South Carolina - From Statehood to 1800

Members of the 8th General Assembly - 1789 to 1790
This General Assembly convened in two regular sessions, held from January 5th to March 13th in 1789, and held from January 4th to January 20th in 1790.

House of Representatives

District

Parish or District

Member

Beaufort

Prince William's

Stephen Bull

Beaufort

Prince William's

Pierce Butler (1)

Beaufort

Prince William's

James Maine

Beaufort

Prince William's

John McPherson

Beaufort

Prince William's

William Murray

Beaufort

Prince William's

James Simons*

Beaufort

St. Helena's

Burnaby Bull Bellinger (2) / Robert Barnwell (3)

Beaufort

St. Helena's

Jacob Guerard

Beaufort

St. Helena's

George Hipp

Beaufort

St. Helena's

Benjamin Reynolds

Beaufort

St. Helena's

Thomas Talbird

Beaufort

St. Helena's

William Hazzard Wigg

Beaufort

St. Peter's

John Fenwicke

Beaufort

St. Peter's

Joachim Hartstone

Beaufort

St. Peter's

Nathaniel Heyward

Beaufort

St. Peter's

Peter Porcher, Jr.*

Beaufort

St. Peter's

John Roberts* / John Lewis Bourquin*

Beaufort

St. Peter's

Seth Stafford

Camden

District Eastward of Wateree River

Isaac Alexander* / Isham Moore (4)

Camden

District Eastward of Wateree River

Andrew Baskin

Camden

District Eastward of Wateree River

Burwell Boykin

Camden

District Eastward of Wateree River

Richard Lloyd Champion (5)

Camden

District Eastward of Wateree River

George Cooper

Camden

District Eastward of Wateree River

Benjamin Cudworth

Camden

District Eastward of Wateree River

John Kershaw

Camden

District Eastward of Wateree River

William Lang

Camden

District Eastward of Wateree River

Lawrence Manning

Camden

District Eastward of Wateree River

Thomas Sumter

Camden

District Between Broad & Catawba

Jacob Brown (6) / Arthur Brown Ross (7)

Camden

District Between Broad & Catawba

John Cooke

Camden

District Between Broad & Catawba

George Gill

Camden

District Between Broad & Catawba

John Gray

Camden

District Between Broad & Catawba

James Knox

Camden

District Between Broad & Catawba

Edward Lacey

Camden

District Between Broad & Catawba

Aromanus Lyles

Camden

District Between Broad & Catawba

William Meyer

Camden

District Between Broad & Catawba

James Pedian

Camden

District Between Broad & Catawba

John Turner

Camden

New Acquisition District

Francis Adams

Camden

New Acquisition District

William Bratton

Camden

New Acquisition District

John Drennan

Camden

New Acquisition District

William Fergus

Camden

New Acquisition District

James Hawthorne

Camden

New Acquisition District

Andrew Love

Camden

New Acquisition District

James Martin

Camden

New Acquisition District

James Mitchell

Camden

New Acquisition District

Joseph Palmer

Camden

New Acquisition District

Robert Patton

Charles Town

Christ Church

Thomas Barksdale

Charles Town

Christ Church

John Boone

Charles Town

Christ Church

Joseph Manigault

Charles Town

Christ Church

Charles Pinckney (8) / Plowden Weston (9)

Charles Town

Christ Church

John Rutledge

Charles Town

Christ Church

William Scott, Jr.

Charles Town

St. Andrew's

Charles Drayton

Charles Town

St. Andrew's

Glen Drayton

Charles Town

St. Andrew's

Thomas Odingsell Elliott

Charles Town

St. Andrew's

Richard Hutson

Charles Town

St. Andrew's

Ralph Izard, Jr.

Charles Town

St. Andrew's

James Ladson

Charles Town

St. Bartholomew's

Edmund Bellinger

Charles Town

St. Bartholomew's

William Day

Charles Town

St. Bartholomew's

William Fishburne

Charles Town

St. Bartholomew's

Benjamin Postell

Charles Town

St. Bartholomew's

John Sanders

Charles Town

St. Bartholomew's

O'Brien Smith

Charles Town

St. George's, Dorchester

John Bell

Charles Town

St. George's, Dorchester

Elisha Hall

Charles Town

St. George's, Dorchester

Matthias Hutchinson

Charles Town

St. George's, Dorchester

John Postell

Charles Town

St. George's, Dorchester

William Postell

Charles Town

St. George's, Dorchester

Thomas Waring

Charles Town

St. James, Goose Creek

John Deas, Jr.

Charles Town

St. James, Goose Creek

Peter Gray

Charles Town

St. James, Goose Creek

Ralph Izard, Sr. (10)

Charles Town

St. James, Goose Creek

Gabriel Manigault

Charles Town

St. James, Goose Creek

Peter Smith

Charles Town

St. James, Goose Creek

William Smith (11)

Charles Town

St. James, Santee

John Dawson* / Jacob Bond I'On (12)

Charles Town

St. James, Santee

William Douxsaint

Charles Town

St. James, Santee

Thomas Horry (13) / Isaac DuBose*

Charles Town

St. James, Santee

John Mayrant

Charles Town

St. James, Santee

Lewis Miles

Charles Town

St. James, Santee

George Simmons

Charles Town

St. John's, Berkeley

Peter Fayssoux

Charles Town

St. John's, Berkeley

William Harleston

Charles Town

St. John's, Berkeley

Henry Laurens, Jr.

Charles Town

St. John's, Berkeley

William Moultrie, Jr.

Charles Town

St. John's, Berkeley

Thomas Simons

Charles Town

St. John's, Berkeley

Thomas Walter (14) / Robert McKelvey (15)

Charles Town

St. John's, Colleton

Charles Freer

Charles Town

St. John's, Colleton

Isaac Holmes

Charles Town

St. John's, Colleton

Christopher Jenkins

Charles Town

St. John's, Colleton

Richard Muncrief

Charles Town

St. John's, Colleton

William Smelie

Charles Town

St. John's, Colleton

Joshua Ward

Charles Town

St. Paul's

George Haig

Charles Town

St. Paul's

Roger Parker Saunders

Charles Town

St. Paul's

Joseph Slann

Charles Town

St. Paul's

William Washington

Charles Town

St. Paul's

Daniel Wilson

Charles Town

St. Paul's

Jehu Wilson

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

Edward Blake

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

John Blake

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

John Budd

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

Daniel Cannon

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

Thomas Corbett

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

Edward Darrell

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

William Drayton (16)

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

Thomas Gadsden

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

John Faucheraud Grimke

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

Thomas Heyward, Jr.

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

William Johnson

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

Thomas Jones

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

Michael Kalteisen

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

Francis Kinloch

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

Rawlins Lowndes

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

Richard Lushington (17)

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

John Mathews

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

Lewis Morris

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

Isaac Motte

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

Charles Cotesworth Pinckney

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

Thomas Pinckney

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

John Julius Pringle

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

David Ramsay

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

Jacob Read**

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

Nathaniel Russell

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

Edward Rutledge

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

Hugh Rutledge

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

William Somersall

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

Daniel Stevens

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

Anthony Toomer

Charles Town

St. Stephen's

Thomas Cordes* / Philip Porcher, Jr.*

Charles Town

St. Stephen's

John Couturier* / Robert Marion*

Charles Town

St. Stephen's

Samuel DuBose* / John Ewing Calhoun (18)

Charles Town

St. Stephen's

Thomas Palmer* / James Sinkler*

Charles Town

St. Stephen's

John Peyre

Charles Town

St. Stephen's

Peter Porcher, Jr.

Charles Town

St. Thomas's & St. Dennis's

Lewis Fogartie

Charles Town

St. Thomas's & St. Dennis's

Isaac Harleston

Charles Town

St. Thomas's & St. Dennis's

John Elias Moore

Charles Town

St. Thomas's & St. Dennis's

Isaac Parker

Charles Town

St. Thomas's & St. Dennis's

Hopson Pinckney

Charles Town

St. Thomas's & St. Dennis's

Robert Quash* / Henry Bonneau (19)

Cheraws

St. David's

Robert Brownfield

Cheraws

St. David's

Henry Cannon

Cheraws

St. David's

Robert Ellison

Cheraws

St. David's

Charles Evans

Cheraws

St. David's

Thomas Evans

Cheraws

St. David's

Drury Robertson

Georgetown

All Saint's

Robert Heriot

Georgetown

All Saint's

Francis Gottier DeLesseline*

Georgetown

Prince Frederick's

Robert Baxter (20) / James Grier (21)

Georgetown

Prince Frederick's

John Burgess

Georgetown

Prince Frederick's

Patrick Dollard

Georgetown

Prince Frederick's

William Frierson

Georgetown

Prince Frederick's

Anthony White

Georgetown

Prince Frederick's

William Wilson (22)

Georgetown

Prince George's, Winyah

John Hume

Georgetown

Prince George's, Winyah

Matthew Irvine

Georgetown

Prince George's, Winyah

Cleland Kinloch

Georgetown

Prince George's, Winyah

Thomas Waites (23) / Andrew Johnston*

Ninety-Six

Greenville****

Lemuel James Alston

Ninety-Six

Greenville****

Robert Maxwell

Ninety-Six

St. Mark's

Robert Anderson

Ninety-Six

St. Mark's

William Butler

Ninety-Six

St. Mark's

Joseph Calhoun

Ninety-Six

St. Mark's

Andrew Hamilton

Ninety-Six

St. Mark's

Adam Crain Jones

Ninety-Six

St. Mark's

James Lincoln

Ninety-Six

St. Mark's

Edmund Martin

Ninety-Six

St. Mark's

Ebenezer Pettigrew

Ninety-Six

St. Mark's

Arthur Simkins

Ninety-Six

St. Mark's

John Sturzenegger

Ninety-Six

Little River District

John Hunter

Ninety-Six

Little River District

William Milwee

Ninety-Six

Little River District

Joshua Saxon

Ninety-Six

Little River District

Samuel Saxon

Ninety-Six

Lower District

John Lindsay

Ninety-Six

Lower District

Ephraim Lyles

Ninety-Six

Lower District

George Ruff

Ninety-Six

Lower District

John Adam Sumner

Ninety-Six

Pendleton****

William Halbert

Ninety-Six

Pendleton****

John Miller

Ninety-Six

Pendleton****

Samuel Taylor

Ninety-Six

Upper or Spartan District

Thomas Brandon

Ninety-Six

Upper or Spartan District

John Henderson

Ninety-Six

Upper or Spartan District

James Jordan

Ninety-Six

Upper or Spartan District

William Kennedy

Orangeburgh

Orange

Lewis Golson* / Daniel Govan (24)

Orangeburgh

Orange

Christian Rumph

Orangeburgh

Orange

Jacob Rumph

Orangeburgh

St. Matthew's

John Linton

Orangeburgh

St. Matthew's

Albert Aerney Muller

Orangeburgh

St. Matthew's

Charles Starkey Myddleton

Orangeburgh

Saxe Gotha

Joseph Culpeper (25) / Ambrose Arthur (26)

Orangeburgh

Saxe Gotha

John Thomas Fairchild

Orangeburgh

Saxe Gotha

William Fitzpatrick

Orangeburgh

Saxe Gotha

Alexander Gillon

Orangeburgh

Saxe Gotha

John James Haig

Orangeburgh

Saxe Gotha

William Rea

Orangeburgh

District Between Savannah River & North Fork of Edisto River

Robert Brown

Orangeburgh

District Between Savannah River & North Fork of Edisto River

Leven Collins

Orangeburgh

District Between Savannah River & North Fork of Edisto River

Elijah Gillet

Orangeburgh

District Between Savannah River & North Fork of Edisto River

Daniel Greene

Orangeburgh

District Between Savannah River & North Fork of Edisto River

Henry Patrick

Orangeburgh

District Between Savannah River & North Fork of Edisto River

Richard Tradaway

Senate

District

Parish or District

Member

Beaufort

Prince William's

Thomas Hutson (27) / Thomas Middleton (27) (28)

Beaufort

St. Helena's

Robert Pringle

Beaufort

St. Peter's

John Bull

Camden

District Eastward of Wateree River

Adam Fowler Brisbane

Camden

District Between Broad & Catawba

Joseph Brown

Camden

New Acquisition District

William Hill

Charles Town

Christ Church

Arnoldus Vanderhorst

Charles Town

St. Andrew's

William Scott

Charles Town

St. Bartholomew's

William Clay Snipes

Charles Town

St. George's, Dorchester

John Glaze

Charles Town

St. James, Goose Creek

John Parker

Charles Town

St. James, Santee

Thomas Horry

Charles Town

St. John's, Berkeley

William Moultrie

Charles Town

St. John's, Colleton

Daniel Jenkins

Charles Town

St. Paul's

Melcher Garner (29) / Thomas Osborne (30)

Charles Town

St. Philip's & St. Michael's

Daniel DeSaussure***
Thomas Bee

Charles Town

St. Stephen's

Hezekiah Maham (31)

Charles Town

St. Thomas's & St. Dennis's

John Huger

Cheraws

St. David's

Morgan Brown

Georgetown

Prince Frederick's

Daniel Tucker

Georgetown

Prince George's, Winyah & All Saints

William Alston

Ninety-Six

Greenville****

James Harrison

Ninety-Six

St. Mark's

John Lewis Jervais

Ninety-Six

Little River District

Sylvanus Walker

Ninety-Six

Lower District

John Hampton

Ninety-Six

Pendleton****

Andrew Pickens

Ninety-Six

Upper or Spartan District

Zachariah Bullock

Orangeburgh

St. Matthew's & Orange

William Thomson

Orangeburgh

Saxe Gotha

Richard Hampton

Orangeburgh

District Between Savannah River & North Fork of Edisto River

John Collins
* Declined to serve.
** Elected Speaker of the House after William Drayton declined. John Sandford Dart was elected Clerk.
*** Elected President of the Senate. Felix Warley was elected Clerk.
**** The Greenville and Pendleton election districts were established in 1789, and delegates were elected in 1789 to begin serving in January of 1790.
(1) Elected to the U.S. Senate on 1/22/1789.
(2) Elected as Ordinary of the Beaufort District on 1/26/1789.
(3) Elected to replace Burnaby Bull Bellinger, qualified on 1/15/1790.
(4) Elected to replace Isaac Alexander, qualified on 1/8/1790.
(5) Appointed Clerk of the Court of Common Pleas and General Sessions for the Camden District on 3/14/1789.
(6) Died in 1789.
(7) Elected to replace Jacob Brown, qualified on 1/6/1790.
(8) Elected as the seventh unique Governor of South Carolina on 1/21/1789, had to give up his seat.
(9) Elected to replace Charles Pinckney, qualified on 2/17/1789.
(10) Elected to the U.S. House of Representatives in 1789.
(11) Elected to the U.S. House of Representatives in 1789.
(12) Elected to replace John Dawson, qualified on 1/11/1790.
(13) Also elected to serve in the SC Senate, which he chose to accept.
(14) Died in January of 1789 before he qualified, promulgating a special election.
(15) Elected to replace Thomas Walter, qualified on 2/23/1789.
(16) Elected as Associate Judge of the Court of Common Pleas and General Sessions on 2/19/1789.
(17) Died on 6/21/1790.
(18) Elected to replace Samuel DuBose, qualified on 2/17/1789.
(19) Elected to replace Robert Quash, qualified on 2/3/1789.
(20) Died on 2/3/1789.
(21) Elected to replace Robert Baxter, qualified on 1/7/1790.
(22) No evidence he qualified or ever attended.
(23) Elected as Associate Justice of trhe Court of Common Pleas and General Sessions on 1/30/1789.
(24) Elected to replace Lewis Golson, qualified on 1/31/1789.
(25) Elected as Sheriff of the Orangeburg District on 1/24/1789, had to give up his seat.
(26) Elected to replace Joseph Culpeper, qualified on 1/6/1790.
(27) Hutson and Middleton received equal votes, promulgating a special election.
(28) Elected in a special election, qualified on 2/17/1789.
(29) Melcher Garner died on 6/13/1789.
(30) Elected to replace Melcher Garner, qualified on 1/11/1790.
(31) Died in 1789, seat remained vacant.
<< 1788  

1791 >>



© 2013 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved