South Carolina During the Late 1800s - 1865 to 1900

Members of the 58th General Assembly - 1888 to 1889
This 58th General Assembly convened in two regular sessions: The first session was held from November 27th to December 24th in 1888. The second session was held from November 26th to December 24th in 1889.

Election District

Senate

House of Representatives

Abbeville County

Robert Reid Hemphill

William Christie Benet

Ellis Garland Graydon

Robert Emmet Hill (1) / Eugene Blackburn Gary (2)

James N. King

Creswell Archimedes Calhoun Waller

Aiken County

John Murphy Bell

James Aldrich (3)

U.M. Boatwright

James M. Cobb

John Gary Evans

Anderson County

Edwards Bobo Murray

Reuben P. Clinkscales

James Perry Glenn

Henry R. Vandiver

John Belton Watson

Barnwell County

Daniel Paul Sojourner

James Benjamin Black, Jr.

James Barre Guess

Joseph Wyman Jenny

John Jay Maher

George Washington Maher

Beaufort County

William Johnson Verdier

William Nathaniel Heyward

A.C. Reynolds

Julius Irwin Washington

Berkeley County

Charles St. George Sinkler

Hawkins King Jenkins

James Brown Morrison

Robert S. Pringle

Thaddeus Warsaw Stanland

Jacob Earnest Wiggins

Charleston County

George Lamb Buist,
Augustine Thomas Smythe

Rufus Calvin Barkley

H.L.P. Bolger

William Hiram Brawley

John Diedrich Cappelman

John Frederick Ficken

Edward Walter Hughes

Henry Barker Lee

Edward McCrady, Jr.

Charles A. McHugh

George Maxwell Mears

James Simons, Jr.*

Kirby Smith Tupper

Chester County

Giles Jared Patterson

Jesse H. Hardin

James Hemphill McDaniel

F.L. Whitlock

Chesterfield County

Etheldred Jasper Kennedy

Albert McCuiston Rankin (4) / William S. Jackson (5)

John Holloway Turner

Clarendon County

Joseph Francis Rhame

Edwin Ruthven Plowden, Jr.

James Ezra Tindal

Colleton County

Madison Peyton Howell

Francis Chalmers Fishburne

William Josiah Fishburne

John Richard Perry Fox

A.F. O'Brien

Archibald Campbell Sanders

Darlington County

Berryman Wheeler Edwards

James Orr Byrd

Elihu William Cannon

J.C. Clements

Joseph Edward Nettles

Edgefield County

William Judson Ready

James Pope Bean

Ernest Gary

Daniel Bird Peurifoy

James Harrison Strom

William Henry Yeldell

Fairfield County

Thomas William Woodward

Osmund Woodward Buchanan

John Douglas Harrison

T.B. McKinstrey

Georgetown County

Richard Dozier

Jonathan Alexander Baxter

Walter Hazard

Greenville County

Milton Lafayette Donaldson

Richard Mays Cleveland

John Ramsay Harrison

Allen C. Stepp

Jeremiah Martin Whitmier

Hampton County

James Washington Moore

R.T. Causey

Charles Jones Colcock Hutson

Benjamin Stratton Williams

Horry County

Jeremiah Smith

J. Benjamin Lewis Beatty

John Robertson Cooper

Kershaw County

George Gilman Alexander (6) /
James Robert Magill (7)

G.W. Moseley

William Kilgore Thompson

William Dunlap Trantham

Lancaster County

John Bratton Erwin

Charles Thorn Conners

Benjamin Franklin Miller

Laurens County

John Williams Ferguson

John Laurens Manning Irby

Columbus Rhett Wallace

John Henry Wharton

Lexington County

Henry Adams Meetze

John Henry Counts

John Kinsler Davis

Marion County

Thomas Crawford Moody

Edward D. Carmichael

Richard Grandison Howard

David Franklin Miles

E.B. Smith

Marlboro County

Charles Spencer McCall

Thomas Nelson Edens

William DeWitt Evans

Newberry County

Young John Pope

Robert Thompson Carmichael Hunter

John Malcom Johnstone

George Sewell Mower

Oconee
County

Robrt Elijah Mason

Abner R. Broyles

Albert Zimmerman

Orangeburg County

James Ferdinand Izlar**

Lawrence Summerfield Connor

Charles Glover Dantzler

John Henry Dukes

Thomas Middleton Raysor

Aaron Simmons

Pickens County

William Thomas Field

John H. Bowen

B.J. Johnston

Richland County

Fitz William McMaster

Benjamin Livingston Lindsay Abney

James Pickett Adams

Lysander D. Childs

John Cheves Haskell

John Christpher Seegars

Spartanburg County

Robert Marion Smith

W.H. Arnold

William G. Austell

W.G. Britton

Samuel Theron Dejarnette Lancaster

Sumter County

Marion Moise

Altamount Moses

Arthur Kendrick Sanders

H.G. Shaw

Henry Franklin Wilson

Union County

William Munro

Henry S. Beaty

Godfrey B. Fowler

Isaac Going McKissick

Williamsburg County

Stephen Decatur Miller Byrd

J.B. Chandler

Edwin Harper

John Alexander Salley

York County

William Blackburn Wilson, Jr.

Benjamin Jenkins Gold

William B. McCaw

William Howard Stewart

J.C. Wilborn


* James Simons, Jr. was elected as Speaker of the House. John Trimmier Sloan was elected as Clerk.
** James Ferdinand Izlar was elected as President Pro Tempore of the Senate. He resigned on December 18, 1889 after being elected as a Judge of the 1st Judicial Circuit of SC. Henry Augustus Gaillard was elected as Clerk.

(1) Resigned circa October 30, 1889 to pursue private business interests.
(2) Elected to replace Robert Emmet Hill, qualified on 11/26/1889.
(3) Elected as a Judge of the 2nd Judicial Circuit of SC on December 18, 1889.
(4) Resigned circa February 20, 1889 with intentions to move out of the county.
(5) Elected to replacve Albert McCuiston Rankin, qualified on 11/26/1889.
(6) Resigned on September 24, 1889 after being appointed as Postmaster of Camden.
(7) Elected to replace George Gilman Alexander, qualified on 11/26/1889.

<< 1887  

1890 >>



© 2013 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved