South Carolina During the 1900s - The General Assembly

Members of the 81st General Assembly - 1935 to 1936
This 81st General Assembly convened in two regular sessions: The first session was held from January 8th to May 18th in 1935. The second session was held from January 14th to June 6th in 1936. A Special Session was convened from December 10th to December 21st in 1935.

Election District

Senate

House of Representatives

Abbeville County

John Moore Mars

Lucian Walter Keller

Robert Homer McAdams

Aiken County

John Frederick Williams**

Marcellus Foster Bush

John Wesley Duncan (1) / John Amasa May (2)

Herbert Edgar Gyles

Allendale County 

Robinson Plato Searson, Jr.

John Bunyan McMillan (3)

Anderson County

James Burriss Pruitt

William Newton Clinkscales

Nathan Allen Coward

Warren Martin Crenshaw (4) / Woody Richard Harris (5)

Ellerbe Capers Lewis (6)

Rufus Marion Newton

William Law Watkins

Bamberg County

Henry Calhoun Folk

Faber Wessington Kearse

Barnwell County

Edgar Allen Brown

Solomon Blatt

Winchester C. Smith, Jr.

Beaufort County

William Brantley Harvey

William Waight Elliott

Calhoun Thomas

Berkeley County

Marvin Meynardie Murray

Edward Wilson Stevens

Marion Fenton Winter

Calhoun County 

Jacob Risher Fairey

Martin David Keller

Charleston County

Cotesworth Pinckney Means

Daniel Elliott Huger, Jr.

Ira McKissick Koger, Jr.

James Armstrong Lofton

Lucius Mendel Rivers

Harvey Greenlee Senseney

Huger Sinkler

John Wilfred Dedrich Zerbst

Cherokee County

Jefferson Davis Parris

George Washington McKown

Claude Emile Saint-Amand

Chester County

John Mahon Wise

Wilbur Gill Grant

Josiah Griffith Jordan

Chesterfield County

George Kershaw Laney

James Arthur Knight

John Robert Rivers (7) / Joseph Enloe Thomas (8)

Clarendon County

Taylor Hudnall Stukes**

Ritchie Hugh Belser

Miller Hurbert Mellette

Colleton County

Richard Manning Jefferies

Edward Ladson Fishburne (9) / William Wightman Smoak (10)

Joseph McQuillan Moorer

Darlington County

Franklin Bannon Hines

Leon Westfield Cocker

James Woodrow Lewis (11)

James Pierce Mozingo, III

Dillon County 

James Willis Hamer

Percy Adams George

Charles Lafayette Wheeler

Dorchester County

James Dantzler Parler

Daniel Caloway Pendarvis

Edgefield County

James Strom Thurmond

Matthew Hansford Mims

Fairfield County

James Morris Lyles

John Philip Isenhower

Francis Marion Roddey

Florence County

Peter Hector McEachin

David Gordon Baker (12) / Samuel Olin Eaddy (13)

William Marshall Bridges

Raleigh Leo Carter

William Clyde Graham

Georgetown County

Samuel Mortimer Ward

John Henning Porter

Olin Sawyer

Greenville County

Clarence Erbin Sloan

Herbert Preston Beam

Horace Monroe Farr

Benton Mendenhall Gibson

James D'Alvigny McCullough

John Henry McDaniel

Ralph Nathan McDonald

James Davis Poag

Lewis Gentry Prince

Greenwood County

William Hughes Nicholson

William Osce Coleman (14) / Robert Edward McCaslan (15)

James McIlevaine Cox 

Daniel Andrew Gaines Ouzts

Hampton County

William Henry Lightsey (16)

Charles Lester Thomas

Horry County

Henry Kemper Cooke (17) /
Paul Quattlebaum (18)

John Gary Baker

Lonnie Dornie Causey

Pearly Sheppard Page

Jasper County

Henry Klugh Purdy

Charles Edward Perry, Jr.

Kershaw County

Samuel Furman Brasington

James Roddey Belk (19) / Murdoch McNeil Johnson (20)

Neil Edward Truesdale

Lancaster County

Earl Coke Bridges

Ben Herschel Plyler

Thomas Yancey Williams

Laurens County

Carroll Drayton Nance

Philemon David Huff

Samuel Jeter Hunt

John Donnon Witherspoon

Lee County

Robert Ellison Dennis

John Wiley Brown

Charlie Wilson Josey

Lexington County

Lucius Erastus Dreher

Mims Palmer Hall

Ryan Tillman Jackson

Lewis Oliver Rast

Marion County

Lanneau Durant Lide

Reuben Golding Blackburn

Arthur Gibson Sloan

Marlboro County

Charles Sinclair McCall

William Neville Bennett

Lucian Carlisle Norton

McCormick County

Joseph Jennings Dorn (21) /
Martin Gary Dorn (22)

Thomas Alexander Dowtin

Newberry County

Byron Vivian Chapman

Marvin Eugene Abrams

John Kess Derrick

Zacheous Hatton Suber

Oconee
County

Harry Robinson Hughes

Robert McDuffie McDonald (23) / Herbert Asa Wood (24)

Christie C. Whitmire

Orangeburg County

Henry Radcliffe Sims

Alonzo Wells Connor

Eugene Carlisle Harvey

James Fletcher Hutto

Thomas Alexander Salley

Julian Sawyer Wolfe

Pickens County

Fred Fulton Williams

James Drufus Griffin

Thomas Bailey Nalley

Richland County

Jefferson Blakely Bates

Benjamin Elliott Adams

William Patrick Donelan

Jacob Davis Hill

Patrick Henry Nelson

Oscar Dalton Seay

Thomas Pou Taylor

Saluda County

Joseph Griffith

Rodney Hammond Etheredge

Spartanburg County

Warren DuPre Burnett

Marvin Murph Brown

Otis Edwin Bruce

Francis M. Easterlin

Henry Clyde Godfrey

Thomas Judson Hendrix

C.B. Kendrick

William Fred Ponder

Claude Ambrose Taylor*

Sumter County

Ralph Dickson Epps

Robert James Aycock (25)

John Bossard Britton

Arthur Julius Hatfield (26)

Union County

James Boyd Lancaster

James Boswell Chick

John Frost Walker, Jr.

Williamsburg County

Molton Ancrum Shuler

Paul Otis Arrowsmith (27)

George Morris Graham

John James Snow

York County

Walter Massey Dunlap

Spurgeon Pack Chapman

Raymond Braddy Hildebrand

Hugh Jackson Love

Oscar Frank Thornton (28) / Harold Kendrick Davis (29)
* Claude Ambrose Taylor was elected as Speaker of the House. James Edwin Hunter was elected as Clerk.
** John Frederick Williams was elected as President Pro Tempore of the Senate. He resigned as President Pro Tempore on March 21, 1935, but his resignation was not accepted until April 10, 1935. Taylor Hudnall Stukes was then elected as President Pro Tempore on April 10, 1935. James Henry Fowles was elected as Clerk.
(1) Resigned after his appointment to the SC Industrial Commission in 1935.
(2) Elected to replace John Wesley Duncan, qualified on 12/10/1935.
(3) Elected to the SC Public Service Commission for the 2nd District on May 13, 1936 an dresigned from the House on May 31, 1936.
(4) Elected as Sergeant-at-Arms for the House of Representatives on January 15, 1936 and resigned his seat in the House on January 17, 1936.
(5) Elected to replace Warren Martin Crenshaw, qualified on 3/6/1936.
(6) Elected to the SC Unemployment Compensation Commission on June 6, 1936.
(7) Resigned after his appointment as Postmaster of Chesterfield in 1935.
(8) Elected to replace John Robert Rivers, qualified on 12/10/1935.
(9) Elected as an Associate Justice of the SC Supreme Court on March 29, 1935, and resigned from the House on April 4, 1935.
(10) Elected to replace Edward Ladson Fishburne, qualified on 12/10/1935.
(11) Resigned on May 30, 1936 after his election to the SC Highway Commission.
(12) Elected as an Associate Justice of the SC Supreme Court on March 27, 1935.
(13) Elected to replae David Gordon Baker, qualified on 12/10/1935.
(14) Resigned on August 29, 1935 to become Civilian Superintendent of the Civilian Conservation Corps at Ninety Six.
(15) Elected to replace William Osce Coleman, qualified on 12/10/1935.
(16) William Henry Lightsey died on June 1, 1936.
(17) Henry Kemper Cooke died on July 16, 1935.
(18) Elected to replace Henry Kemper Cooke, qualified on 12/10/1935.
(19) James Roddey Belk was killed on January 9, 1935 in an automobile collision.
(20) Elected to replace James Roddey Belk, qualified on 1/29/1935.
(21) Joseph Jennings Dorn died on January 2, 1936.
(22) Elected to replace Joseph Jennings Dorn, qualified on 2/4/1936.
(23) Robert McDuffie McDonald died on March 10, 1936.
(24) Elected to replace Robert McDuffie McDonald, qualified on 4/16/1936.
(25) Nominated by President Franklin D. Roosevelt as Postmaster of Pinewood on May 9, 1936, and confirmed by the U.S. Senate on May 14, 1936. He resigned from the house on June 6, 1936.
(26) Elected to the SC Unemployment Compensation Commission on June 6, 1936.
(27) Paul Otis Arrowsmith died on January 29, 1936 of a heart attack.
(28) Elected as Reading Clerk of the House of Representatives on January 15, 1936 and resigned his seat in the House on January 17, 1936.
(29) Elected to replace Oscar Frank Thornton, qualified on 2/11/1936.
<< 1934  

1937 >>



© 2013 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved