The Royal Colony of South Carolina

9th Commons House of Assembly - 1731-1733
The Ninth Commons House of Assembly under Royal Rule convened on at least thirteen (13) known occasions. The first session met from January 21st to January 22nd in 1731. The second session met from February 12th to April 10th in 1731. The third seson met from May 3rd to June 3rd in 1731. The fourth session met from June 21st to July 31st in 1731. The fifth session met from August 9th to August 20th in 1731. The sixth session met from November 16th to November 20th in 1731. The seventh session met from January 18th to March 3rd in 1732. The eighth session met from November 7th to November 9th in 1732. The ninth session met from December 5th to December 16th in 1732. The tenth session met from January 9th to March 17th in 1733. The eleventh session met from April 3rd to May 12th in 1733. The twelfth session met from May 22nd to June 9th in 1733. The thirteenth session met from August 13th to September 22nd in 1733.

Election District

Delegate

Christ Church Parish
(2 delegates)

Walter Izard (1) / Jonah Collins (1)

Charles Pinckney

Prince George's, Winyah Parish
(2 delegates)

Richard Pawley (2) / Benjamin Waring (2) / Thomas Ferguson (2)

Richard Smith (3) / Twedie Somerville (3) / Thomas Ashby (3)

St. Andrew's Parish
(3 delegates)

Edmund Bellinger

William Elliott

Roger Saunders

St. Bartholomew's Parish
(4 delegates)

John Bailey

John Carmichael

Peter Golding (4) / *William Donning (4) / James Cochran (4)

William Saunders (5) / Royal Spry (5)

St. George's, Dorchester Parish
(2 delegates)

Benjamin Child

*Paul Jenys

St. Helena's Parish
(4 delegates)

Eleazer Allen (6) / John Bull (6) / Arthur Hall (6) / Arthur George Hall (6) / Andrew Broughton (6)

Jacob Bond

John Delabere

Alexander Trench (7) / Benjamin Whitaker (7) / Thomas Cooper (7)

St. James, Goose Creek Parish
(4 delegates)

William Adams (8) / Thomas Clifford (8)

Thoams Bulline

Tobias Fitch

*John Lloyd (9)

St. James, Santee Parish
(2 delegates)

William McGregory (10) / Thomas Smith (Landgrave) (10)

Edward Thomas

St. John's, Berkeley Parish
(3 delegates)

Nathaniel Broughton

William Drake

William Waties

St. Paul's Parish
(4 delegates)

Richard Bedon

Thomas Farr

Alexander Hext

Robert Yonge

St. Philip's Parish
(5 delegates)

Othniel Beale

Benjamin D'Harriette

Thomas Lamboll (11) / *Robert Hume (11) / Gabriel Manigault (11)

Twedie Somerville (12) / Samuel Prioleau (12)

William Yeomans (13) / Richard Allein (13)

St. Thomas's & St. Dennis's Parish
(3 delegates)

James Akin (14)

Thomas Bonny (15)

John Lloyd (9) / Michael Darby (16) / Francis Paget (16)
* John Lloyd was elected as Speaker of the House. He resigned on July 7, 1731 due to illness. William Donning was then elected as Speaker of the House on July 7, 1731. He resigned on November 17, 1731 due to illness. John Lloyd was then re-elected as Speaker of the House on November 17, 1731, but he had to resign again on December 7, 1732 due to illness in his family. Robert Hume was then elected as Speaker of the House on December 7, 1732. He resigned on February 23, 1733 because private affairs required him to travel to England. Paul Jenys was then elected as Speaker of the House on February 23, 1733. John Bailey was elected as Clerk of the House, but never served due to a dispute over who should appoint this officer. Eleazer Allen was then elected as Clerk of the House on February 18, 1731. Isaac Amyand was appointed as Clerk of the House on December 14, 1732 by King George II. John Brown was elected as Messenger of the House.
(1) Walter Izard declined to serve. Charles Pinckney was elected to replace Walter Izard, qualification not found.
(2) Richard Pawley declined to serve. Benjamin Waring was elected to replace Richard Pawley, but he declined to serve. Thomas Ferguson was elected to replace Benjamin Waring, and he qualified on 7/7/1731.
(3) Richard Smith declined to serve. Twedie Somerville was elected to replace Richard Smith, but he declined to serve. Thomas Ashby was elected to replace Twedie Somerville, and he qualified on 6/24/1731.
(4) Peter Golding declined to serve. William Donning was elected to replace Peter Golding, and he qualified on 3/17/1731. William Donning died between July 11, 1732 and September 15, 1732. James Cochran was elected to replace William Donning, and he qualified on 1/27/1733.
(5) William Saunders resigned on June 23, 1731 due to illness. Royal Spry was elected to replace William Saunders, and he qualified on 7/28/1731.
(6) Eleazer Allen was elected as Clerk of the House on 2/18/1731 and resigned his seat. John Bull was elected to replace Eleazer Allen, but he declined to serve. Arthur Hall was elected to replace John Bull, but he declined to serve. Arthur George Hall was elected to replace Arthur Hall, but he declined to serve. Thomas Broughton was elected to replace Arthur George Hall, and he qualified on 8/11/1731.
(7) Alexander Trench died between November 18, 1731 and September 16, 1732. Benjamin Whitaker was elected to replace Alexander Trench, but he declined to serve. Thomas Cooper was elected to replace Benjamin Whitaker, and he qualified on 4/26/1733.
(8) William Adams died on March 18, 1731. Thomas Clifford was elected to replace William Adams, and he qualified on 5/5/1731.
(9) John Lloyd was elected to represent both St. James, Goose Creek Parish and St. Thomas's & St. Dennis's Parish. He chose to represent St. James, Goose Creek Parish.
(10) William McGregory declined to serve. Thomas Smith (Landgrave) was elected to replace William McGregory, and he qualified on 2/17/1731.
(11) Thomas Lamboll declined to serve. Robert Hume was elected to replace Thomas Lamboll, and he qualified on 2/17/1731. Robert Hume resigned on March 6, 1733 to go to England. Gabriel Manigault was elected to replace Robert Hume, and he qualified on 4/5/1733.
(12) Twedie Somerville declined to serve. Samuel Prioleau was elected to replace Twedie Somerville, and he qualified on 2/17/1731.
(13) William Yeomans declined to serve. Richard Allein was elected to replace William Yeomans, and he qualified on 2/17/1731.
(14) James Akin declined to serve. He was re-elected, and qualified on 2/17/1731.
(15) Thomas Bonny declined to serve. He was re-elected, and qualified on 2/17/1731.
(16) Michael Darby was elected to replace John Lloyd, but he declined to serve. Francis Paget was elected to replace Michael Darby, and he qualified on 5/5/1731.
<< 1730  

 1733 >>



© 2014 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved