South Carolina During the Antebellum Period - 1801 to 1860

Members of the 26th General Assembly - 1824 to 1825
This General Assembly convened in two regular sessions, held from November 22nd to December 18th in 1824, and held from November 18th to December 20th in 1825.

House of Representatives

Election District

Delegates

Abbeville District

Eli S. Davis

Alexander Hunger

John McComb

Littleton Myrick

Alexander Speer (1)

Edmund Ware

All Saints Parish
(in the Horry District & Georgetown District)

Joseph Waties Allston

Barnwell District

Barnet H. Brown

William Bush

James Daniel Erwin

Chester District

Green Berry Colvin

Nathaniel Ridley Eaves

John McKee

Chesterfield District

Hugh Craig

Peter L. Robinson

Christ Church Parish
(in the Charleston District)

James Hibben, Jr.

Claremont District
(in the Sumter District)

Thomas Dugan

Francis Leggette Kennedy

Henry Vaughan

Clarendon District
(in the Sumter District)

Swepson Cox

Richard Irvine Manning (2) / John Peter Richardson (3)

Darlington District

Robert Ervin

John Westfield Lide

John Dick Witherspoon

Edgefield District

Jesse Blocker

Andrew Pickens Butler

William Garrett

John Key

John Lark (4) / Stephen Tompkins (5)

Simpson Wilson

Fairfield District

James Barkley, Jr.

Jesse Hovis

Thomas Lyles

Austin Ford Peay

Georgetown District
(aka Prince George's, Winyah Parish)

Benjamin Greene

John Porter, Jr.

Robert Andrew Taylor

Greenville District

William Easley Blassingame

Wilson Cobb

Tandy Walker

Horry District

Bethel Durant

Kershaw District

Thomas Lang

Henry George Nixon

Joseph Patterson

Lancaster District

Nathaniel Barber

George Douglass Blair

Laurens District

Joel Allen

John Hunter

Turner Richardson

John Wells Simpson

Lexington District

West Caughman

Jacob Countz

Marion District

John Gregg

William Woodberry

Marlboro District

John Campbell

Thomas J. Williams

Newberry District

John G. Brown

John Caldwell

Benjamin Maybin

John Belton O'Neall**

Orange Parish
(in the Orangeburg District)

John Martin Glover

Thomas Worth Glover

Pendleton District

William Anderson

Henry Cobb

Samuel Henry Dickson

James C. Griffin

Major Lewis

Joseph Taylor

Prince William's Parish
(in the Beaufort District)

John Alexander Cuthbert

William Joyner

Richland District

Christian P. Bookter

James Gregg

Benjamin Franklin Taylor

St. Andrew's Parish
(in the Colleton District)

James Cuthbert

St. Bartholomew's Parish
(in the Colleton District)

William Cotesworth Pinckney

James Raysor

Henry William Rice

George Walker

St. George's, Dorchester Parish
(in the Colleton District)

John Strobel, Jr.

St. Helena's Parish
(in the Beaufort District)

William John Grayson

Joseph James Pope

St. James, Goose Creek Parish
(in the Charleston District)

Thomas John Smith

St. James, Santee Parish
(in the Charleston District)

John Middleton

St. John's, Berkeley Parish
(in the Charleston District)

Daniel Cain

Robert McKelvey

St. John's, Colleton Parish
(in the Colleton District)

John Ward Mathews

John Townsend

St. Luke's Parish
(in the Beaufort District)

Benjamin George Allston

Benjamin Franklin Scott

St. Matthew's Parish
(in the Orangeburg District)

Thomas Lehre, Jr.

St. Paul's Parish
(in the Colleton District)

Robert William Roper

William Washington

St. Peter's Parish
(in the Beaufort District)

Joseph Maner Lawton

Henry Smart

St. Philip's & St. Michael's Parish
(in the Charleston District)

William Aiken

Alexander Black

Benjamin Faneuil Dunkin

James Ferguson

Charles Manning Furman (6)

Matthew Irvine Keith (7) / Benjamin Faneuil Hunt (8)

Lionel Henry Kennedy

James Lamb

Hugh Swinton Legare

Jacob F. Mintzling

Henry Laurens Pinckney

Samuel Prioleau (9) / Aaron Smith Washington (10)

William Rouse, Sr.

Sedgewick Lewis Simons

Joshua Washington Toomer

John Vinyard

St. Stephen's Parish
(in the Charleston District)

Thomas Walter Thomas

St. Thomas's & St. Dennis's Parish
(in the Charleston District)

John Harleston

Spartanburg District

James Brannon

John Dodd

John Patton Evans

William Reid

Union District

Elijah Dawkins

James Moorman

Andrew Wallace Thomson

Williamsburg District

William Salters

David D. Wilson

York District

William McGill

William Smith

Thomas Williams, Jr.

Senate

Election District

Delegates

Abbeville District

Joseph Black

All Saints Parish

William Amis Dillard Bryan

Barnwell District

Angus Patterson

Chester District

Robert Robinson

Chesterfield District

Samuel Wilds Gillespie

Christ Church Parish

Jacob Bond I'On***

Claremont District

Stephen Decatur Miller

Clarendon District

Evan Benbow

Darlington District

David Rogerson Williams

Edgefield District

Eddred Simkins

Fairfield District

David Read Evans

Georgetown District

Thomas Port Davis

Greenville District

Thomas Benson

Horry District

Thomas Fearwell

Kershaw District

James Sutherland Deas

Lancaster District 

Abraham Perry

Laurens District

Benjamin James (11) / William Fayette Downs (12)

Lexington District

Jacob Swygert

Marion District

Enos Tart

Marlboro District

Charles Irby

Newberry District

John King Griffin

Orange Parish 

Sanders Glover

Pendleton District

Samuel Cherry

Prince William's Parish

John Frampton

Richland District 

John Taylor

St. Andrew's Parish

William Cattell

St. Bartholomew's Parish

Simon Verdier

St. George's, Dorchester Parish

Joseph Koger, Jr.

St. Helena's Parish

George Washington Morrall

St. James, Goose Creek Parish

John Norvelle Davis

St. James, Santee Parish

James Edward Jerman

St. John's, Berkeley Parish

Hezekiah Maham Haig

St. John's, Colleton Parish

Benjamin Reynolds

St. Luke's Parish

William Pope

St. Matthew's Parish

Edward Richardson, Jr.

St. Paul's Parish

John Ramsay

St. Peter's Parish

John Seth Maner

St. Philip's & St. Michael's Parish

William Crafts, Jr.
Henry Deas

St. Stephen's Parish

William DuBose (13)

St. Thomas's & St. Dennis's Parish

Alfred Huger

Spartanburg District

Isaac Smith

Union District

James McKibben

Williamsburg District 

James Campbell (14) / John Graham (15)

York District

Robert Clendenin
* Declined to serve.
** John Belton O'Neall was elected as Speaker of the House. Robert Anderson was elected as Clerk.
*** Jacob Bond I'On was elected as President of the Senate. William Dickinson Martin was elected as Clerk.
(1) Elected as Comptroller General of SC on December 3, 1825.
(2) Elected Governor of South Carolina on December 3, 1824, had to give up his seat in the House.
(3) Elected to replace Richard Irvine Manning, qualified on 11/28/1825.
(4) Elected in the general election of 1824, but never qualified. He died before taking office.
(5) Elected to replace John Lark, qualified on 11/28/1825.
(6) Elected as Treasurer of the Lower Division of SC on December 5, 1825.
(7) Elected as Master in Equity for the Charleston District on December 2, 1824, had to give up his seat.
(8) Elected to replace Matthew Irvine Keith, qualified on 12/2/1825.
(9) Elected as Recorder of the City Court in Charleston, had to give up his seat in the House.
(10) Elected to replace Samuel Prioleau, qualified on 12/16/1825.
(11) Benjamin James died on November 15, 1825.
(12) Elected to replace Benjamin James, qualified on 12/16/1825.
(13) Apparently did not attend the first session, qualified on 11/28/1825.
(14) James Campbell died in 1825.
(15) Elected to replace James Campbell, qualified on 11/29/1825.
<< 1823  

1826 >>



© 2013 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved