South Carolina During the Antebellum Period - 1801 to 1860

Members of the 16th General Assembly - 1804 to 1805
This General Assembly convened in two regular sessions, held from November 26th to December 21st in 1804, and held from November 18th to December 19th in 1805.

House of Representatives

Election District

Delegates

Abbeville District

John Caldwell

Nathan Lipscomb

John Weatherall

All Saints Parish
(in the Horry District & Georgetown District)

John Allston

Barnwell District
(aka Winton election district)

Stephen Curry

Darling Peoples

Gasper Trotti

Chester District

Charles Boyd

George Gill

Chesterfield District

James Blakeney

William Falconer (1) / Allan Chapman (2)

Christ Church Parish
(in the Charleston District)

Thomas Jones Barksdale (3)

Arnold Wells (4) / Charles Pinckney (5)

John R. Witherspoon

Claremont District
(in the Sumter District)

Ezekiel DuBose

Robert Wilson

Clarendon District
(in the Sumter District)

Matthew James

James Burchill Richardson

Darlington District

Daniel DuBose

James Russell

Edgefield District

Richard Johnson, Jr.

Berkley Martin

Samuel Mays

Fairfield District

David Read Evans (6)

William Strother

Georgetown District
(aka Prince George's, Winyah Parish)

Joseph Blyth

Savage Smith

Samuel Taylor (7) / Joseph Alston (8)**

Greenville District

John Blassingame

John Hampton Harrison

Horry District

Robert Conway

Samuel Foxworth (9) / Anthony Pawley (10)

Kershaw District

Benjamin Bencham

James Chestnut

Lancaster District

Eleazer Alexander

John Montgomery (11) / James Massey (12)

Laurens District

William Burnsides

Robert Hutchinson

Starling Tucker

Marion District

James Ervin (13) / James McRee (14)

Thomas Harlee

Marlboro District

John Rogers

William Whitfield

Newberry District

William Calmes

Frederick Gray

George Harbert

Orange Parish
(in the Orangeburg District)

Van de Vastine Jamison

James Stewart

Pendleton District

Eliab Moore

David Murphey

John Taylor (15)

Prince William's Parish
(in the Beaufort District)

Berkeley Ferguson

James Miles

John Izard Wright

Richland District

Thomas Henry Egan

John Goodwyn

St. Andrew's Parish
(in the Colleton District)

William Cattell

Christopher Fuller

Daniel Elliott Huger

St. Bartholomew's Parish
(in the Colleton District)

William Cotesworth Pinckney**

Richard Singleton, Jr.

Peter Ulmer

St. George's, Dorchester Parish
(in the Colleton District)

James Preston Appleby

Abraham Rumph

James Ransom Stewart

St. Helena's Parish
(in the Beaufort District)

William Elliott

Samuel Laurens

Richard Screven

St. James, Goose Creek Parish
(in the Charleston District)

David Deas

John DuPont

Archer Smith (16) / John Willson (17)

St. James, Santee Parish
(in the Charleston District)

Peyre Gaillard

Richard Shackleford

Philip Tidyman

St. John's, Berkeley Parish
(in the Charleston District)

Robert McKelvey

Stephen Ravenel

James Richbourg

St. John's, Colleton Parish
(in the Colleton District)

Richard Jenkins

Benjamin Seabrook

Jonathan R. Wilmer (18) / James LaRoche (19)

St. Luke's Parish
(in the Beaufort District)

Joseph Bellinger

Abraham DuPont

James Smith

St. Matthew's Parish
(in the Orangeburg District)

John M. Caldwell

Robert Hailes

St. Paul's Parish
(in the Colleton District)

James Hasell Ancrum

John Mitchell

Thomas Smith, Jr.

St. Peter's Parish
(in the Beaufort District)

Lemuel Dunn (20)

Joseph James Lawton

Peter Robert, Jr.

St. Philip's & St. Michael's Parish
(in the Charleston District)

Thomas Bennett, Jr.

Charles Burnham Cochran

John Dawson, Jr.

Henry Deas

Francis Dickinson

Daniel D'Oyley

Thomas Hinds

William Lee

Thomas Lehre

James Lowndes

William Lowndes

Henry Middleton

Keating Lewis Simons

William Smith

Thomas Somersall

St. Stephen's Parish
(in the Charleston District)

John Palmer, Jr.

John Palmer, Sr.

Charles Sinkler

St. Thomas's & St. Dennis's Parish
(in the Charleston District)

Ezekiel Pickens

Edward Rutledge (21)

Isham Williams

Saxe Gotha District
(in the Orangeburg District)

Alexander Boling Stark

John Taylor

John Thomas

Spartanburg District

William Lancaster

Andrew Barry Moore

Union District

Joseph Gist

Thomas B. Hunt

Williamsburg District

James Burgess

John Dozier, Jr.

York District

William Hill

Adam Meek

James Mitchell

Senate

Election District

Delegates

Abbeville District

Joseph Calhoun

All Saints Parish

Paul Michau

Barnwell District

Charles Goodwin

Christ Church Parish

James Hibben

Clarendon & Claremont District

Thomas McFadden

Edgefield District

Arthur Simkins

Fairfield, Chester, & Richland Districts

Thomas Taylor

Georgetown District & Williamsburg District

John Keith

Greenville District

James Kilgore

Horry & Marion Districts

Leonard Dozier

Lancaster & Kershaw Districts

Zachariah Cantey

Laurens District

James Saxon

Marlboro, Chesterfield, & Darlington Districts

Alexander McIntosh
Benjamin Roger

Newberry District

John Hampton

Pendleton District

Thomas Farrar

Prince William's Parish

John McPherson (22)

St. Andrew's Parish

Elias Lynch Horry

St. Bartholomew's Parish

O'Brien Smith (23)

St. George's, Dorchester Parish

Mathias Hutchinson

St. Helena's Parish

Robert Gibbes Barnwell***

St. James, Goose Creek Parish

Robert Thornley (24) / Henry Izard (25)

St. James, Santee Parish

Samuel Warren

St. John's, Berkeley Parish

Robert Marion (26) / Thomas Porcher (27)

St. John's, Colleton Parish

John Ward***

St. Luke's Parish

William Bellinger

St. Matthew's Parish & Orange Parish

Benjamin Hart

St. Paul's Parish

William Boone Mitchell

St. Peter's Parish

James Porcher

St. Philip's & St. Michael's Parish

John Blake
John Drayton

St. Stephen's Parish

John Gaillard*** / Philip Porcher, Jr. (28)

St. Thomas's & St. Dennis's Parish

Roger Pinckney

Saxe Gotha District

Robert Stark

Spartanburg District

Henry Wells

Union District

James Davis

York District

William Smith
* Declined to serve.
** Elected Speaker of the House. Both Pinckney and Alston are identified, but dates are not known. Richard Gantt was elected as Clerk.
*** John Gaillard was elected President of the Senate, but he was elected to the U.S. Senate on 12/4/1804 and resigned his SC Senate seat. Joh Ward was then elected President of the Senate on 12/6/1804 and served until 12/2/1805. Robert Gibbes Barnwell was elected President of the Senate on 12/2/1805. Benjamin H. Saxon was elected as Clerk.
(1) William Falconer died about July of 1805.
(2) Elected to replace William Falconer, qualified on 11/26/1805.
(3) Thomas Jones Barksdale died on October 12, 1806.
(4) Arnold Wells died on July 11, 1805.
(5) Elected to replace Arnold Wells, no evidence that he qualified or actually served.
(6) Elected as Solicitor of the Middle Circuit in SC on 11/30/1805.
(7) Elected as Sheriff of the Georgetown District on July 5, 1805, had to give up his seat in the House.
(8) Elected to replace Samuel Taylor, qualified on 11/20/1805.
(9) Samuel Foxworth died on June 22, 1805.
(10) Elected to replace Samuel Foxworth, qualified on 11/28/1805.
(11) John Montgomery died in 1805.
(12) Elected to replace John Montgomery, qualified on 11/20/1805.
(13) Elected as Soliciter of the Northern Circuit in SC on December 15, 1805, had to give up his seat in the House.
(14) Elected to replace James Ervin, qualified on 11/25/1805.
(15) Elected as Soliciter of the Western Circuit in SC on December 2, 1805.
(16) Elected in the general election of 1804, but died before taking office.
(17) Elected to replace Archer Smith, qualified on 11/26/1805.
(18) Jonathan R. Wilmer died on August 22, 1805.
(19) Elected to replace Jonathan R. Wilmer, qualified on 11/25/1805.
(20) Elected in the general election of 1804, but no evidence that he qualified or actually served.
(21) Elected in the general election of 1804, but no evidence that he qualified or actually served.
(22) John McPherson died on August 24, 1806.
(23) Elected to the U.S. House of Representatives on 11/8/1805, and resigned his seat in the Senate on 11/23/05.
(24) Robert Thornley died on May 5, 1805.
(25) Elected to replace Robert Thornley, qualified on 11/30/1805.
(26) Elected to the U.S. House of Representatives in 1804 and resigned his Senate seat on 11/23/1805.
(27) Elected to replace Robert Marion, qualified on 11/25/1805.
(28) Elected to replace John Gaillard, qualified on 11/25/1805.
<< 1804  

1806 >>



© 2013 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved