South Carolina During the 1900s - The General Assembly

Members of the 73rd General Assembly - 1919 to 1920

This 73rd General Assembly convened in two regular sessions: The first session was held from January 14th to March 1st in 1919. The second session was held from January 13th to March 6th in 1920.

During 1919, this SC General Assembly established Allendale County. Its citizens elected their first delegate to the Senate for the second session of this general assembly. They voted in new delegates to the House of Representatives in the general election of 1920 (the next general assembly).

Election District

Senate

House of Representatives

Abbeville County

John Howard Moore

Melvin Joshua Ashley

Robert Homer McAdams

Aiken County

John Frederick Williams

Eugene Randolph Buckingham

David William Gaston, Jr.

Byron Kershaw Keenan

Allendale County 

John Henry Johnson (1)

N/A

Anderson County

Thomas Franklin Watkins

Thomas Leftwick Clinkscales, Jr.

Thomas Paul Dickson

Asa Hall, Jr.

Harvey Kelly

William Harper Stone

William Kenneth Stringer

Bamberg County

James Benjamin Black

Berry Washington Miley

William Lewis Riley

Barnwell County

John Henry Johnson (1) /
Arthur Merritt Kennedy (2)

James Evans Davis

Ephraim Washington Ellis

George William Hutson

Beaufort County

Niels Christensen

James Rose Bellamy

Marion Reed Cooper

Berkeley County

Edward James Dennis, Jr.

William Pier Russell

David McKeown Winter

Calhoun County 

James Arthur Banks

Jacob Clifton Redmon (3) / George Washington Fairey (4)

Charleston County

Arthur Rudledge Young

Edward Henry Barnwell

David Arthur Brockington

William Fredrick Burgeson

Bernard Peter Carey

William Walter Long

Thomas Sanders McMillan

James Brown Morrison

Joseph Franklin Wise (5) / George Williams Seignious (6)

Cherokee County

Thomas Bothwell Butler

William Franklin Brown

Robert James Wesley Moss

Chester County

John Hardin Marion

Richard O'Neale Atkinson

David Hamilton

Chesterfield County

George Kershaw Laney

Jesse Clifton Rivers (7)

Thomas William Turner

Clarendon County

James Warren Wideman

William Wiley Johnson (8)

William Thomas Pruett Sprott

William Hagood Woods

Colleton County

James Graham Padgett

Columbus Napoleon Langdale

Daniel Byrd Peurifoy

Darlington County

Frank Augustus Miller

Lawrence Eugene Carrigan

Edward Colgate Dennis

Benjamin Sydney Josey

Dillon County 

Preston Lang Bethea

Earle Rogers Ellerbe

James Willis Hamer

Dorchester County

Herbert Hodges Gross

John Clifton Coney

Edgefield County

Benjamin Edward Nicholson (9) /
John Calhoun Sheppard (10)

Julian Landrum Mims

James Lucas Walker

Fairfield County

Thomas Hoge Ketchin

James Wilson Hanahan

Richard Ashe Meares

Florence County

David Gordon Baker

James Edward Anderson

Alexander Clyde Ellerbe

William Henry McElveen

Georgetown County

LeGrand Guerry Walker**

Hugh Lawson Oliver

Claude Cooper Scurry

Greenville County

Proctor Aldrich Bonham

John Thomas Bramlett

Thomas Perrin Cothran*

Ira Andrew Gresham

Raven Ioor McDavid

James McDowell Richardson

David William Smoak

Greenwood County

Samuel Hodges McGhee

Thomas Jefferson Beachum

Paul Barmore Ellis

William Judge Moore

Hampton County

William Frederick Lightsey

Eugene Bonham McSweeney

Horry County

Henry Lee Buck

Walter LeRoy Mishoe

William White Russ

Jasper County

Henry Klugh Purdy

William Albert Preacher

Kershaw County

Josiah Copeland Massey

Murdoch McNeill Johnson

Joseph VanEvery Young

Lancaster County

William Clifton Hough (11) /
Samuel Eldridge Bailes (12)

Charles Frank Clyburn

Hollis Henry Horton

Laurens County

John Henry Wharton

Robley Dunglison Boyd

Jack Hayne Davis

Drayton T. Kinard

Lee County

William Peebles Baskin

Robert Muldrow Cooper, Jr.

Burrell Washington Segars

Lexington County

Edgar Clinton Ridgell

Daniel Joseph Sidney Derrick

Lucius Erastus Dreher

Jacob Brooks Wingard

Marion County

Maxcy Clarence Harrelson

Eddings Thomas Hughes

Lanneau Durant Lide

Marlboro County

Duncan Donald McColl, Jr.

Daniel Lee McLaurin

Jennings Kerr Owens

Olin Marcellus Pegues

McCormick County

Frank Cook Robinson

John Dru Cade

Newberry County

Alan Johnstone

Hubert Henry Evans

John William Folk

George Sewell Mower

Oconee
County

Joseph Warren Shelor

Monroe Reid McDonald

John Rufus Orr

Orangeburg County

Edward Brodie Friday

Joseph Andrew Berry

Walter Edward Derrick (13) / Lucius Wesley Busbee (14)

Thomas Whetsell Dukes

Hampton Pitts Fulmer

Charlie Hyram Williams

Pickens County

Frank Edward Alexander

Jesse S. Leopard

William Clarence Mann

Richland County

Thomas Butler Pearce

John Wolff Crews

Frank Arnold Daniels

Ambrose Avery Gerald

William Dalton Hampton

Jodie Morgan Rawlinson

Saluda County

Jefferson Davis Griffith

Rodney Hammond Etheredge

John Wade Pierce Harmon

Spartanburg County

William Simpson Rogers, Jr.

John Buford Atkinson

Walter Raleigh Brown

Oliver Thompson Gallman

Walter Johnson Gibson

Jonas Perry Gray

John Lee Lancaster

Robert Buckingham Paslay

Sumter County

John Hicklin Clifton

Richard Baker Belser

Clarence Julian Jackson

David DeLeon Moise

Union County

Thomas Cary Duncan

Jeter Butler

John Knapp Hamblin

Williamsburg County

Hugh McCutchen

Samuel Olin Eaddy

Samuel Allen Graham

William Hamilton Welch

York County

James Emitt Beamguard

William Rufus Bradford

John Ratchford Hart

Ebenezer Gettys Nunn

Emmet William Pursley
* Thomas Perrin Cothran was elected as Speaker of the House. J. Wilson Gibbes was elected as Clerk.
** LeGrand Guerry Walker was elected as President Pro Tempore of the Senate. Marvin McAlister Mann was elected as Clerk.
(1) Resigned as the Senator of Barnwell County after the first session and subsequently qualified on 1/13/1920 as the first Senator of Allendale County, which was created during the first session in 1919.
(2) Elected to replace John Henry Johnson in Barnwell County, qualified on 1/13/1920.
(3) Resigned on August 2, 1919.
(4) Elected to replace Jacob Clifton Redmon, qualified on 1/13/1920.
(5) Resigned on October 24, 1919.
(6) Elected to replace Joseph Franklin Wise, qualified on 1/13/1920.
(7) Elected as State Warehouse Commissioner on February 19, 1920, resigned from the House on 3/1/1920.
(8) William Wiley Johnson died on February 3, 1920.
(9) Benjamin Edward Nicholson died on January 23, 1919.
(10) Elected to replace Benjamin Edward Nicholson, qualified on 2/5/1919.
(11) William Clifton Hough died on June 4, 1919.
(12) Elected to replace William Clifton Hough, qualified on 1/13/1920.
(13) Walter Edward Derrick died on January 25, 1919.
(14) Elected to replace Walter Edward Derrick, qualified on 2/19/1919.
<< 1918  

1921 >>



© 2013 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved