South Carolina During the Antebellum Period - 1801 to 1860

Members of the 25th General Assembly - 1822 to 1823
This General Assembly convened in two regular sessions, held from November 25th to December 21st in 1822, and held from November 24th to December 20th in 1823.

House of Representatives

 Election District

Delegates

Abbeville District

William A. Bull

Eli S. Davis

James Lomas

Littleton Myrick

Patrick Noble**

Alexander Speer

All Saints Parish
(in the Horry District & Georgetown District)

Thomas Burrington Thomas

Barnwell District

Barnet H. Brown

William Bush

James Daniel Erwin

Chester District

John Mills

Robert Robinson

William Woodward (1) / William Anderson (2)

Chesterfield District

William Falconer

John Wadsworth

Christ Church Parish
(in the Charleston District)

William H. Bonneau

Claremont District
(in the Sumter District)

Thomas Dugan

William Ervin

Francis Leggette Kennedy

Clarendon District
(in the Sumter District)

Richard Irvine Manning

William Smith

Darlington District

William Henry Cannon

Robert Ervin

John Westfield Lide

Edgefield District

Jesse Blocker

Catlet Conner

John Sellard Glascock

John Key

Archy Mayson (3) / John Lark (4)

Simpson Wilson

Fairfield District

James Barkley, Jr.

William Bratton

William Brown

Austin Ford Peay

Georgetown District
(aka Prince George's, Winyah Parish)

Thomas Carr

John Porter, Jr.

Robert Andrew Taylor

Greenville District

Henry G. Johnson

Josiah Kilgore

Thomas B. Williams

Horry District

Bethel Durant

Kershaw District

John Boykin, Sr.

Thomas Lang

Joseph Patterson

Lancaster District

Nathaniel Barber

Minor Clinton

Laurens District

Joel Allen

Robert Cunningham

John Hunter

Turner Richardson

Lexington District

West Caughman

Jacob Countz

Marion District

Evander Roderick McIver (5) / Samuel Bigham (6)

Charles Mayrant

Marlboro District

James Gillespie, Jr.

Thomas J. Williams

Newberry District

John Bauskett

Reuben Flanagan

Lewis Hogg

John Belton O'Neall

Orange Parish
(in the Orangeburg District)

John Henry Felder

Thomas Worth Glover

Pendleton District

William Anderson

Samuel A. Easley

Thomas Harrison

George Reese, Jr.

Samuel Warren

Joseph Tyler Whitefield

Prince William's Parish
(in the Beaufort District)

Richard Woodward Hutson

William Joyner

Richland District

James Gregg

David Myers

Benjamin Franklin Taylor

St. Andrew's Parish
(in the Colleton District)

John Rivers

St. Bartholomew's Parish
(in the Colleton District)

Hugh L. Campbell

John Lingard Hunter

James Raysor

Simon Verdier (7) / William Duboise (8)

St. George's, Dorchester Parish
(in the Colleton District)

Charles Benjamin Ladson

St. Helena's Parish
(in the Beaufort District)

William John Grayson

Joseph James Pope

St. James, Goose Creek Parish
(in the Charleston District)

Nathaniel Lawrenve

St. James, Santee Parish
(in the Charleston District)

Charles John Steedman

St. John's, Berkeley Parish
(in the Charleston District)

Peter Broughton

Robert McKelvey

St. John's, Colleton Parish
(in the Colleton District)

John Townsend

Joseph Whaley

St. Luke's Parish
(in the Beaufort District)

Benjamin George Allston

William Ellison

St. Matthew's Parish
(in the Orangeburg District)

Russell Paul McCord

St. Paul's Parish
(in the Colleton District)

Thomas Smith, Jr.

William Washington

St. Peter's Parish
(in the Beaufort District)

Joseph H. Beck

John Tyson

St. Philip's & St. Michael's Parish
(in the Charleston District)

Thomas Doughty Condy

Francis Allston Deliessine

Benjamin Faneuil Dunkin

James Hamilton, Jr. (9) / Alexander Black (10)

Benjamin Faneuil Hunt

Henry Izard

Matthew Irvine Keith

Lionel Henry Kennedy

Thomas Lee (11) / William Aiken (12)

Simon Magwood

Jacob F. Mintzing

Henry Laurens Pinckney

Samuel Prioleau

William Rouse, Sr.

Edward Peter Simons (13) / James Lamb (14)

Richard Withers VanderHorst

St. Stephen's Parish
(in the Charleston District)

Philip S. Porcher

St. Thomas's & St. Dennis's Parish
(in the Charleston District)

Francis Dallas Quash

Spartanburg District

John Dodd

Samuel Farrow

William Reid

Eber Smith

Union District

Elijah Dawkins

John Henderson Fernandez

George D. Philips

Williamsburg District

John Graham

William Salters

York District

William McGill

Samuel Rainey

Thomas Williams, Jr.

Senate

 Election District

Delegates

Abbeville District

Joseph Black

All Saints Parish

Benjamin Huger (15) / William Amis Dillard Bryan (16)

Barnwell District

Angus Patterson

Chester District

John Dunovant

Chesterfield District

Samuel Wilds Gillespie

Christ Church Parish

Jacob Bond I'On***

Claremont District

Stephen Decatur Miller

Clarendon District

Evan Benbow

Darlington District

Rasha Cannon

Edgefield District

Eddred Simkins

Fairfield District

Samuel Johnston

Georgetown District

John Lyde Wilson*** / Thomas Port Davis (17)

Greenville District

Thomas Benson

Horry District

Henry Durant

Kershaw District

James Sutherland Deas

Lancaster District 

John Montgomery

Laurens District

Benjamin James

Lexington District

Jacob Swygert

Marion District

Alexander Gregg

Marlboro District

Robert Blair Campbell (18) / Charles Irby (19)

Newberry District

John King Griffin

Orange Parish 

George Gilmore Salley

Pendleton District

Samuel Cherry

Prince William's Parish

John Frampton

Richland District 

John Taylor

St. Andrew's Parish

William Cattell

St. Bartholomew's Parish

James Morgan (20) / Simon Verdier (21)

St. George's, Dorchester Parish

Joseph Koger, Jr.

St. Helena's Parish

George Washington Morrall

St. James, Goose Creek Parish

John Norvelle Davis

St. James, Santee Parish

James Edward Jerman

St. John's, Berkeley Parish

Hezekiah Maham Haig

St. John's, Colleton Parish

Benjamin Reynolds

St. Luke's Parish

William Pope

St. Matthew's Parish

Edward Richardson, Jr. (22)

St. Paul's Parish

John Ramsay

St. Peter's Parish

Benjamin Thompson

St. Philip's & St. Michael's Parish

William Crafts, Jr.
Philip Moser

St. Stephen's Parish

Theodore Gourdin

St. Thomas's & St. Dennis's Parish

Alfred Huger

Spartanburg District

Isaac Smith

Union District

James McKibben

Williamsburg District 

James Campbell

York District

Robert Clendenin


* Declined to serve.
** Patrick Noble was elected as Speaker of the House. Robert Anderson was elected as Clerk.
*** John Lyde Wilson was elected as President of the Senate. He was elected as Governor of South Carolina on December 7, 1822. Jacob Bond I'On was then elected as President of the Senate on December 7, 1822. William Dickinson Martin was elected as Clerk.
(1) William Woodward moved out of South Carolina in 1823, promulgating a special election.
(2) Elected to replace William Woodward, qualified on or before 11/25/1823.
(3) Archy Mayson died during October of 1823.
(4) Elected to replace Archy Mayson, qualified on 11/24/1823.
(5) Elected Commissioner of Public Buildings on December 21, 1822, had to give up his seat in the House.
(6) Elected to replace Evander Roderick McIver, qualified on 11/24/1823.
(7) Elected to the SC Senate to replace James Morgan, qualified on 12/13/1823.
(8) Elected to replace Simon Verdier, qualified on 11/24/1823.
(9) Elected to the U.S. House of Representatives to fill the unexpired term of William Lowndes who resigned on May 8, 1822. Hamilton took his seat on January 6, 1823.
(10) Elected to replace James Hamilton, Jr., qualified on 11/24/1823.
(11) Appointed a U.S. District Judge by President James Monroe to replace John Drayton who died on November 22, 1822.
(12) Elected to replace Thomas Lee, qualified on 11/24/1823.
(13) Killed in a duel on October 7, 1823.
(14) Elected to replace Edward Peter Simons, qualified on 11/24/1823.
(15) Benjamin Huger died on on July 7, 1823.
(16) Elected to replace Benjamin Huger, qualified on 11/24/1823.
(17) Elected to replace John Lyde Wilson, qualified on 11/24/1823.
(18) Elected to the U.S. House of Representatives, and resigned from the SC Senate.
(19) Elected to replace Robert Blair Campbell, qualified on 11/24/1823.
(20) James Morgan died after the first session.
(21) Elected to replace James Morgan, election voided, re-elected in a second special election, qualified on 12/13/1823.
(22) First election protested and a new election ordered. Re-elected and qualified on 12/13/1822.

<< 1821  

1824 >>



© 2013 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved