South Carolina During the Antebellum Period - 1801 to 1860

Members of the 20th General Assembly - 1812 to 1813
This General Assembly convened in two regular sessions, held from November 23rd to December 19th in 1812, and held from November 22nd to December 24th in 1813. A Special Session was convened from September 15th to September 24th in 1813.

House of Representatives

Election District

Delegates

Abbeville District

Joseph Black (1) / Peter Gilbert (2) / Joseph Black (3)

Moody Burt

Joseph Hutton

Samuel Perrin

Benjamin Cudworth Yancey

All Saints Parish
(in the Horry District & Georgetown District)

Joseph Alston (4) / William Algernon Alston (5)

Barnwell District

Lewis Malone Ayer

John J. Gray

James Overstreet

Chester District

Hezekiah Donald

Ferdinand Hopkins

Robert Gill Mills

Chesterfield District

John Lowry

Christ Church Parish
(in the Charleston District)

Thomas Hunt (6)

Claremont District
(in the Sumter District)

Charles Fisher Gordon

Hastings Jennings

Charles Williams

Clarendon District
(in the Sumter District)

William Colclough

John Conyers

Darlington District

Timothy Dargan

Daniel DuBose

Edgefield District

James Bonham

James Bullock

Sampson Butler

Richard Johnson

Sampson Pope

Samuel Walker, Jr.

Fairfield District

Caleb Clarke

Austin Ford Peay

John Woodward, Jr.

William Franklin Yancey

Georgetown District
(aka Prince George's, Winyah Parish)

Joseph Blyth

Nathan Huggins

Thomas Rothmaler Mitchell (7) / Benjamin Huger (8)

John Lyde Wilson

Greenville District

John Alexander

Philemon Bradford

Thomas Edwards

Josiah Thompson (9)

Horry District

William Henry Grice

Kershaw District

Samuel James

Chapman Levy

Lancaster District

Benjamin Massey (10)

John Montgomery

Laurens District

Charles Allen

Elihu Creswell

Samuel Cunningham

Robert Word

Lexington District

John W. Lee

William Summers

Marion District

Chesley Daniel

Henry C. Leggett

Valentine Rowell

Marlboro District

Joseph James Evans (11)

Tristram Thomas

Newberry District

John Caldwell (12) / James Williams (13)

Anderson Crenshaw

John Henderson

Samuel E. Kenner

Orange Parish
(in the Orangeburg District)

John Myers Felder

George Elmore Salley (14) / Stephen Curry (14)

Pendleton District

Robert Anderson, Jr.

Samuel Barr

John Halbert

Andrew Pickens, Jr.

Richard Tarrant

John Wilson, Jr.

Prince William's Parish
(in the Beaufort District)

Sampson W. Leith

John Mulligan

Richland District

Jacob John Faust

William Taylor

St. Andrew's Parish
(in the Colleton District)

Daniel Elliott Huger

St. Bartholomew's Parish
(in the Colleton District)

Jacob Allison

Francis Beaty Fishburne

Isham Walker

William Youngblood

St. George's, Dorchester Parish
(in the Colleton District)

John Carr

St. Helena's Parish
(in the Beaufort District)

Joseph Edings

James Hazzard Cuthbert (15) / William John Grayson (16)

St. James, Goose Creek Parish
(in the Charleston District)

George Keckley

St. James, Santee Parish
(in the Charleston District)

Peter Simmons Arthur

James Edward Jerman

St. John's, Berkeley Parish
(in the Charleston District)

Samuel DuBose

John Frierson

Peter Gaillard, Sr.

St. John's, Colleton Parish
(in the Colleton District)

Benjamin Bailey

Benjamin Reynolds

St. Luke's Parish
(in the Beaufort District)

William Pope, Jr.

John Riley

St. Matthew's Parish
(in the Orangeburg District)

William Vance

St. Paul's Parish
(in the Colleton District)

Joseph Fickling

Saintlo Mellichamp

St. Peter's Parish
(in the Beaufort District)

John Seth Maner

Benjamin Thompson

St. Philip's & St. Michael's Parish
(in the Charleston District)

Andrew Bay

Thomas Bennett, Jr. (17) / Thomas Bennett, Jr. (18)

Bartholomew Carroll

John Stevens Cogdell

George Warren Cross

Richard Cunningham

John Geddes**

John D. Heath (19) / John Joachim Bulow (20)

Joseph Kirkland

William Lance

Thomas Lehre (21) / William Crafts, Jr. (22)

Philip Moser

Charles Pinckney

James Reid Pringle

Charles John Steedman

St. Stephen's Parish
(in the Charleston District)

Thomas Palmer, Jr.

St. Thomas's & St. Dennis's Parish
(in the Charleston District)

John Huger

Spartanburg District

Daniel McKie

John Means

Andrew Barry Moore

Wilson Nesbit

Union District

Robert Crenshaw

Joseph Gist

Bernard Glenn

Williamsburg District

William Dollard

Thomas Witherspoon (23)

York District

William Hill

William McGill

William Pettus

Senate

Election District

Delegates

Abbeville District

Nathan Smith Lipscomb

All Saints Parish

William Alston

Barnwell District

Joseph Bellinger

Chester District

John McCreary

Chesterfield District

John DeWitt, Jr.

Christ Church Parish

James Hibben

Claremont District

John DuBose (24) / John Perry (25)

Clarendon District

James Burchill Richardson (26)

Darlington District

Rasha Cannon

Edgefield District

Samuel Mays

Fairfield District

Samuel Johnston

Georgetown District

Savage Smith***

Greenville District

Lemuel James Alston

Horry District

Thomas Fearwell

Kershaw District

Reuben Stark

Lancaster District 

Samuel Dunlap

Laurens District

Starling Tucker

Lexington District

John Thomas

Marion District

Thomas Godbold

Marlboro District

William Whitfield

Newberry District

Frederick Nance

Orange Parish 

Benjamin Hart (27) / Donald Rowe (28)

Pendleton District

Eliab Moore

Prince William's Parish

James Elliott McPherson

Richland District 

John Hopkins

St. Andrew's Parish

Elias Lynch Horry

St. Bartholomew's Parish

Richard Singleton, Jr.

St. George's, Dorchester Parish

James Preston Appleby

St. Helena's Parish

Stephen Elliott (29) / Joseph Edings (30)

St. James, Goose Creek Parish

Jacob Belser

St. James, Santee Parish

Samuel Warren*** / William Cartwright Shackleford (31)

St. John's, Berkeley Parish

Stephen Ravenel

St. John's, Colleton Parish

Joseph Jenkins

St. Luke's Parish

Richard Bedon Screven

St. Matthew's Parish

William Caldwell

St. Paul's Parish

William Boone Mitchell (32)

St. Peter's Parish

Samuel McDowell Wallace

St. Philip's & St. Michael's Parish

John Johnson, Jr.
William Rouse

St. Stephen's Parish

Charles Sinkler

St. Thomas's & St. Dennis's Parish

Peter Lesesne

Spartanburg District

William Smith

Union District

Joseph Reid

Williamsburg District 

James Campbell (33) / William McDonald (34)

York District

James Mitchell
* Declined to serve.
** John Geddes was elected Speaker of the House. Richard Gantt was elected as Clerk.
*** Samuel Warren was elected President of the Senate. He resigned on 9/15/1813 due to ill health. James Burchill Richardson was elected President Pro Tempore during the Special Session. Savage Smith was elected President of the Senate on 12/8/1813. John Murphy was elected as Clerk.
(1) Elected Director of the Bank of South Carolina on December 19, 1812, forced to give up his seat in the House.
(2) Elected to replace Joseph Black, but his election was deemed null and void, promulgating a new election.
(3) Re-elected in lieu of Peter Gilbert, qualified on 12/16/1813.
(4) Elected Governor of South Carolina on December 10, 1812, had to give up his seat in the House.
(5) Elected to replace Joseph Alston, qualified on 9/15/1813.
(6) Elected as Master and Commission of Equity in the Charleston District on December 16, 1813.
(7) Disqualified, election deemed null and voide, promulgating a special election.
(8) Elected in a special election, qualified on 11/15/1813.
(9) Resigned on 11/24/1813.
(10) Elected as Tax Collector for Lancaster District on December 11, 1813.
(11) Elected Clerk of Court for Marlboro District on December 11, 1813.
(12) Elected as a Director of the Bank of South Carolina on December 19, 1812, forced to give up his seat in the House.
(13) Elected to replace John Caldwell, qualified on 9/18/1813.
(14) Received equal votes in the general election of 1812. In a special election, George Elmore Salley won, and qualified on 12/14/1812.
(15) James Hazzard Cuthbert died on September 30, 1813.
(16) Elected to replace James Hazzard Cuthbert, qualified on 11/22/1813.
(17) Elected as a Director of the Bank of South Carolina on December 19, 1812, forced to give up his seat in the House.
(18) Re-elected to replace himself, qualified during the special session of 1813.
(19) Elected as a Director of the Bank of South Carolina on December 19, 1812, forced to give up his seat in the House.
(20) Elected to replace John D. Heath, qualified on 11/22/1813.
(21) Elected as a Director of the Bank of South Carolina on December 19, 1812, forced to give up his seat in the House.
(22) Elected to replace Thomas Lehre, qualified on 9/15/1813.
(23) Elected as Clerk of Court of Common Pleas and General Sessions and Register of Mesne Conveyances for Williamsburg District on November 29, 1813.
(24) Resigned after the Special Session.
(25) Elected to replace John DuBose, qualified on 11/22/1813.
(26) Elected President Pro Tempore of the Senate for the Special Session. Then, elected Director of the Bank of South Carolina on December 19, 1812. Resigned from the Senate on December 8, 1813.
(27) Elected as a Director of the Bank of South Carolina on December 19, 1812, forced to give up his seat in the Senate.
(28) Elected to replace Benjamin Hart, qualified on 11/22/1813.
(29) Elected as a Director of the Bank of South Carolina on December 19, 1812, forced to give up his seat in the Senate.
(30) Elected to replace Stephen Elliott, qualified on 11/22/1813.
(31) Elected to replace Samuel Warren, qualified on 9/15/1813.
(32) William Boone Mitchell died in mid-1814.
(33) Commissioned a Major in the U.S. Army on August 1, 1813, resigned his seat in the Senate.
(34) Elected to replace James Campbell, qualified on 9/15/1813.
<< 1812  

1814 >>



© 2013 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved