South Carolina During the 1900s - The General Assembly

Members of the 92nd General Assembly - 1957 to 1958
This 92nd General Assembly convened in two regular sessions: The first session was held from January 8th to June 21st in 1957. The second session was held from January 14th to April 24th in 1958.

Election District

Senate

House of Representatives

Abbeville County

James Dunklin Mars

Gart Dorn Brown

Aiken County

Dorcey Kedridge Lybrand

Edward Charles Cushman, Jr.

John Amasa May

Delmus Irving Weeks

Allendale County 

William Edwin Myrick

Robert Evander McNair

Anderson County

James Byrum Lawson

William Newton Clinkscales

Oscar Henry Doyle, Jr. (1) / John Christopher Pracht, Jr. (2)

Frank Wright Griffin

Thomas Sloan McConnell, Sr.

Elbridge Juette Wright

Bamberg County

Julius B. Ness (3)

Percy Eugene Brabham

Barnwell County

Edgar Allen Brown**

Solomon Blatt*

Beaufort County

Edward Burton Rodgers

James Wilton Graves

James Madison Waddell, Jr.

Berkeley County

Rembert Coney Dennis

Henderson Guerry, Sr.

Joe Wyman Platt

Calhoun County 

Lawrence Marion Gressette

Theodore McFadden Nelson

Charleston County

Thomas Allen Legare, Jr.

Charles Roessler Burbage (4) / Norman Williams Stevenson (5)

Thomas Patrick Bussey (6)

Clyde Moultrie Dangerfield

William Heyward Grimball, Jr.

John Miles Horlbeck

Frederick Julian LeaMond

Lloyd Watson MacBay

Lewis Hunter McClain (7)

Arthur Ravenel, Jr.

Augustine Thomas Smythe, Jr.

Cherokee County

George Washington McKown

Bill Blanton

Emerson Fort Wolfe

Chester County

Wilbur Gill Grant

Henry Rankin Gardner

Luther Clark Wright, Jr.

Chesterfield County

James Ernest Leppard, Jr.

Paul McManus Arant

James Alexander Spruill, Jr.

Clarendon County

James Hugh McFaddin (8) /
John William Green (9)

James McCullum Morris

Joseph Oscar Rogers, Jr.

Colleton County

Richard Manning Jefferies

James Pushing Harrelson

Ivey Andrew Smoak, Jr

Darlington County

James Pierce Mozingo, III

Walker Eldon Anderson

Edward Elias Saleeby

Osta Lee Warr

Dillon County 

Eugene LeRoy Powell

Charles Guthrie Allen

Jewell Pierce McLaurin (10) / Marion Hardy Kinon (11)

Dorchester County

James Dantzler Parler

Hubert Wiley Smoak

Edgefield County

Frank Elbert Timmerman

William Albert Reel, Jr.

Fairfield County

John Alfred Martin

Walter Boyd Brown (12)

Florence County

William Clyde Graham

Joseph Best Clements, Jr.

Barnard Daly Dusenbury

Philip Benjamin Finklea (13) / Edward Lunn Young (14)

George Sam Harrell

Eugene LeRoy Nettles

Georgetown County

James Brown Morrison

Raymond Martin Andrews

Donald Valentine Richardson

Greenville County

Patrick Bradley Morrah, Jr.

Rex Lyle Carter

Frank Eppes

Charles Gideon Garrett

Curtis Mack Head

Samuel Herbert Hendrix

Clyde David Jenkins, Jr.

Preston Speed Marchant

Burnet Rhett Maybank, Jr.

Fred N. McDonald

Irvin Henry Philpot

Greenwood County

Alexander Hamilton Woodle

Samuel Horace Benjamin

William Woodward Johnson

Hampton County

Winston Alven Lawton

William Luther Rhodes, Jr.

Horry County

James Price Stevens

John Eugene Altman

Lloyd Berkley Bell

John Robert Carter, Jr.

Jasper County

John Foster Smith

Frank Eugene Baldwin, Jr.

Kershaw County

John Carl West

Lester Province Branham, Sr.

Donald Harry Holland

Lancaster County

Willie Bruce Wiliams

William Uriah Clyburn

Tom Gibson Mangum

Laurens County

Robert Claude Wasson

William Paul Culbertson

William Camellus Dobbins, Jr.

Thomas David Sloan, Jr.

Lee County

William Peebles Baskin

Edward Briggs Baskin

Lexington County

Francis Cyril Jones

Pat Lindler

Ryan C. Shealy

Floyd Davidson Spence

Marion County

John Ralph Gasque

James Curtis Hooks, Sr.

John Melvin Kirby

Marlboro County

Paul Allen Wallace (15) /
William Paul Wallace (16)

Edward Benjamin Cottingham

John Charles Lindsay

McCormick County

Lawrence Lamar Hester

John Arch Talbert

Newberry County

Russell Aubrey Harley

Jesse Frank Hawkins

T. William Hunter

Oconee
County

Marshall Joyner Parker

Ira Walton Gilstrap (17) / Carlton Adger Mitchell (18)

Frank Webb Hix

Orangeburg County

Marshall Burns Williams

Jerry Miles Hughes, Jr.

Francis Mitchell Ott

Lewis Hayne Shuler

Foster Hall Yarborough

Pickens County

Earle Elias Morris, Jr.

Harold Delois Breazeale

John Thomas Gentry

Richland County

Adolphus Fletcher Spigner, Jr.

Walter James Bristow, Jr.

Sidney Duane Duncan

Martha Thomas Fitzgerald

Robert Roof George

John Bukeley Grimball

George Raymond McElveen

Edmund Heywad Monteith

Albert William Watson

Saluda County

Frederick Grant Scurry, Jr.

Arthur David Amick

Spartanburg County

Charles Carlisle Moore

Hugh Edsel Finch

Tracy Jackson Gaines

David Rufus Hill

Hugh Nettles Layne

Paul Stanley McChesney, Jr.

Paul Miller Moore

Matthew Poliakoff

James Robert Turner (19) / Dewey Boyce Blanton (20)

Thomas Emmet Walsh

Sumter County

Henry Burchill Richardson

Robert James Aycock

Henry Curtis Edens

John Dozier Lee, Jr.

Union County

John D. Long

James Morris Arthur

John Calhoun Hart

Williamsburg County

Vernal Glenn Arnette

Silas Henry Baggett

Ervin Robert Rowell

York County

Robert Wesley Hayes

William Rufus Bradford (21) / James Emmett Jerome (22)

Foy Wildon Dickson, Jr.

John Beatty Harvey

Hugh Jackson Love
* Solomon Blatt was elected as Speaker of the House. Inez Watson was elected as Clerk.
** Edgar Allen Brown was elected President Pro Tempore of the Senate. Lovick Oliphant Thomas was elected as Clerk.
(1) Resigned on July 6, 1957 after being appointed as Assistant Solicitor for the 10th Judicial Circuit of SC.
(2) Elected to replace Oscar Henry Doyle, Jr., qualified on 1/14/1958.
(3) Elected as a Judge on the 2nd Judicial Circuit on January 29, 1958.
(4) Charles Roessler Burbage died on October 6, 1957 after a long illness.
(5) Elected to replace Charles Roessler Burbage, qualified on 1/14/1958.
(6) Elected as a Judge of the 9th Judicial Circuit of SC on January 15, 1958, and resigned from the House on March 8, 1958.
(7) Resigned on April 16, 1958 after his appointment to the SC Highway Commission from the 9th Judicial Circuit.
(8) Elected as a Judge of the 3rd Judicial Circuit on April 9, 1958.
(9) Elected to replace James Hugh McFaddin on August 5, 1958.
(10) Resigned on July 31, 1957 to become a Probation Officer in the SC Probation, Pardon, and Parole Board.
(11) Elected to replace Jewell Pierce McLaurin, qualified on 1/14/1958.
(12) Resigned on April 24, 1958 after becoming Director of the Division of Sinking Funds and Property in the SC Budget and Control Board.
(13) Philip Benjamin Finklea died on November 23, 1957.
(14) Elected to replace Philip Benjamin Finklea, qualified on 1/28/1958.
(15) Paul Allen Wallace died on June 10, 1958.
(16) Elected to replace Paul Allen Wallace on July 29, 1958.
(17) Ira Wilton Gilstrap died on February 11, 1957.
(18) Elected to replace Ira Wilton Gilstrap, qualified on 6/21/1957.
(19) Resigned after being appointed on June 21, 1957 as Judge of the Spartanburg County Juvenile Court by Governor George Bell Timmerman.
(20) Elected to replace James Robert Turner, qualified on 1/14/1958.
(21) William Rufus Bradford died on October 25, 1957 after a long illness. 
(22) Elected to replace William Rufus Bradford, qualified on 1/14/1958.
<< 1956  

1959 >>



© 2013 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved