South Carolina During the 1900s - The General Assembly

Members of the 76th General Assembly - 1925 to 1926
This 76th General Assembly convened in two regular sessions: The first session was held from January 13th to April 9th in 1925. The second session was held from January 12th to March 20th in 1926.

Election District

Senate

House of Representatives

Abbeville County

John Howard Moore

Robert Homer McAdams

James Robert Pruitt

Aiken County

John Frederick Williams

Wade Hampton Brodie

Walter Ashton Drummond

Stanmore Butler Williams

Allendale County 

Robinson Plato Searson, Jr.

Robert Bailey Cunningham

Anderson County

Rufus Woodruff Fant, Jr.

Joe Marion Hampton Ashley

Thomas Leftwick Clinkscales, Jr.

Asa Hall, Jr.

Thomas Brown Kay

Benjamin Joshua Pearman

William Harper Stone

Bamberg County

James Benjamin Black (1) /
Jesse Francis Carter (2)

William Lewis Riley

Barnwell County

Angus Bethune Patterson

Edgar Allen Brown*

John David Washington Heckle

Beaufort County

Patrick Wall

William Brantley Harvey

Edward Davis Raney

Berkeley County

Joseph Arnold Harvey

George Buist Davis

Marion Fenton Winter

Calhoun County 

John Gates Stabler (3) /
Samuel Jacob Summers (4)

Lawrence Marion Gressette

Charleston County

Arthur Rutledge Young

Hammond Crum Bowman

George Elliott Grimball

William Storen Legare

Samuel Oscar Rittenberg

George Lamb Buist Rivers

Edward Mitchell Seabrook, Jr.

Harvey Greenlee Senseney

Francis Marion Whaley

Cherokee County

Thomas Bothwell Butler

Robert Albertus Dobson

Henry Carlton Moore

Chester County

David Hamilton

Charles Boyd Abell

Arthur Grier Westbrook

Chesterfield County

James Alexander Spruill

Willie Lloyd McCoy

William Joel Perry

Clarendon County

Julian Haskell Scarborough (5)

Lewis Mayrant Jones

Miller Hurbert Mellette

Taylor Hudnall Stukes

Colleton County

James Graham Padgett

Jacob Herbert Hayden

William Wightman Smoak

Darlington County

Samuel Joseph Jeffords

Gary Evans Byrd

Clarence David Lee

Robert Edward Lee

Dillon County 

Robert Stonewall Rogers

James Willis Hamer

Joe Power Lane

Dorchester County

Herbert Hodges Gross

William Herman Pearcy

Edgefield County

Thomas Benjamin Greneker

Augustus Harrison Corley

James Orlando Sheppard

Fairfield County

James Edwin McDonald, Jr.

Lewis Shelton Henderson

Thomas James McMeekin

Florence County

Ashton Hillard Williams

Maxcy Thomas Evans

Philip Benjamin Finklea

James Ivy Humphrey

Jackson Vahl McElveen

Georgetown County

Samuel Mortimer Ward

Olin Sawyer

James Hutto West

Greenville County

James McDowell Richardson

Francis Scott Davenport

William Henry Keith

James Lyle Love

John McHardy Mauldin

Anthony Foster McKissick

Clarence Erbin Sloan

Greenwood County

Daniel Andrew Gaines Ouzts

Lloyd Bratton Harrison (6) / William Judge Moore (7)

Samuel Beard King

Robert Edward McCaslan

Hampton County

William Frederick Lightsey

William Henry Lightsey

Horry County

Doctor Allen Spivey

Enoch Silvia Carroll Baker

Solomon Henry Brown

Jasper County

Ralph Robert Tison (8) /
William Henry Taylor (9)

Henry Klugh Purdy

Kershaw County

Luther Orr Funderburk

William Lambert DePass, Jr.

Mendel Lafayette Smith

Lancaster County

Roach Sidney Stewart

Earle Coke Bridges

William Pressley Robinson

Laurens County

Orion Pierce Goodwin

James Lloyd Browning

Carroll Drayton Nance

James Henry Sullivan

Lee County

Robert Muldrow Cooper, Jr.

John Calhoun Gatling

Luther Anderson Moore

Lexington County

Daniel Ernest Amick (10) /
Cyrus Luther Shealy (11)

John Franklin Shealy, Jr.

Thaddeus Haskell Shull

Ryan Milo Smith

Marion County

Maxcy Clarence Harrelson

Reuben Golding Blackburn

Albert Farrar Woods

Marlboro County

Robert Lawrence Freeman

Duncan Donald McColl, Jr.

Daniel Lee McLaurin

McCormick County

Frank Cook Robinson

Thomas Moore Ross (12) / William David Morrah (13)

Newberry County

Alan Johnstone**

Alexander Pope Coleman

John Jacob Dominick

Isaac Hamilton Hunt

Oconee
County

Robert McDuffie McDonald

Joseph Seaborn Glymph

Charles Wesley Pitchford

Orangeburg County

Whiteford Claude Martin

Thomas Frederick Brantley

Alonzo Wells Connor

Frank Elmo Cope

James Fletcher Hutto

Joseph Allen Smith

Pickens County

John Elias Craig

William Elbert Findley

Jubal Odell Williams

Richland County

Thomas Butler Pearce

Jefferson Blakely Bates

James Caxe Covington

Eugene K. DeLoach

John Wright Jennings

Lawrence Beacham Owens

Thomas Hay Peoples

Saluda County

Joel Clinton Riley

Hardy Gamewell Crouch

Gervaise Vignaux Huiet

Spartanburg County

William Simpson Rogers, Jr.

Jesse Washington Boyd

John Furman Ezell

Dewey Dewitte Foster

Paul Holland Leonard

Lucian Astor Odom

Walter S. Wingo

William Anderson Woodruff

Sumter County

Davis DeLeon Moise

John Brawner Duffie

Clarence Julian Jackson

William McKenzie Reynolds

Union County

Thomas Cary Duncan

John Knapp Hamblin

Albert Gilbert Kennedy

Williamsburg County

Samuel Allan Graham

Benjamin Britton Chandler (14) / John Robert Funderburk (15)

William Thomas Rowell

Samuel Jackson Singletary

York County

James Emit Beamguard

Isaac Johnson Campbell

Jackson Hamilton (16)

Lonnie Alexander Harris

William Beattie Wilkerson
* Edgar Allen Brown was elected as Speaker of the House. J. Wilson Gibbes was elected as Clerk.
** Alan Johnstone was elected as President Pro Tempore of the Senate. Marvin McAlister Mann was elected as Clerk. He was then elected as a Judge of the 1st Judicial Circuit and resigned from the Senate on January 20, 1925. James Henry Fowles was then elected as Clerk of the Senate on January 20, 1925.
(1) James Benjamin Black died on January 9, 1925.
(2) Elected to replace James Benjamin Black, qualified on 2/3/1925.
(3) Elected as an Associate Justice of the SC Supreme Court on January 21, 1926 and resigned from the Senate.
(4) Elected to replace John Gates Stabler, qualified on 2/18/1926.
(5) Resigned on March 10, 1926 upon his election as the State Treasurer.
(6) Resigned on October 8, 1925 to accept a position with the Interstate Commerce Commission (ICC) in Washington, DC.
(7) Elected to replace Lloyd Bratton Harrison, qualified on 1/12/1926.
(8) Ralph Robert Tison died on May 27, 1925.
(9) Elected to replace Ralph Robert Tison, qualified on 1/12/1926.
(10) Daniel Ernest Amick died on January 15, 1926.
(11) Elected to replace Daniel Ernest Amick, qualified on 2/11/1926.
(12) Resigned circa November 10, 1925 to accept a position with the Interstate Commerce Commission (ICC) In Washington, DC.
(13) Elected to replace Thomas Moore Ross, qualified on 1/12/1926.
(14) Benjamin Britton Chandler died on December 13, 1925.
(15) Elected to replace Benjamin Britton Chandler, qualified on 1/15/1926.
(16) Jackson Harrison died on March 13, 1926.
<< 1924  

1927 >>



© 2013 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved