South Carolina During the 1900s - The General Assembly

Members of the 97th General Assembly - 1967 to 1968

This 97th General Assembly convened in two regular sessions: The first session was held from January 10th to July 14th in 1967. The second session was held from January 9th to June 28th in 1968.

During 1966, the Senate was reapportioned as an interim measure into fifty (50) members from twenty-seven (27) districts. All seats were filled for two-year terms in the general election of November 1966.

The House of Representatives continued with apportioned delegates from each county.

Election District

House of Representatives

Abbeville County

Charles Lewis Powell

Aiken County

Wayne Pierce Farmer

Zachariah Glenn Fulmer

Sidney Eugene Hamlet

Delmus Irving Weeks

Allendale County 

James Bowen Brandt

Anderson County

Dan Thompson Marrett

Milford Edgar McDonald (1)

Fred Thurman Moore

John Christopher Pracht, Jr.

Elbridge Juette Wright

Bamberg County

Robert Watson Kemp

Barnwell County

Solomon Blatt*

Beaufort County

James Wilton Graves

William Brantley Harvey, Jr.

Berkeley County

Henderson Guerry, Sr. (2) / E. Jarvis Moore (3)

Harold Norman West

Calhoun County 

Othniel Henry Wienges, Jr.

Charleston County

James Craven

Clyde Moultrie Dangerfield

George Daniel Grice (4) / Julian Sidi Limehouse, III (5)

Theodore Bogert Guerard

Thomas Forbes Hartnett

Leonard Krawcheck

Frederick Julian LeaMond

Joseph Halstead McGee, Jr.

Robert Bowman Scarborough

Abney Alexander Smith

Robert Wilson Turner

Cherokee County

Henry Levi Jolly

Newton Charles Taylor

Chester County

Jimmie Ernest Nunnery (6)

Luther Clark Wright, Jr.

Chesterfield County

Hoover Fay Bell

Charles Anthony Harris

Clarendon County

Joseph Warren Coker

Colleton County

Thomas Madison Howell, Jr.

Darlington County

Thad Elias Saleeby (7)

Paul A. Sansbury

Edward Jack Smith

Dillon County 

William Bledsoe Hawkins

William James McLeod

Dorchester County

Joseph Carlisle McAlhany

Edgefield County

Walter Hugh Clark

Fairfield County

Purvis Wesley Collins

Florence County

David Walker Harwell

Peter DeWitt Hyman

Thomas Earle Smith, Jr.

W. Odell Venters

Georgetown County

William Walter Doar, Jr.

Julian Alexander Reynolds

Greenville County

Rex Lyle Carter

John Kern Earle

Carolyn Essig Frederick

Fred Archie Fuller, Jr.

Charles Gideon Garrett

George Newton Gault

Beattie Eugene Huff

Mac Verner Patterson

Jack Elmer Shaw

William H. Stroud

Robert Laban Watkins

Greenwood County

Judson Freeman Ayers, Jr.

Marion Pinckney Carnell

Hampton County

Hugh Tuten Lightsey

Horry County

John Eugene Altman (8)

Lloyd Berkley Bell

James Paul Blanton

John Wilson Jenrette, Jr.

Jasper County

Frank Eugene Baldwin, Jr.

Kershaw County

James Clator Arrants

John Argis Hagins, Jr.

Lancaster County

Tom Gibson Mangum

Garrett Judson Mobley

Laurens County

William Paul Culbertson

David Surratt Taylor

Lee County

Dan Foster Laney, Jr.

Lexington County

Jarvis Randolph Klapman

Lucius Omerle Porth

Ryan C. Shealy

Marion County

James Malcolm McLendon

John Henry Waller, Jr.

Marlboro County

Edward Benjamin Cottingham

McCormick County

Julius H. Baggett

Newberry County

Daniel Paul Folk, II

Oconee
County

Carlton Adger Mitchell

Herbert Doyle Morgan

Orangeburg County

Fred Connor, Jr.

Jerry Miles Hughes, Jr.

Lewis Hayne Shuler (9)

Foster Hall Yarborough

Pickens County

Harold Delois Breazeale

Harris Page Smith

Richland County

Clinch Heyward Belser

Edmund Griffin Grant

Charles Lem Harper

Troy Hyatt

Robert Edward Kneece

Isadore Lourie

George Raymond McElveen

Thomas Travis Medlock

Alex Sanders

Henry Grady Yonce

Saluda County

Rudolph Mitchell

Spartanburg County

Toy Louis Cox

Harold Clement Davis

Thomas Walter Edwards, Jr.

Raymond Converse Eubanks, Jr.

Robert Albert Hammett

Samuel Phillips Manning

Charles Arthur Rice, Jr.

James Barnett Stephen

Sumter County

Robert James Aycock

James Cuttino, Jr.

Henry Curtis Edens

Carlyle Whittier Goodman

Union County

William Marshall Comer

Furman Lester Fendley

Williamsburg County

Ernest Vernon Carter

James Henry Stuckey

York County

Samuel Bruce Fewell, Jr.

Robert Lawrence McFadden

Samuel Brooks Mendenhall

George Beverly Petty, Jr.
* Solomon Blatt was elected as Speaker of the House. Inez Watson was elected as Clerk.

Election District

Senator (County From)

District No. 1
Oconee County

Snead Schumacher (Oconee)

District No. 2
Pickens County

Earle Elias Morris, Jr. (Pickens)

District No. 3
Greenville County

Harry Aubrey Chapman, Jr. (Greenville)
Richard Wilson Riley (Greenville)
Nick Andrew Theodore (Greenville)
Thomas Albert Wofford (Greenville)

District No. 4
Spartanburg County

Grady Cecil Ballard (Spartanburg)
Charles Carlisle Moore (Spartanburg)
Horace Carroll Smith (Spartanburg)

District No. 5
Cherokee County
Union County
York County

Clarence Holland Albright (York)
John D. Long, III (Union)
Wade Stackhouse Weatherford, Jr. (10) (Cherokee)
J.C. Bonner (11) (Cherokee)

District No. 6
Chester County
Fairfield County

John Alfred Martin (Fairfield)

District No. 7
Lancaster County

Frank Laney Roddey (Lancaster)

District No. 8
Chesterfield County
Kershaw County
Lee County

William Green DesChamps, Jr. (Lee)
George Winfield Gregory, Jr. (Chesterfield)

District No. 9
Dillon County
Marion County
Marlboro County

John Ralph Gasque (Marion)
John Charles Lindsay (Marlboro)

District No. 10
Georgetown County
Horry County

Cecil Claymon Grimes, Jr. (Georgetown)
James Price Stevens (Horry)

District No. 11
Florence County

William Clyde Graham (Florence)
Eugene Noel Zeigler (Florence)

District No. 12
Darlington County

James Pierce Mozingo, III (Darlington)

District No. 13
Williamsburg County

LaNue Floyd (Williamsburg)

District No. 14
Berkeley County

Rembert Coney Dennis (Berkley)

District No. 15
Charleston County

John Edgar Bourne, Jr. (Charleston)
Nathaniel Wilson Cabell (Charleston)
Charles MacDonald Gibson (12) (Charleston)
George Daniel Grice (4) (Charleston)
George Frederick Worsham (Charleston)

District No. 16
Beaufort County

James Madison Waddell, Jr. (Beaufort)

District No. 17
Colleton County
Dorchester County
Hampton County
Jasper County

James Pershing Harrelson (Colleton)
Henry Chester Walker, Jr. (Jasper)

District No. 18
Allendale County
Bamberg County
Barnwell County

Edgar Allan Brown** (Bamberg)

District No. 19
Calhoun County
Orangeburg County

Lawrence Marion Gressette (Calhoun)
Marshall Burns Williams (Orangeburg)

District No. 20
Clarendon County
Sumter County

Thomasine Grayson Mason (Clarendon)
Henry Burchill Richardson (Sumter)

District No. 21
Richland County

Walter James Bristow, Jr. (Richland)
William John Brockington (Richland)
Francis Capers Owens (Richland)
Hyman Rubin (Richland)

District No. 22
Lexington County
Newberry County
Saluda County

Eugene Cannon Griffith (Newberry)
Floyd Davidson Spence (Lexington)

District No. 23
Aiken County

Marion Hartzog Smoak (Aiken)
Frampton Wyman Toole, Jr. (Aiken)

District No. 24
Abbeville County
Edgefield County
McCormick County

Lawrence Lamar Hester (McCormick)

District No. 25
Greenwood County

John Willie Drummond (Greenwood)

District No. 26
Laurens County

William Camellus Dobbins, Jr. (Laurens)

District No. 27
Anderson County

Raymond Love Gamble (13) (Anderson)
Milford Edgare McDonald (14) (Anderson)
Thomas Edmond Garrison, Jr. (Anderson)
** Edgar Allen Brown was elected President Pro Tempore of the Senate. Lovick Oliphant Thomas was elected as Clerk.
(1) Resigned on April 10, 1968 after his election to the SC Senate replacing Raymond Love Gamble, who had died. He qualified in the Senate on April 10, 1968.
(2) Resigned on May 3, 1967 after his election as Clerk of Court for Berkeley County.
(3) Elected to replace Henderson Guerry, Sr., qualified on 1/9/1968.
(4) Resigned on August 16, 1967 to run for the Senate seat of Charles MacDonald Gibson, who had resigned due to poor health. He took the oath in the Senate on January 9, 1968.
(5) Elected to replace George Daniel Grice, qualified on 1/9/1968.
(6) Resigned on June 5, 1968 to accept his appointment as Magistrate for District No. 3, Chester County.
(7) Resigned on June 14, 1968 after his election to the SC Highway Commission for the 4th Judicial Circuit.
(8) Resigned on April 1, 1968 to become Purchasing Agent for Horry County.
(9) Resigned on June 28, 1968 to join the SC Department of Agriculture.
(10) Elected as a Judge of the 7th Judicial Circuit on March 22, 1967 and resigned from the Senate on June 19, 1967.
(11) Elected to replace Wade Stackhouse Weatherford, Jr., took the oath on 1/9/1968.
(12) Resigned on July 31, 1967 due to poor health.
(13) Raymond Love Gamble died on December 12, 1967.
(14) Elected to replace Raymond Love Gamble, took the oath on 4/10/1968
<< 1966  

1969 >>



© 2013 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved