South Carolina During the Antebellum Period - 1801 to 1860

Members of the 30th General Assembly - 1832 to 1833
This General Assembly convened in two regular sessions, held from November 26th to December 20th in 1832, and held from November 25th to December 29th in 1833. A Special Session was convened earlier from October 22nd to October 26th in 1832.

House of Representatives

Election District

Delegates

Abbeville District

James Augustus Black

William A. Bull

Richard Griffin

Patrick Noble*

David Lewis Wardlaw

All Saints Parish
(in the Horry District & Georgetown District)

Joshua John Ward

Barnwell District

Sampson Hale Butler

David Montague Lafite

John Rickenbacker

Chester District

Green Berry Colvin

Frederick William Davie

Robert Robinson

 James Faucett Woods

Chesterfield District

James Robert Ervie

Alfred M. Lowry

Christ Church Parish
(in the Charleston District)

John M. Righton

Claremont District
(in the Sumter District)

Robert James Brownfield

John J. Potts

James Rembert

Clarendon District
(in the Sumter District)

William R. Burgess

John Peter Richardson

Darlington District

Samuel Bacot (1) / William Henry Cannon (2)

Alexander Markland McIver

Edgefield District

Whitefield Brooks

Thomas J. Hibbler

William Anderson Mays

Thomas H. Nixon (3)

Francis Wilkinson Pickens

Elijah Watson

Fairfield District

John Buchanan

John D. Kirkland

Thomas Lyles

Thompson Trezevant Player (4) / Philip Edward Pearson (5)

Georgetown District
(aka Prince George's, Winyah Parish)

Solomon Cohen, Jr.

Anthony White Dozier

Peter William Fraser

Greenville District

Micajah Berry

Wilson Cobb

John Hampton Harrison

Horry District

John W. Pickett

Kershaw District

Thomas Lang

William McWillie

William Owen Nixon

Lancaster District

Benjamin Massey

John Montgomery

Laurens District

James Henderson Irby

Thomas Foster Jones

John Frederick Kern

Henry Clinton Young

Lexington District

Henry Arthur

Henry Isaac Caughman

Marion District

Robert Harllee

William Bascomb Rowell

Marlboro District

Charles J. Lide

Newberry District

James J. Caldwell

John Caldwell

Silas L. Heller

Walter Herbert

Orange Parish
(in the Orangeburg District)

Thomas Worth Glover

Donald Bruce Jones

Pendleton District

Enoch Berry Benson

Samuel Cherry

Llewellyn Goode

Benjamin Hagood

John Maxwell

Amaziah Rice

Thomas Majors Sloan

Prince William's Parish
(in the Beaufort District)

William H. Davis

Lawrence Edwin Dawson

Richland District

Joel Adams, Sr.

Christian P. Bookter

Davd James McCord

William Campbell Preston (6) / Edward Fisher (7)

St. Andrew's Parish
(in the Colleton District)

Edward Blake Lining

St. Bartholomew's Parish
(in the Colleton District)

Josiah Murdough

Hugo Sheridan

Robert Barnwell Smith (8) / John Daniel Edwards (9)

St. George's, Dorchester Parish
(in the Colleton District)

John Strobel, Jr.

St. Helena's Parish
(in the Beaufort District)

George Cuthbert

Middleton Stuart

St. James, Goose Creek Parish
(in the Charleston District)

John L. Strohecker

St. James, Santee Parish
(in the Charleston District)

John Saunders Palmer

St. John's, Berkeley Parish
(in the Charleston District)

William Cain

Frederick Augustus Porcher

St. John's, Colleton Parish
(in the Colleton District)

Joseph Evans Jenkins

St. Luke's Parish
(in the Beaufort District)

William Ferguson Colcock

John H. Hogg

St. Matthew's Parish
(in the Orangeburg District)

Robert Howell Goodwyn

St. Paul's Parish
(in the Colleton District)

William Washington Ancrum

St. Peter's Parish
(in the Beaufort District)

Joseph Maner Lawton

Caleb Wallace

St. Philip's & St. Michael's Parish
(in the Charleston District)

Jacob Axon

Ker Boyce

John Bryan

Benjamin Faneuil Dunkin

James Ferguson

William Perroneau Finley

Edward Frost

Isaac Edward Holmes

Henry Horlbeck

Elias Horry

Matthew Irvine Keith

Edward Rutledge Laurens

Arthur Middleton

Jacob F. Mintzing

Henry Laurens Pinckney* / Jeremiah Dennison Yates (10)

Benjamin Rhett Smith

St. Stephen's Parish
(in the Charleston District)

Samuel Porcher

St. Thomas's & St. Dennis's Parish
(in the Charleston District)

James Rose

Spartanburg District

Philip Bruton

Murray Noble Chapman

John Crawford

John W. Lewis

John Winn Smith

Union District

William Kennedy Clowney

John Gist

Joseph S. Shelton

Andrew Wallace Thomson

Williamsburg District

William Cooper

Thomas Day Singleton, Jr.

York District

William Randolph Hill

Gordon Moore

John Springs

Thomas Williams, Jr.

Senate

Election District

Delegates

Abbeville District

Joseph Black

All Saints Parish

Joseph Waties Allston (11) / Thomas Pinckney Alston (12)

Barnwell District

Angus Patterson

Chester District

John Dunovant

Chesterfield District

Christopher Butler Pegues

Christ Church Parish

Paul Weston

Claremont District

Thomas Dugan

Clarendon District

Richard Irvine Manning

Darlington District

Rasha Cannon

Edgefield District

Andrew Pickens Butler (13)

Fairfield District

Austin Ford Peay

Georgetown District

John Harleston Read (14) / Robert Francis Withers Allston (15)

Greenville District

Banister Stone

Horry District

Benjamin Gause (16)

Kershaw District

James Chestnut

Lancaster District 

Robert D. Montgomery

Laurens District

Turner Richardson

Lexington District

Benjamin Hart (17)

Marion District

Thomas Evans

Marlboro District

Robert Blair Campbell

Newberry District

Francis Bernard Higgins

Orange Parish 

Sanders Glover

Pendleton District

Joseph Newton Whitner

Prince William's Parish

John Frampton

Richland District 

James Gregg

St. Andrew's Parish

Winborn Lawton

St. Bartholomew's Parish

John Lingard Hunter (18) Thomas Raysor (19)

St. George's, Dorchester Parish

Joseph Koger, Jr.

St. Helena's Parish

Charles William Capers

St. James, Goose Creek Parish

John Norvelle Davis

St. James, Santee Parish

Samuel Warren

St. John's, Berkeley Parish

Sims White

St. John's, Colleton Parish

Whitemarsh Benjamin Seabrook

St. Luke's Parish

Jeremiah Fickling

St. Matthew's Parish

William Sabb Thomson

St. Paul's Parish

John Algernon Sidney Ashe

St. Peter's Parish

Edmund Martin

St. Philip's & St. Michael's Parish

Henry Deas**
Richard Cunningham

St. Stephen's Parish

William DuBose

St. Thomas's & St. Dennis's Parish

Alfred Huger

Spartanburg District

John Dodd

Union District

William Rice

Williamsburg District 

John W. Mayrant (20) / David D. Wilson (21)

York District

William Randolph Hill (22) / John Samuel Sitgreaves (23)
* Henry Laurens Pinckney was elected as Speaker of the House. He was then elected to the U.S. House of Representatives and took his seat on March 4, 1833. Patrick Noble was then elected as Speaker of the House on November 25, 1833. Robert Anderson was elected as Clerk.
** Henry Deas was elected as President of the Senate. Jacob Warley was elected as Clerk.
(1) Samuel Bacot died on October 19, 1833.
(2) Elected to replace Samuel Bacot, qualified on 11/23/1833.
(3) Elected Superintendent of Public Works on December 19, 1833.
(4) Elected as Solicitor of the Middle Circuit of SC on December 4, 1832, had to give up his seat in the House.
(5) Elected to replace Thompson Trezevant Player, qualified on 11/25/1833.
(6) Elected to the U.S. Senate on November 25, 1833, accepted the office on November 28, 1833.
(7) Elected to replace William Campbell Preston, qualified on 12/11/1833.
(8) Elected as Attorney General of SC on November 29, 1832.
(9) Elected to replace Robert Barnwell Smith, qualified on 11/25/1833.
(10) Elected to replace Henry Laurens Pinckney, qualified on 12/13/1833.
(11) Resigned after the Special Session.
(12) Elected to replace Joseph Waties Allston, qualified on 12/3/1832.
(13) Elected as a Circuit Judge of the Court of Common Pleas and General Sessions on December 5, 1833, and resigned his Senate seat that same day.
(14) Election declared null and void, promulgating a special election.
(15) Elected in a special election, but seat declared vacant. Re-elected in January of 1833 and qualified on 11/25/1833.
(16) Resigned after the second session.
(17) Elected as Keeper of the State House and Librarian on December 18, 1833, resigned his Senate seat the next day.
(18) Resigned after the first session.
(19) Elected to replace John Lingard Hunter, qualified on 11/25/1833.
(20) Resigned after the first session and move out of the state.
(21) Elected to replace John W. Mayrant, qualified on 11/26/1833.
(22) Elected as State Reporter on December 20, 1832, and resigned his Senate seat.
(23) Elected to replace William Randolph Hill, qualified on 11/25/1833.
<< 1831  

1834 >>



© 2013 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved