South Carolina During the 1900s - The General Assembly

Members of the 69th General Assembly - 1911 to 1912

This 69th General Assembly convened in two regular sessions: The first session was held from January 10th to February 18th in 1911. The second session was held from January 9th to February 29th in 1912.

During 1910, the General Assembly created Dillon County. Its citizens elected their first delegates to the SC Senate and SC House of Representatives in the general election of 1911. Marion County lost one delegate in the House as a result.

Election District

Senate

House of Representatives

Abbeville County

John Moore Mars

Frank Boyd Gary (1)

James Stephen Gilbert

John Howard Moore

Aiken County

Theodore Gaillard Croft

Calbraith Lamar Butler

Charles Hartzog Salley

William Charles Robert Turnbull

John Frederick Williams

Anderson County

George Washington Sullivan

Joshua Whitner Ashley

James L. Jackson

Willis Washington Scott

Kurtz Poe Smith

John Belton Watson

Bamberg County

James Benjamin Black

Jacob Aquilla Hunter

William Lewis Riley

Barnwell County

George Holland Bates

James Evans Davis

Thomas Hay Peoples

Robinson Plato Searson, Jr.

Beaufort County

Niels Christensen

Abraham Mallard Hiott

John Marion Lengnick

Wesley Clay Vincent

Berkeley County

Edward James Dennis

Lewis G. Fultz

M.J. Motte

Charles Theodore Shuler

Calhoun County 

Samuel Jacob Summers

Hamilton Chevis Paulling

Charleston County

Huger Sinkler

J.B.W. Bailey

Francis Marion Bryan

Harry Louis Erckmann

Frederick Henry Horlbeck

Horace Giradreau Leland

Ashley Cowan Tobias, Jr.

Albert Whtner Todd

Arnoldus VanderHorst

Cherokee County

William Stuart Hall

Robert Albertus Dobson

Calvin W. Whisonant

Chester County

Peter Lawrence Hardin

Ashbell Greene Brice

Samuel Thompson McKeown

John Edgard Nunnery

Chesterfield County

George Kershaw Laney

William Preston Odom

William Francis Stevenson

Clarendon County

Louis Appelt

Harvey W. Mitchum

James Reaves

Henry Burchill Richardson, Jr.

Colleton County

James David Ackerman

J.W. Hill

J.T. Polk

David Lawrence Smith (2)

Darlington County

Laurie Marvin Lawson

William Elias James

J.P. Kirvin

Clarence David Lee

Dillon County 

James Haselden Manning

Preston Lang Bethea

Dorchester County

St. Clair Muckenfuss

Cyrus Mims

Edgefield County

Thomas Hobbs Rainsford

Jerome Henry Courtney

Mitchell Preston Wells

Fairfield County

William James Johnson

William Woodward Dixon

Thomas Hoge Ketchin

Richard Ashe Meares

Florence County

Joseph Wynans McCown

Hartwell Moore Ayer

Thomas Preston Brown

R. Keith Charles

Georgetown County

LeGrand Guerry Walker

John Walter Doar

Olin Sawyer

Greenville County

William Lawrence Mauldin**

John Mobley Daniel

Wilton Haynsworth Earle

John Ramsay Harrison

Thomas Riley League

Charles D. Smith

Greenwood County

Creswell Archimedes Calhoun Waller

John William Bowers

David Haddon Magill

William Hughes Nicholson

Hampton County

Edward Robert Ginn

John Wilson Manuel

Benjamin Thomson Tison

Horry County

Doctor Allen Spivey

Lawrence Benjamin Singleton

Monroe Manoah Stanley

Kershaw County

William Reddick Hough

Thomas Jefferson Kirkland

Mendel Lafayette Smith*

Lancaster County

Thomas Jefferson Strait

Harry Hines

George Washington Jones

Laurens County

John Henry Wharton

William C. Irby, Jr.

John Henry Miller

John Archie Willis

Lee County

George Myers Stuckey

James C. Baskin

Walter Jenkins DuBose

Lexington County

Drayton Margart Crosson

Isaac Edwards

R.L. Shuler

Jacob Brooks Wingard

Marion County

William Joseph Montgomery

Evander Caswell Edwards

Leonidas Murdock Gasque

Marlboro County

John Bush Green

Josiah James Evans

Donald McQueen

Frank Preston Brooks Pegues

Newberry County

Alan Johnstone

Arthur Kibler

George Sewell Mower

Cyril Thomas Wyche

Oconee
County

Julius Richard Earle

Frank M. Cary

John B. Harris

Orangeburg County

Robert Lide

John Sebastian Bowman, Jr.

James Rutledge Connor

James Fletcher Hutto

H.A. Odom

Pickens County

Thomas Joab Mauldin

W.G. Mauldin

Edwin Parker McCravey

Richland County

Francis Hopkins Weston

Edwin Faust Bookter

William English Hopkins

George Robert Rembert

Pringle Tillinghast Youmans

Saluda County

James Martin Forrest

William Elmo Bodie

William Lowndes Daniel

Spartanburg County

Howard Bobo Carlisle

Henry Harding Arnold

Jesse Washington Boyd

Ben Hill Brown

Charles M. Drummond

Joseph Wilkes Mansfield

Henry Kimsey Osborne

Sumter County

John Hicklin Clifton, Jr.

Richard Baker Belser

George William Dick

Thomas Boone Fraser, Jr. (3)

Union County

Macbeth Young

Lowndes Jefferson Browning

R.W. Hamilton

Williamsburg County

Edwin Christopher Epps

Benjamin Britton Chandler

Joseph Chandler Graham

Richard H. Kellahan

York County

William Howard Stewart

James Emitt Beamguard

Thomas Franklin McDow

Olive Lee Saunders

Joseph Hugh Saye
* Mendel Lafayette Smith was elected as Speaker of the House. James Alfred Hoyt was elected as Clerk.
** William Lawrence Mauldin was elected as President Pro Tempore of the Senate. Marvin McAlister Mann was elected as Clerk.
(1) Elected as a Judge in the 8th Judicial Circuit of SC on January 12, 1912. Resigned from the House on January 17, 1912. Seat remained vacant.
(2) Appointed as Auditor of Colleton County on January 30, 1912, and resigned from the House on 2/6/1912.
(3) Elected as an Associate Justice of the South Carolina Supreme Court on January 11, 1912, resigned from the House on that same date.
<< 1910  

1913 >>



© 2013 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved