South Carolina During the Antebellum Period - 1801 to 1860

Members of the 32nd General Assembly - 1836 to 1838
This General Assembly convened in two regular sessions, held from November 28th to December 21st in 1836, and held from November 27th to December 20th in 1837. A Special Session was convened on May 28th to June 1st in 1838.

House of Representatives

Election District

Delegates

Abbeville District

Alexander B. Arnold

Donald Douglass

James Fair

James Gillam

David Lewis Wardlaw*

All Saints Parish
(in the Horry District & Georgetown District)

Joseph Alston

Barnwell District

John M. Allen

John B. Bowers

William M. Duncan (1) / Joseph Duncan Allen (2)

Chester District

Frederick William Davie

John Douglass

Robert Gill Mills (3)

William Woods

Chesterfield District

John Middleton

Thomas Ellerbe Powe

Christ Church Parish
(in the Charleston District)

Joshua Toomer

Claremont District
(in the Sumter District)

James Wilson English

Isaac Lenoir

Richard Russell Spann

Clarendon District
(in the Sumter District)

William R. Burgess

James Burchill Richardson

Darlington District

James Fulton Ervin

George Huggins

Edgefield District

John Huiet

John Speed Jeter

Maximillian Laborde

James Tompkins

Tillman Watson

Abner Whatley

Fairfield District

John Buchanan

David McDowell

David Harper Means

John Jacob Myers

Georgetown District
(aka Prince George's, Winyah Parish)

Allard Henry Belin

Thomas G. Carr

John William Coachman

Greenville District

Thomas Patterson Brockman

Spartan Goodlett

Benjamin Franklin Perry

Horry District

John Wesley Durant

Kershaw District

Mordecai M. Levy

John Murray

Lewis Jefferson PAtterson

Lancaster District

James P. Crockett

William Reid

Laurens District

James Henderson Irby

Thomas Foster Jones

John Frederick Kern

Henry Clinton Young

Lexington District

Henry Arthur

Lemuel Boozer

Marion District

Samuel Ferdinand Gibson

William Wallace Harllee

Marlboro District

Christopher William Dudley (4)

Newberry District

Patrick Caldwell Calhoun

Simeon Fair

James Moffett

John P. Neel

Orange Parish
(in the Orangeburg District)

Van de Vastine Jamison

Elisha Tyler

Pendleton District

Bailey Barton

Joel Halbert Berry

Ozey Robert Broyles

John Martin

John Maxwell

Frederick W. Symmes

Joseph Tyler Whitefield

Prince William's Parish
(in the Beaufort District)

James B. Ellis

James Skirving McPherson

Richland District

James Hopkins Adams

Benjamin Thomas Elmore

Davd James McCord (5) / William Ford DeSaussure (6)

Benjamin L. McLaughlin

St. Andrew's Parish
(in the Colleton District)

William Izard Bull

St. Bartholomew's Parish
(in the Colleton District)

John Daniel Edwards (7) / Daniel Sullivan Henderson (8)

Josiah Murdough

Hugo Sheridan (9) / Charles S. Stokes (10)

St. George's, Dorchester Parish
(in the Colleton District)

David Gavin

St. Helena's Parish
(in the Beaufort District)

Thomas John Fripp

Albert Moore Smith

St. James, Goose Creek Parish
(in the Charleston District)

John Wilson

St. James, Santee Parish
(in the Charleston District)

Samuel Jerman Palmer

St. John's, Berkeley Parish
(in the Charleston District)

Peter Porcher Palmer

Frederick Augustus Porcher

St. John's, Colleton Parish
(in the Colleton District)

John H. Jenkins

St. Luke's Parish
(in the Beaufort District)

William Ferguson Colcock

James Albert Strobhart

St. Matthew's Parish
(in the Orangeburg District)

Thomas Jefferson Goodwyn

St. Paul's Parish
(in the Colleton District)

Benjamin Perry

St. Peter's Parish
(in the Beaufort District)

William Washington Garvin

William George Roberds

St. Philip's & St. Michael's Parish
(in the Charleston District)

Ker Boyce

William Cross

Charles Edmonston

Edward Holmes Edwards

Edward Frost

George Gibbon

John Huger

John Cessford Kerr

Christopher Gustavus Memminger

Otis Mills

James Louis Petigru

John Phillips

Samuel Painter Riley

Robert W. Seymour

Joshua Washington Toomer

Richard Yeadon, Jr.

St. Stephen's Parish
(in the Charleston District)

John Palmer

St. Thomas's & St. Dennis's Parish
(in the Charleston District)

John A. Wigfall

Spartanburg District

Andrew Barry

John Crawford

Samuel Nesbit Evins

John H. Hoy

Henry Hopson Thomson

Union District

William Wright Glenn

James Long

Maurice Augustus Moore

Andrew Wallace Thomson

Williamsburg District

William June Buford

Joseph Scott

York District

Abraham Hardin

James Moore

Samuel Rainey

John D. Witherspoon

Senate

Election District

Delegates

Abbeville District

Patrick Noble**

All Saints Parish

Thomas Pinckney Alston

Barnwell District

Angus Patterson

Chester District

John Dunovant

Chesterfield District

John Ellerbe

Christ Church Parish

Paul Weston (11) / James Smith Rhett (12)

Claremont District

Thomas Dugan

Clarendon District

David St. Pierre DuBose

Darlington District

William Henry Cannon

Edgefield District

John Bauskett

Fairfield District

Austin Ford Peay

Georgetown District

Robert Francis Withers Allston

Greenville District

Banister Stone

Horry District

Henry Durant (13) / Robert Munro (14)

Kershaw District

James Chestnut

Lancaster District 

Benjamin Massey

Laurens District

Richard Franklin Simpson

Lexington District

Henry Isaac Caughman

Marion District

Thomas Evans

Marlboro District

Barnabas Kelet Henagan

Newberry District

Francis Bernard Higgins

Orange Parish 

Sanders Glover

Pendleton District

Jesse W. Norris

Prince William's Parish

John Frampton

Richland District 

James Gregg

St. Andrew's Parish

Winborn Lawton

St. Bartholomew's Parish

George Walker (15) / Hugo Sheridan (9)

St. George's, Dorchester Parish

Joseph Koger, Jr. (16)

St. Helena's Parish

Richard DeTreville

St. James, Goose Creek Parish

James Mims

St. James, Santee Parish

Thomas Pinckney, Jr.

St. John's, Berkeley Parish

Sims White

St. John's, Colleton Parish

Joseph Evans Jenkins

St. Luke's Parish

Benjamin Franklin Scott

St. Matthew's Parish

Robert Howell Goodwyn (17) / William Lynn Lewis (18)

St. Paul's Parish

Francis Yonge Simmons

St. Peter's Parish

Henry Smart

St. Philip's & St. Michael's Parish

James Hamilton, Jr.
Joel Roberts Poinsett (19) / Thomas Bennett, Jr. (20)

St. Stephen's Parish

Theodore Louis Gourdin

St. Thomas's & St. Dennis's Parish

John Bryan

Spartanburg District

Thomas Poole (21)

Union District

John Littlejohn

Williamsburg District 

David D. Wilson

York District

William Carlisle Beatty
* David Lewis Wardlaw was elected as Speaker of the House. Thomas Worth Glover was elected as Clerk.
** Patrick Noble was elected as President of the Senate. Jacob Warley was elected as Clerk.
(1) William M. Duncan died on November 15, 1837.
(2) Elected to replace William M. Duncan, qualified on 12/9/1837.
(3) Elected as Superintendent of Public Works of SC on December 18, 1837.
(4) Elected as State Reporter of SC on December 18, 1837.
(5) Elected as a Discount Clerk at the Columbia branch of the Bank of South Carolina, which was a disqualifying office, promulgating a special election.
(6) Elected to replace David James McCord, qualified on 11/27/1837.
(7) Elected as Solicitor of the Southern Circuit of SC and accepted the office on December 20, 1836.
(8) Elected to replace John Daniel Edwards, qualified on 12/15/1837.
(9) Elected to the SC Senate to replace George Walker, qualified in the Senate on 11/27/1837.
(10) Elected to replace Hugo Sheridan, qualified on 11/27/1837.
(11) Paul Weston did not attend the first session, and then he died on April 11, 1837.
(12) Elected to replace Paul Weston, qualified on 11/27/1837.
(13) Henry Durant died on June 6, 1837.
(14) Elected to replace Henry Durant, qualified on 11/27/1837. No evidence that he attended the Special Session.
(15) Elected as Superintendent of Public Works on December 21, 1836, and resigned his seat in the Senate.
(16) Did not attend the Special Session. Moved to Mississippi in 1838.
(17) Resigned after the first session, accepted a position as Cashier at the Columbia branch of the Bank of South Carolina.
(18) Elected to replace Robert Howell Goodwyn, qualified on 11/27/1837.
(19) Appointed as U.S. Secretary of War on February 4, 1837, resigned from the SC Senate on 3/14/1837.
(20) Elected to replace Joel Roberts Poinsett, qualified on 11/28/1837.
(21) Died sometime between the second session and the special session.
<< 1835  

1838 >>



© 2013 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved