South Carolina - From Statehood to 1800

Members of the 12th General Assembly - 1796 to 1797
This General Assembly convened in two regular sessions, held from November 28th to December 20th in 1796, and held from November 20th to December 16th in 1797.

House of Representatives

Election District

Delegates

Abbeville County

Fleming Bates

Ephraim Ramsay

John Weatherall

All Saints Parish

Joseph Blyth

Chester County

John McCreary

John Pratt

Chesterfield County

James Blakeney

William Falconer

Christ Church Parish

James Hibben

Charles Pinckney (1) / Charles James Air (2)

Daniel Ward

Claremont District

Hubert Rees

William James Rees

Clarendon District

Thomas McFadden

James Burchill Richardson

Darlington County

Ezekiel DuBose

Andrew Hunter

Edgefield County

Joseph Hightower

Samuel Mays

Samuel Walker

Fairfield County

James Kincaid

John Turner

Greenville Coounty

Elias Earle

James Kilgore

Kershaw County

Joseph Brevard

Isaac DuBose

Kingston County

Robert Conway

Benjamin Rawls

Lancaster County

Samuel Dunlap

John Montgomery

Laurens County

William Dunlap

Lewis Saxon

John Simpson

Liberty

John McRee

Thomas Wickham

Marlboro County

John Jones James

Drury Robertson

Newberry County

Jacob Roberts Brown

John Adam Summer

William Wilson

Orange Parish

John Chevilette

David Coalter (3) / Henry Dana Ward (4)

Pendleton County

Andrew Pickens

Joshua Saxon

Waddy Thompson

Prince George's, Winyah Parish
(aka Winyah County)

Benjamin Huger

Thomas Mitchell

John Murray

Prince William's Parish

Pierce Butler

James Elliott McPherson

James Miles

Richland County

James Goodwin

John Taylor

St. Andrew's Parish

Joseph Dill, Jr.

Edward Rutledge, Jr.

Roger Moore Smith

St. Bartholomew's Parish

Arthur Hughes

William Cotesworth Pinckney

O'Brien Smith

St. George's, Dorchester Parish

William Harley

Jonathan Hughes (5) / William Boone Mitchell (6)

Abraham Rumph

St. Helena's Parish

Robert Barnwell**

Stephen Elliott

William Elliott

St. James, Goose Creek Parish

John Bowen

William Allen Deas

Thomas Rhett Smith

St. James, Santee Parish

Elias Horry

Lewis Miles (7) / Thomas Pinckney (8)

William Cartwright Shackelford

St. John's, Berkeley Parish

William Harleston

Charles Rodgers (9)

James Gray Weare

St. John's, Colleton Parish

Benjamin Reynolds (10)

William Robertson

John Ward

St. Luke's Parish

John Talbird* / James Hogg (11)

William Glover* / John Simmons (12)

David Dixon Stoll (13)

St. Matthew's Parish

Benjamin Hart

John Paul Thompson

St. Paul's Parish

John Boyle

Joseph Edings

James Hartley

St. Peter's Parish

Thomas Bacon

John Paisley

John Rutledge, Jr. (14) / Samuel Maner (15)

St. Philip's & St. Michael's Parish

William Crafts

Henry William DeSaussure

Timothy Ford

John Bee Holmes

William Johnson, Jr.

Basil Lanneau

Thomas Lee

Thomas Lehre

Thomas Lowndes

Thomas Morris

Thomas Radcliffe

Thomas Roper

Nathaniel Russell

Samuel Stent

Anthony Toomer

St. Stephen's Parish

Peter Gaillard

Peter Porcher, Jr.

Samuel Porcher

St. Thomas's & St. Dennis's Parish

John Elias Moore

Roger Pinckney

Thomas Wigfall

Saxe Gotha District

John Bynum

Peter Oliver

Robert Stark

Spartanburg County

Thomas Moore

William Wells

Union County

William Kennedy

Abraham Nott

Williamsburg County

James Campbell

Shadrack Simons

Winton County

Charles Brown

Tarleton Brown

Richard Creech

York

John Allison

Alexander Moore

William Smith

Senate

Election District

Delegates

Abbeville County

Joseph Calhoun

All Saints Parish

Paul Michau

Christ Church Parish

Jacob Bond I'On (16) / William Marshall (17)

Clarendon & Claremont District

Isham Moore (18)

Edgefield County

Arthur Simkins

Fairfield, Chester, & Richland Counties

Joseph Brown

Greenville County

Henry Machen Wood (19)

Lancaster & Kershaw Counties

John Chestnut

Laurens County

Thomas Wadsworth

Liberty & Kingston Counties

John Dozier

Marlboro, Chesterfield, & Darlington Counties

Tristram Thomas
William Thomas

Newberry County

John Hampton

Pendleton County

John Wilson

Prince George's, Winyah Parish & Williamsburg County

Theodore Gourdin

Prince William's Parish

John McPherson

St. Andrew's Parish

Charles Drayton

St. Bartholomew's Parish

Paul Hamilton

St. George's, Dorchester Parish

Mathias Hutchinson

St. Helena's Parish

John Barnwell

St. James, Goose Creek Parish

Robert Thornley

St. James, Santee Parish

Thomas Horry

St. John's, Berkeley Parish

Henry Laurens, Jr. (20)

St. John's, Colleton Parish

Charles Freer (20)

St. Luke's Parish

William Hazzard* / James Postell (21)

St. Matthew's Parish & Orange Parish

Jacob Rumph

St. Paul's Parish

William Washington

St. Peter's Parish

John Bull

St. Philip's & St. Michael's Parish

David Ramsay***
Edward Rutledge

St. Stephen's Parish

John Gaillard

St. Thomas's & St. Dennis's Parish

Isaac Child Harleston (22)

Saxe Gotha District

John Threewits

Spartanburg County

William Smith (23) / Isham Harrison (24)

Union County

Thomas Brandon

Winton County

Walter Robinson

York County

Andrew Love
* Declined to serve.
** Elected Speaker of the House. John Sandford Dart was elected Clerk.
*** Elected President of the Senate. Felix Warley was elected Clerk.
(1) Re-elected as Governor of South Carolina, had to give up his House seat.
(2) Elected to replace Charles Pinckney, qualified on 12/4/1797.
(3) Resigned after the first session.
(4) Elected to replace David Coalter, qualified on 11/27/1797.
(5) Moved out of South Carolina during 1797, gave up his House seat.
(6) Elected to replace Jonathan Hughes, qualified on 11/27/1797.
(7) Died on 12/21/1796.
(8) Elected to replace Lewis Miles, but was soon also elected to the U.S. House of Representatives to fill the unexpired term of William Loughton Smith, who was appointed Minister to Portugal. Seat remained vacant.
(9) Died c. July 10, 1796.
(10) Elected in the general election of 1796, but no evidence that he qualified or that he actually took his seat.
(11) Elected to replace John Talbird, qualified on 11/27/1797.
(12) Elected to replace William Glover, but no evidence that he qualified or actually served.
(13) Died on December 11/1797.
(14) Elected to the U.S. House of Representatives, and took his seat on March 4, 1797. Gave up his House seat.
(15) Elected to replace John Rutledge, Jr, but no evidence that he qualified or actually served.
(16) Died on 12/25/1796.
(17) Elected to replace Jacob Bond I'On, qualified on 11/23/1797.
(18) No record he attended the first session, but he was in attendance for the second session.
(19) Elected as Sheriff of the Washington District on 12/16/1797, resigned his Senate seat. Remained vacant.
(20) No evidence that he attended the second session.
(21) Elected to replace William Hazzard, qualified on 11/23/1797.
(22) Did not attend any session. Died on 1/20/1798.
(23) Elected to the U.S. House of Representatives on 12/6/1796, resigned after the first session of this assembly.
(24) Elected to replace William Smith, qualified on 11/23/1797.
<< 1795  

1798 >>



© 2013 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved