mitchell

St. Peter's Parish

James Porcher (37) / Samuel McDowell Wallace (38)

St. Philip's & St. Michael's Parish

James Kennedy
Henry Middleton (39) / John Johnson (40)

St. Stephen's Parish

Philip Porcher, Jr.

St. Thomas's & St. Dennis's Parish

Peter Lesesne

Spartanburg District

William Smith

Union District

Thomas B. Hunt (41) / Joseph Reid (42)

Williamsburg District 

James Campbell

York District

James Mitchell
* Declined to serve.
** Theodore Gaillard was elected Speaker of the House. He was later elected as a Justice of the SC Equity Court on 12/16/1808, and gave up his seat in the House. Joseph Alston was then elected as Speaker of the House on 11/28/1809. Richard Gantt was elected as Clerk.
*** Samuel Warren was elected President of the Senate. John Murphy was elected as Clerk.
(1) Also elected in the Georgetown District, which he chose to represent.
(2) Elected to replace Joseph Alston, qualified on 11/25/1811.
(3) Elected in the general election of 1810, but no evidence he qualified or actually served.
(4) Elected as Attorney General for South Carolina on 12/4/1810, had to give up his seat in the House.
(5) Elected to replace John Smythe Richardson, qualified on 11/25/1811.
(6) John Peter Richardson died on January 11, 1811.
(7) Elected to replace John Peter Richardson, qualified on 12/2/1811.
(8) Joseph Hightower killed himself on June 7, 1811.
(9) Elected to replace Joseph Hightower, qualified on 11/25/1811.
(10) Elected in the general election of 1810, but no evidence they qualified or actually served.
(11) Election declared null and void, promulgating a special election.
(12) Elected in a special election, qualified on date unknown. Present on 8/24/1812.
(13) Elected in the general election of 1810, but no evidence he qualified or actually served.
(14) Dudley Hammond died on August 25, 1812.
(15) Elected in the general election of 1810, but no evidence he qualified or actually served.
(16) Benjamin Risher died on October 9, 1810 before he took his seat in the House.
(17) Elected to replace Benjamin Risher, qualified on 11/25/1811.
(18) Elected to the Senate in 1811 to replace William Witherspoon who left the state.
(19) Elected to replace Charles Glover, qualified on 11/27/1811.
(20) Accepted a commission in the U.S. Army, resigned from the House in 1812.
(21) Elected to replace Jacob Bond I'On, qualified on 8/24/1812.
(22) William F. Cheney died in 1811.
(23) Elected to replace William F. Cheney, qualified on 11/25/1811.
(24) Elected as Treasurer of the Lower Divison of SC on December 3, 1810, had to give up his seat in the House.
(25) Elected to replace William Clement, qualified on 11/25/1811.
(26) O'Brien Smith died on April 28, 1811.
(27) Elected to replace O'Brien Smith, qualified on 11/25/1811.
(28) Elected as Solicitor of the Middle District of SC on December 4, 1811.
(29) Moved out of South Carolina after the first session.
(30) Elected to replace Ezekiel DuBose, qualified on 11/25/1811.
(31) Accepted a commission as a Major in the U.S. Army on 3/12/1812, resigned his Senate seat. 
(32) Elected to replace William Strother, qualified on 8/27/1812.
(33) Moved out of South Carolina after the first sesson.
(34) Elected to replace William Witherspoon, qualified on 11/25/1811.
(35) James MisCampbell died on October 7, 1811.
(36) Elected to replace James MisCampbell, qualified on 11/29/1811.
(37) Elected deemed null and void, promulgating a special election.
(38) Elected in a special election, qualified on 11/25/1811.
(39) Elected Governor of South Carolina on December 8, 1810, had to give up his seat in the Senate.
(40) Elected to replace Henry Middleton, qualified on 11/25/1811.
(41) Thomas B. Hunt died in 1811.
(42) Elected to replace Thomas B. Hunt, qualified on 11/26/1811.
<< 1809  

1812 >>



© 2013 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved