South Carolina During the Antebellum Period - 1801 to 1860

Members of the 22nd General Assembly - 1816 to 1817
This General Assembly convened in two regular sessions, held from November 25th to December 19th in 1816, and held from November 24th to December 18th in 1817. A Special Session was convened from March 24th to March 28th in 1817.

House of Representatives

Election District

Delegates

Abbeville District

Stephen Lee

Patrick Noble

Samuel Perrin

Peter Beraud Rogers

Samuel Savage

All Saints Parish
(in the Horry District & Georgetown District)

William A. Bull

Barnwell District

James Harley

George Odom

William Walker

Chester District

Henry Bradley

Robert Gill Mills

Charles Shelton Sims

Chesterfield District

John Lowry

Christ Church Parish
(in the Charleston District)

Anthony Vanderhorst Toomer

Claremont District
(in the Sumter District)

Charles Miller

James G. Spann

Robert Witherspoon

Clarendon District
(in the Sumter District)

Evan Benbow

James Burchill Richardson

Darlington District

Timothy Dargan

Josiah James Evans (1) / John Kolb McIver (2)

Edgefield District

Sampson Butler

William Garrett

John Sellard Glascock

John Speed Jeter

Mathias Jones

Archy Mayson

Fairfield District

William Franklin Pearson

Austin Ford Peay

Joshua Player

Abner Ross

Georgetown District
(aka Prince George's, Winyah Parish)

Thomas Carr

Thomas Rothmaler Mitchell

Willis Wilkinson

John Lyde Wilson

Greenville District

John Alexander

Philemon Bradford

Barksdale Garrison

George Salmon

Horry District

Willis Rawls

Kershaw District

Everard Cureton

Wyatt Starke

Lancaster District

Robert M. Crockett

John Nesbit

Laurens District

Robert Campbell

Samuel Cunninham

William Fayette Downs

Robert Word

Lexington District

John Conrad Bell

Jacob Swygert

Marion District

Chesley Daniel

Alexander Gregg

Valentine Rowell

Marlboro District

John Augustus Evans (3) / Robertson Carloss (4)

George R. Whitefield

Newberry District

Samuel Cannon

George Washington Glenn

John King Griffin

John Belton O'Neall

Orange Parish
(in the Orangeburg District)

Stephen Curry

Henry McMichael

Pendleton District

Samuel A. Easley

James C. Griffin

Isaiah Kirksey

Andrew Miller

John McMillan

John Wilson, Jr.

Prince William's Parish
(in the Beaufort District)

John DeLoach

Gresham Smyth

Richland District

William Weston Adams

William Harper

St. Andrew's Parish
(in the Colleton District)

Daniel Elliott Huger

St. Bartholomew's Parish
(in the Colleton District)

Ephraim Cannon

James Moore Ford

James Morgan

William Youngblood

St. George's, Dorchester Parish
(in the Colleton District)

John Carr

St. Helena's Parish
(in the Beaufort District)

William Bourk

Nathaniel Rhodes (5)

St. James, Goose Creek Parish
(in the Charleston District)

John J. Reardon

St. James, Santee Parish
(in the Charleston District)

Peter Simmons Arthur (6) / Charles John Steedman (7)

James Edward Jerman

St. John's, Berkeley Parish
(in the Charleston District)

Samuel Dwight

Thomas Gaillard

Charles Stephens

St. John's, Colleton Parish
(in the Colleton District)

Whitemarsh Benjamin Seabrook

William Seabrook

St. Luke's Parish
(in the Beaufort District)

William Dickinson Martin

William Pope, Jr.

St. Matthew's Parish
(in the Orangeburg District)

Artemus Burnham Darby

St. Paul's Parish
(in the Colleton District)

Benjamin W. Jenkins (8)

Lewis Morris, Jr.

St. Peter's Parish
(in the Beaufort District)

Alexander James Lawton

Reuben Roberts

St. Philip's & St. Michael's Parish
(in the Charleston District)

Thomas Bennett, Jr.**

William Clement

John Stevens Cogdell

Charles William D'Oyley

Rene Goddard

Robert Young Hayne

Matthew Irvine Keith

Lionel Henry Kennedy

William Lance

Henry Laurens Pinckney

Joel Roberts Poinsett

Daniel Ravenel

William Hayne Simmons

William Trescott (9) / Thomas Lee (10)

Benjamin Cudworth Yancey (11) / William Lee (12)

St. Stephen's Parish
(in the Charleston District)

Thomas Palmer, Jr.

St. Thomas's & St. Dennis's Parish
(in the Charleston District)

John Bryan

Spartanburg District

John Dodd

Samuel Farrow

James Hammett

William Reid

Union District

Elijah Dawkins

Joseph Gist

Daniel Thomas

Williamsburg District

John D. Burgess

James Campbell

York District

James Duff

William McGill

Thomas Robertson

Senate

Election District

Delegates

Abbeville District

Joseph Black

All Saints Parish

Francis Kinloch Huger

Barnwell District

James Overstreet

Chester District

John McCreary

Chesterfield District

William McKerall

Christ Church Parish

James Hibben (13)

Claremont District

William Guignard Richardson

Clarendon District

Matthew James

Darlington District

Rasha Cannon

Edgefield District

Francis Burt

Fairfield District

Samuel Alston

Georgetown District

John Keith

Greenville District

Thomas Benson

Horry District

William Henry Grice

Kershaw District

Chapman Levy

Lancaster District 

John Montgomery

Laurens District

Starling Tucker (14) / William Clark (15)

Lexington District

John Thomas

Marion District

Thomas Godbold

Marlboro District

Thomas Evans

Newberry District

Frederick Nance

Orange Parish 

John Myers Felder

Pendleton District

Obadiah Trimmier

Prince William's Parish

Sampson W. Leith

Richland District 

John Hopkins

St. Andrew's Parish

Elias Lynch Horry

St. Bartholomew's Parish

James Rutledge (16) / Isham Walker (17)

St. George's, Dorchester Parish

James Preston Appleby

St. Helena's Parish

Joseph Edings

St. James, Goose Creek Parish

John Norvelle Davis

St. James, Santee Parish

Jacob Bond I'On

St. John's, Berkeley Parish

Stephen Ravenel (18)

St. John's, Colleton Parish

Benjamin Bailey

St. Luke's Parish

Richard Bedon Screven

St. Matthew's Parish

William Jones Myddleton

St. Paul's Parish

William Clement (19) / William Washington (20)

St. Peter's Parish

John Seth Maner

St. Philip's & St. Michael's Parish

John Geddes
James Reid Pringle***

St. Stephen's Parish

Isaac Porcher

St. Thomas's & St. Dennis's Parish

Thomas Ashby

Spartanburg District

William Smith

Union District

Joseph Reid

Williamsburg District 

John Dozier, Jr.

York District

Robert Clendenin
* Declined to serve.
** Thomas Bennett, Jr. was elected Speaker of the House. Robert Anderson was elected as Clerk.
*** James Reid Pringle was elected President of the Senate. John Murphy was elected as Clerk.
(1) Elected as Solicitor of the Northern Circuit in SC on December 16, 1816, had to give up his seat in the House.
(2) Elected to replace Josiah James Evans, qualified on 11/24/1817.
(3) John Augustus Evans died in 1817.
(4) Elected to replace John Augustus Evans, qualified on 11/24/1817.
(5) Nathaniel Rhodes died on July 10, 1817. A special election was called, but no one ever qualified, and this seat remained vacant until the next general election.
(6) Peter Simmons Arthur died on November 6, 1817.
(7) Elected to replace Peter Simmons Arthur, qualified on 12/2/1817.
(8) Benjamin W. Jenkins died in 1817. A special election was called, but no one ever qualified, and this seat remained vacant until the next general election.
(9) William Trescott died on September 17, 1817.
(10) Elected to replace William Trescott, but no evidence that he qualified or actually served.
(11) Benjamin Cudworth Yancey died on October 3, 1817.
(12) Elected to replace Benjamin Cudworth Yancey, qualified on 11/24/1817.
(13) No evidence that he attended any session.
(14) Elected to the U.S. House of Representatives on December 20, 1816, resigned his seat in the Senate.
(15) Elected to replace Starling Tucker, qualified on 3/24/1817.
(16) James Rutledge died after the first session.
(17) Elected to replace James Rutledge, qualified on 11/25/1817.
(18) No evidence that he attended the first session.
(19) Also elected to the House of Representatives, which he chose to represent.
(20) Elected to replace William Clement, qualified on 12/16/1816.
<< 1815  

1818 >>



© 2013 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved