South Carolina During the 1900s - The General Assembly

Members of the 89th General Assembly - 1951 to 1952
This 89th General Assembly convened in two regular sessions: The first session was held from January 9th to May 4th in 1951. The second session was held from January 8th to March 8th in 1952.

Election District

Senate

House of Representatives

Abbeville County

Ralph Jackson Syfan

Robert Stone Galloway, Sr.

Willie Dee Nixon

Aiken County

Dorcey Kedridge Lybrand

Edward Charles Cushman, Jr.

John Amasa May

John Henry Williams

Allendale County 

William Edwin Myrick

Robert Evander McNair

Anderson County

John Clarence Taylor

William Newton Clinkscales

Jesse Reese Fant, Jr.

Leon Harris, Jr.

James Byrum Lawson

Fred Thurman Moore

Floyd Eugene Wright (1)

Bamberg County

James Carlisle Kearse

Percy Eugene Brabham

Barnwell County

Edgar Allen Brown**

Solomon Blatt*

Beaufort County

William Brantley Harvey

Benjamin Sweat Carter

James Wilton Graves

Berkeley County

Rembert Coney Dennis

Henderson Guerry, Sr.

Joe Wyman Platt

Calhoun County 

Lawrence Marion Gressette

David Derrick Buyck

Charleston County

Oliver Thornwell Wallace

Clyde Ferrill Boland

Nathaniel Wilson Cabell

Ernest Fredrick Hollings

Thomas Allen Legare, Jr.

Lionel Kennedy Legge

Paul Montgomery Macmillan, Jr.

Yancey Wilcox Scarborough

Theodore DuBose Stoney

Cherokee County

George Washington McKown

Harry Louis Cline

Thomas Chlingman Littlejohn, Jr.

Chester County

Wilbur Gill Grant

George Tillman Gregory, Jr.

Fred Heyward Strickland

Chesterfield County

James Ernest Leppard, Jr.

Paul McManus Arant

James Alexander Spruill, Jr.

Clarendon County

James Hugh McFaddin

Miller Hurbert Mellette

Robert Hodges Reaves

Colleton County

Richard Manning Jefferies

Jesse Daniel Padgett

Ivey Andrew Smoak (2)

Darlington County

James Pierce Mozingo, III

William James Carter

Robin Ashton Scarborough

Edward Elias Saleeby

Dillon County 

Daniel Dixon Lee

William Jesse Ford

John Edmund McQueen

Dorchester County

James Dantzler Parler

Hubert Wiley Smoak

Edgefield County

Henry Hughes Hill

William Albert Reel, Jr.

Fairfield County

James Morris Lyles

John Alfred Martin

Henry Norwood Obear

Florence County

William Clyde Graham

Philip Heller Arrowsmith

Joseph Best Clements, Jr.

Philip Benjamin Finklea

George Sam Harrell

Thomas Roddey Miller

Georgetown County

James Brown Morrison

James Brown Moore

Donald Valentine Richardson

Greenville County

Ray Robinson Williams

Clarence Edward Clay, Jr.

Frank Eppes

Charles Gibson Garrett

William Marion Gresham

Thomas Manly Hudson

Samuel William Hunter

James Robert Mann

James A.K. Roper

Charlie Van Verner

Greenwood County

George Preston Callison

Samuel Horace Benjamin

William Townes Jones, Jr.

William Hughes Nicholson, Jr.

Hampton County

John Morrison Tuten

William Luther Rhodes, Jr.

Horry County

Ernest Edward Richardson

Henry Lee Buck

John Robert Carter

Forrest Brooks Whittington

Jasper County

Henry Chester Walker, Jr. (3) /
Yancie Curtis Weathersbee (4)

Delmar Newlin Rivers

Kershaw County

James Clator Arrants

John Edward Baker

Donald Harry Holland

Lancaster County

Willie Bruce Wiliams

John Reynolds Taylor

David Glenn Yarborough

Laurens County

Ralph Traywick Wilson

Justin Aseria Bridges

Tench Pool Owens

Robert Claude Wasson

Lee County

William Peebles Baskin

Hugh Richardson Colclough

Charles Saxon Farley Smith

Lexington County

Ryan Milo Smith

Otto Blease Ellison

Hubert Eugene Long

Marion County

John Ralph Gasque

James Curtis Hooks

Satterwhite Junius Wall (5) / Earle Rogers Ellerbe (6)

Marlboro County

Paul Allen Wallace

John McInnes

Edward Harllee Tatum

McCormick County

Lawrence Lamar Hester

Hugh Cook Brown

Newberry County

Marvin Eugene Abrams

Frank Elliott Jordan, Jr. (7) / Robert Daniel Coleman (8)

Walter Thomas Lake

Oconee
County

James Lewis Rowland

Harold Bleckley King

William Thomas Stevenson

Orangeburg County

Thomas Braxton Bryant, Jr.

Samuel Lionel Boylston

Charlton Bowen Horger

Carlisle Walker Limehouse

Marshall Burns Williams

Pickens County

George Leighton Grantham

Earle Elias Morris, Jr.

Benjamin Franklin Underwood

Richland County

Joe Earle Berry

George Henry Davis

Sidney Duane Duncan

Martha Thomas Fitzgerald

John W. Foard, Jr.

Marion Vance Horne

George Raymont McElveen

Francis Lesly Raw

Saluda County

Homer Rauch Long

Thomas Wainwright Blease

Spartanburg County

Charles Carlisle Moore

Howard Carlisle Bean

Dewey Boyce Blanton

William Kyle Cox

Herbert Talmadge Edwards

Thomas Alexander Evins

Tracy Jackson Gaines

John Allen Lambright

Horace Carroll Smith

Sumter County

Alfred Scarborough

Robert James Aycock

Werber Bryan

Henry Curtis Edens

Union County

Bruce Welborn White

Robert Edward Moore

Robert Lee Wilburn

Williamsburg County

Edward Williams Cantwell (9) /
Leonard Galloway Mishoe (10)

Vernal Glenn Arnette

Robert Newell Cannon (11) / Clarence Paisley Snowden, Jr. (12)

John James Snow

York County

William Lewis Wallace

William Rufus Bradford

Daniel Saye Hollis, Sr.

Harry Bright Laws, Jr.

J. Lewis Moss
* Solomon Blatt was elected as Speaker of the House. James Edwin Hunter, Jr. was elected as Clerk. He died on November 7, 1951. Inez Watson was then elected Clerk on January 8, 1952.
** Edgar Allen Brown was elected President Pro Tempore of the Senate. Lovick Oliphant Thomas was elected as Clerk.
(1) Resigned on April 2, 1952 to become a Rural Engineer in the SC Public Service Commission.
(2) Ivey Andrew Smoak died on February 28, 1952.
(3) Resigned after his appointment to the SC Industrial Commission on July 17, 1951.
(4) Elected to replace Henry Chester Walker, Jr., qualified on 1/8/1952.
(5) Satterwhite Junius Wall died on August 21, 1951 after a heart attack.
(6) Elected to replace Satterwite Junius Wall, qualified on 1/8/1952.
(7) Appointed as Assistant U.S. Attorney for the Western District of SC and resigned from the House on June 4, 1951.
(8) Elected to replace Frank Elliott Jordan, Jr., qualified on 1/8/1952.
(9) Resigned on December 25, 1951 to resume his career as a Baptist minister.
(10) Elected to replace Edward Williams Cantwell, qualified on 1/29/1952.
(11) Robert Newell Cannon died on January 29, 1951 after a heart attack.
(12) Elected to replace Robert Newell Cannon, qualified on 3/13/1952.
<< 1950  

1953 >>



© 2013 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved