South Carolina During the Antebellum Period - 1801 to 1860

Members of the 24th General Assembly - 1820 to 1821

This General Assembly convened in two regular sessions, held from November 27th to December 20th in 1820, and held from November 26th to December 20th in 1821.

Once again, some districts had an increase in the number of delegates, while some districts had a decrease in the number of delegates.

House of Representatives

Election District

Delegates

Abbeville District

Henry Johnson

James Lomax

Charles C. Mayson

Patrick Noble**

Alexander Speer

 Edmund Ware

All Saints Parish
(in the Horry District & Georgetown District)

William A. Bull

Barnwell District

Willis Jennings Duncan

James Daniel Erwin

Angus Patterson

Chester District

William Anderson

John Cherry

William Woodward

Chesterfield District

Pleasant H. May

Christopher Butler Pegues

Christ Church Parish
(in the Charleston District)

John Daniel Legare

Claremont District
(in the Sumter District)

Thomas Dugan

William Mayrant, Jr.

James Rembert

Clarendon District
(in the Sumter District)

John H. Ragin

William Smith

Darlington District

Timothy Dargan

Daniel DuBose

John Kolb McIver

Edgefield District

Daniel Bird

Charles Bussey (1) / John Middleton (2)

George Butler (3) / John Key (4)

Sampson Butler

Catlet Conner

John Speed Jeter (5) / Simpson Wilson (6)

Fairfield District

James Barkley, Jr.

William Bratton

John B. McCall

Philip Edward Pearson

Georgetown District
(aka Prince George's, Winyah Parish)

Thomas Carr

John F. Green (7) / Charles Huggins (8)

John Alexander Keith

Thomas Rothmaler Mitchell

Greenville District

Philemon Bradford

Josiah Kilgore

Banister Stone

Horry District

Richard Singleton

Kershaw District

John Boykin, Sr.

Thomas Lang

Joseph Patterson

Lancaster District

Robert M. Crockett

Bartlet Jones

Laurens District

Joel Allen

William Burnsides

Robert Cunningham

John Hunter

Lexington District

West Caughman

David Kaigler

Marion District

Nimrod Davis

Jesse Ford

Marlboro District

James Gillespie

James Murdock (9) / Charles Irby (10)

Newberry District

John Countz

Abram Dyson

Reuben Flanagan

Benjamin Maybin

Orange Parish
(in the Orangeburg District)

Andrew Robison Govan

David Kaigler

Pendleton District

William Anderson

John Ewing Calhoun

Benjamin Dickson

Samuel A. Easley

Benjamin Franklin Perry

Samuel Warren

Prince William's Parish
(in the Beaufort District)

John DeLoach (11) / Jacob G. Bowers (12)

William Joyner (13)

Richland District

John Howell

David Myers

Benjamin Franklin Taylor

St. Andrew's Parish
(in the Colleton District)

John Rivers

St. Bartholomew's Parish
(in the Colleton District)

John Lingard Hunger

Henry William Rice

William Singleton

William N. Thompson

St. George's, Dorchester Parish
(in the Colleton District)

Charles Benjamin Ladson

St. Helena's Parish
(in the Beaufort District)

Archibald Calder Baynard

John Fripp

St. James, Goose Creek Parish
(in the Charleston District)

Joseph Mims

St. James, Santee Parish
(in the Charleston District)

Charles John Steedman

St. John's, Berkeley Parish
(in the Charleston District)

William Cain

Theodore Louis Gourdin (14) / Daniel Cain (15)

St. John's, Colleton Parish
(in the Colleton District)

Hugh Swinton Legare

Edward Mitchell

St. Luke's Parish
(in the Beaufort District)

James Bolan

Thomas Edward Screven

St. Matthew's Parish
(in the Orangeburg District)

Thomas Lehre, Jr.

St. Paul's Parish
(in the Colleton District)

Gabriel Henry Manigault

William Skirving Smith

St. Peter's Parish
(in the Beaufort District)

William Maner

John Tyson

St. Philip's & St. Michael's Parish
(in the Charleston District)

Francis Allston Deliessine

Benjamin Faneuil Dunkin

John Gadsden (16) / Joshua Washington Toomer (17)

James Hamilton, Jr.

Benjamin Faneuil Hunt

Matthew Irvine Keith

Thomas Lee (18) / Henry Izard (19)

Simon Magwood

Jacob F. Mintzing

Henry Laurens Pinckney

Samuel Prioleau

David Ramsay (27) 

William Rouse, Sr.

Edward Peter Simons

William Smith, Jr.

John Strokecker

St. Stephen's Parish
(in the Charleston District)

Thomas Palmer, Jr.

St. Thomas's & St. Dennis's Parish
(in the Charleston District)

Francis Dallas Quash

Spartanburg District

John Dodd

John T. Earle

William Reid

Eber Smith

Union District

Nathaniel Gist

Elijah Dawkins

Daniel Thomas

Williamsburg District

Thomas Port Davis (20) / Samuel R. Mouzon (21)

William Salters

York District

George Ross

John Thompson

Thomas Williams

Senate

Election District

Delegates

Abbeville District

Joseph Black

All Saints Parish

Benjamin Huger***

Barnwell District

Lewis Malone Ayer

Chester District

John Dunovant

Chesterfield District

John Lowry

Christ Church Parish

Jacob Bond I'On

Claremont District

Charles Miller (22) / Robert Witherspoon (23)

Clarendon District

Evan Benbow

Darlington District

Rasha Cannon

Edgefield District

John Sellard Glascock

Fairfield District

Samuel Johnston

Georgetown District

John Lyde Wilson

Greenville District

Thomas Benson

Horry District

Henry Durant

Kershaw District

James Sutherland Deas

Lancaster District 

John Montgomery

Laurens District

Benjamin James

Lexington District

Alexander Boling Stark

Marion District

Alexander Gregg

Marlboro District

Robertson Carloss

Newberry District

John King Griffin

Orange Parish 

George Gilmore Salley

Pendleton District

Samuel Henry Dickson

Prince William's Parish

Gresham Smyth (24)

Richland District 

John Taylor

St. Andrew's Parish

William Cattell

St. Bartholomew's Parish

Isham Walker

St. George's, Dorchester Parish

Joseph Koger, Jr.

St. Helena's Parish

William Elliott

St. James, Goose Creek Parish

John Norvelle Davis

St. James, Santee Parish

James Edward Jerman (24)

St. John's, Berkeley Parish

Daniel James Ravenel

St. John's, Colleton Parish

Benjamin Reynolds

St. Luke's Parish

Stephen Royer Proctor (24)

St. Matthew's Parish

William Jones Myddleton

St. Paul's Parish

John Ramsay

St. Peter's Parish

Benjamin Thompson

St. Philip's & St. Michael's Parish

Thomas Bennett, Jr. (25) / William Crafts, Jr. (26)
Philip Moser

St. Stephen's Parish

Theodore Gourdin

St. Thomas's & St. Dennis's Parish

Alfred Huger

Spartanburg District

Isaac Smith

Union District

James McKibben

Williamsburg District 

James Campbell

York District

Robert Clendenin
* Declined to serve.
** Patrick Noble was elected Speaker of the House. Robert Anderson was elected as Clerk.
*** James Reid Pringle was elected President of the Senate. He later resigned upon his appointment as a U.S. Collector at the port of Charleston prior to the second session. Benjamin Huger was then elected as President of the Senate on November 22, 1819. William Dickinson Martin was elected as Clerk.
(1) Election was protested by John Middleton, and a new election was ordered.
(2) Elected in a special election, qualified on 11/26/1821.
(3) George Butler died on September 18, 1821.
(4) Elected to replace George Butler, qualified on 11/27/1821.
(5) Elected as Solicitor of the Southern Circuit of SC on December 7, 1820, had to give up his seat in the House.
(6) Elected to replace John Speed Jeter, qualified on 11/26/1821.
(7) Election was protested by Charles Huggins, and a new election was ordered.
(8) Elected in a special election, qualified on 11/28/1821.
(9) James Murdock died in 1820.
(10) Elected to replace James Murdock, qualified on 12/16/1820.
(11) Elected as Tax Collector for the Prince William District on December 1, 1821.
(12) Elected to replace John DeLoach, qualified on 11/27/1821.
(13) Elected as Tax Collector for the St. Helena's District on December 4, 1821.
(14) Elected as Tax Collector for St. John's, Berkeley District on December 1, 1820, had to give up his seat.
(15) Elected to replace Theodore Louis Gourdin, qualified on 11/29/1821.
(16) Elected in the general election of 1820, but accepted an appointment as U.S. Attorney before the general assembly first met, promulgating a special election.
(17) Elected to replace John Gadsden, qualified on 12/16/1820.
(18) Appointed as Comptroller General of SC on June 4, 1821, promulgating a special election.
(19) Elected to replace Thomas Lee, qualified on 11/27/1821.
(20) Election protested by Samuel R. Mouzon, and a special election was ordered.
(21) Elected in a special election, qualified on 11/26/1821.
(22) Charles Miller died on August 18, 1821.
(23) Elected to replace Charles Miller, qualified on 11/27/1821.
(24) No evidence that he attended the second session.
(25) Elected Governor of South Carolina on December 7, 1820, had to give up his seat in the Senate.
(26) Elected to replace Thomas Bennett, Jr., qualified on 11/27/1821.
(27) Elected as Treasurer of the Lower Division of SC on December 4, 1821.
<< 1819  

1822 >>



© 2013 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved