South Carolina During the Antebellum Period - 1801 to 1860

Members of the 23rd General Assembly - 1818 to 1819
This General Assembly convened in two regular sessions, held from November 23rd to December 18th in 1818, and held from November 22nd to December 18th in 1819.

House of Representatives

Election District

Delegates

Abbeville District

Alexander Bowie

John Logan

James Lomax

Richard Griffin

Patrick Noble**

All Saints Parish
(in the Horry District & Georgetown District)

William A. Bull

Barnwell District

Willis Jennings Duncan

Frederick Jay Hay

Angus Patterson

Chester District

Charles Boyd

John Dunovant

John E. Gunning

Chesterfield District

Christopher Butler Pegues

Christ Church Parish
(in the Charleston District)

Richard Withers VanderHorst

Claremont District
(in the Sumter District)

William Mayrant, Jr.

John J. Muldrow

William R. Theus

Clarendon District
(in the Sumter District)

Charles Connors

William Smith

Darlington District

Oliver Hawes

John Dick Witherspoon

Edgefield District

Daniel Bird

Catlet Conner

John Speed Jeter

George McDuffie

John Middleton

Simpson Wilson

Fairfield District

John Buchanan, Jr.

Jonathan David

Philip Edward Pearson

William Woodward

Georgetown District
(aka Prince George's, Winyah Parish)

Thomas Carr

John F. Green

Charles Huggins

Thomas Rothmaler Mitchell

Greenville District

Joseph Ayres

Baylis John Earle

John Gowen

Banister Stone

Horry District

Henry Durant

Kershaw District

John Boykin

Joseph Patterson

Lancaster District

Nathaniel Barber

Robert M. Crockett (1)

Laurens District

Joel Allen

William Burnsides

Henry Gray

Thomas Wright

Lexington District

West Caughman

Jacob Swygert

Marion District

Alexander Gregg

Valentine Rowell

Enos Tart

Marlboro District

Bartholomew Cosnehan

James Auld Harrington

Newberry District

Samuel Cannon

John King Griffin

Walter Herbert

George McCreless

Orange Parish
(in the Orangeburg District)

Van de Vastine Jamison

David Williamson

Pendleton District

William Anderson

Henry Cobb

Benjamin Dickson

John McMillan

Jeptha Norton

Samuel Warren

Prince William's Parish
(in the Beaufort District)

Thomas H. Colcock

John DeLoach

Richland District

John Howell

David Myers

St. Andrew's Parish
(in the Colleton District)

Daniel Elliott Huger

St. Bartholomew's Parish
(in the Colleton District)

James Moore Ford

James Morgan

William Singleton

William N. Thompson

St. George's, Dorchester Parish
(in the Colleton District)

Richard R. E. Appleby (2) / William Riggs (3)

St. Helena's Parish
(in the Beaufort District)

Joseph Fickling

Benjamin Jenkins (4) / John Fripp (5)

St. James, Goose Creek Parish
(in the Charleston District)

John J. Reardon

St. James, Santee Parish
(in the Charleston District)

James Edward Jerman

Charles John Steedman

St. John's, Berkeley Parish
(in the Charleston District)

James Gaillard

Thomas Gaillard

Hezekiah Maham Haig

St. John's, Colleton Parish
(in the Colleton District)

Joseph Evans Jenkins

Whitemarsh Benjamin Seabrook (6)

St. Luke's Parish
(in the Beaufort District)

William J. Huguenin (7) / George J. Logan (8)

Henry McNish

St. Matthew's Parish
(in the Orangeburg District)

Thomas Lehre, Jr.

St. Paul's Parish
(in the Colleton District)

William Clement

Ralph Izard

St. Peter's Parish
(in the Beaufort District)

William James Kirk

Alexander James Lawton

St. Philip's & St. Michael's Parish
(in the Charleston District)

John Stevens Cogdell (9) / Thomas Doughty Condy (10)

George Warren Cross

Christopher Fitzsimons

Rene Goddard

Robert Young Hayne** / James Hamilton, Jr. (28)

Benjamin Faneuil Hunt

Matthew Irvine Keith

William Lance

Simon Magwood (11) / John Gadsden (12)

Philip Moser (13) / Edward Simons (14)

Henry Laurens Pinckney

Joel Roberts Poinsett

David Ramsay

Keating Lewis Simons (15) / Samuel Prioleau (16)

William H. Wilson

St. Stephen's Parish
(in the Charleston District)

Thomas Palmer, Jr.

St. Thomas's & St. Dennis's Parish
(in the Charleston District)

John Bryan

Spartanburg District

Samuel Farrow

William Reid

Eber Smith

Daniel White

Union District

Francis Fincher Gist (17) / John Pridmore (18)

Daniel Thomas

John Thomson

Williamsburg District

Thomas Port Davis

Thomas Witherspoon

York District

James Duff

George Ross

John Thompson

Senate

Election District

Delegates

Abbeville District

Joseph Black

All Saints Parish

Benjamin Huger***

Barnwell District

Lewis Malone Ayer

Chester District

John McCreary (19) / Ferdinand Hopkins (20)

Chesterfield District

John Lowry

Christ Church Parish

James Hibben*

Claremont District

Charles Miller

Clarendon District

Evan Benbow

Darlington District

Rasha Cannon

Edgefield District

John Sellard Glascock

Fairfield District

Samuel Alston

Georgetown District

John Lyde Wilson

Greenville District

Thomas Benson

Horry District

William Henry Grice

Kershaw District

Chapman Levy

Lancaster District 

John Montgomery

Laurens District

Benjamin James

Lexington District

John Thomas

Marion District

Thomas Godbold

Marlboro District

Robertson Carloss (21)

Newberry District

Frederick Nance

Orange Parish 

John Myers Felder

Pendleton District

Samuel Henry Dickson

Prince William's Parish

Gresham Smyth (22)

Richland District 

John Taylor

St. Andrew's Parish

Elias Lynch Horry

St. Bartholomew's Parish

Isham Walker

St. George's, Dorchester Parish

Joseph Koger, Jr.

St. Helena's Parish

William Elliott

St. James, Goose Creek Parish

John Norvelle Davis

St. James, Santee Parish

Jacob Bond I'On

St. John's, Berkeley Parish

Stephen Ravenel (23) / Daniel James Ravenel (24)

St. John's, Colleton Parish

Benjamin Reynolds

St. Luke's Parish

Richard Bedon Screven (25)

St. Matthew's Parish

William Jones Myddleton

St. Paul's Parish

William Washington

St. Peter's Parish

John Seth Maner

St. Philip's & St. Michael's Parish

Simon Magwood (11) / Thomas Bennett, Jr. (11) / John Geddes (26) / Philip Moser (27) /
James Reid Pringle***

St. Stephen's Parish

Isaac Porcher

St. Thomas's & St. Dennis's Parish

Alfred Huger

Spartanburg District

Isaac Smith

Union District

Joseph Reid

Williamsburg District 

James Campbell

York District

Robert Clendenin
* Declined to serve.
** Robert Young Hayne was elected Speaker of the House. He was then elected as Attorney General for South Carolina on December 18, 1818. Patrick Noble was then elected Speaker of the House on December 18, 1818. Robert Anderson was elected as Clerk.
*** James Reid Pringle was elected President of the Senate. He later resigned upon his appointment as a U.S. Collector at the port of Charleston prior to the second session. Benjamin Huger was then elected as President of the Senate on November 22, 1819. William Dickinson Martin was elected as Clerk.
(1) Robert M. Crockett's election was deemed null and void due to irregularities. A special election was held and he was re-elected. He qualified on 11/22/1819.
(2) Richard R.E. Appleby's election was vacated since one of the election managers had not been sworn.
(3) Elected to replace Richard R.E. Appleby, qualified on 11/22/1819.
(4) Benjamin Jenkins died on May 21, 1819.
(5) Elected to replace Benjamin Jenkins, qualified on 11/22/1819.
(6) Whitemarsh Benjamin Seabrook resigned on 11/22/1819, but the House refused to accept his resignation.
(7) William J. Huguenin died on November 1, 1818.
(8) Elected to replace William J. Huguenin, qualified on 11/22/1819.
(9) Elected as Comptroller General of SC on November 22, 1819, had to give up his seat in the House.
(10) Elected to replace John Stevens Cogdell, qualified on 11/22/1819.
(11) Elected to the SC Senate to replace John Geddes, but Magwood accepted a disqualifying office, and never qualified, promulgating a special election. Thomas Bennett, Jr. was elected to replace him and he qualified on December 10, 1819.
(12) Elected to replace Simon Magwood, qualified on 11/22/1819.
(13) Elected in the general election of 1818, but Moser accepted a disqualifying office, and never qualified, promulgating a special election.
(14) Elected to replace Philip Moser, qualified on 11/22/1819.
(15) Keating Lewis Simons died on September 1, 1819.
(16) Elected to replace Keating Lewis Simons, qualified on 11/22/1819.
(17) Francis Fincher Gist died on January 11, 1819.
(18) Elected to replace Francis Fincher Gist, qualified on 11/22/1819.
(19) Elected to the U.S. House of Representatives on December 18, 1818, resigned his seat in the SC Senate.
(20) Elected to replace John McCreary, qualified on 11/22/1819.
(21) Elected in the general assembly of 1818, but that election was declared null and void. Re-elected in a special election, qualified on 11/22/1819.
(22) No evidence that he attended the second session in 1819.
(23) Did not attend the first session. Died on December 24, 1818.
(24) Elected to replace Stephen Ravenel, qualified on 11/22/1819.
(25) No evidence that he attended the second session in 1819. 
(26) Elected Governor of South Carolina on December 8, 1818, had to give up his seat in the Senate.
(27) Elected to replace John Geddes, qualified on 12/13/1819.
(28) Elected to replace Robert Young Hayne, qualified on 11/22/1819.
<< 1817  

1820 >>



© 2013 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved