South Carolina During the Antebellum Period - 1801 to 1860

Members of the 33rd General Assembly - 1838 to 1839
This General Assembly convened in two regular sessions, held from November 26th to December 19th in 1838, and held from November 25th to December 21st in 1839.

House of Representatives

Election District

Delegates

Abbeville District

Alexander B. Arnold

Armistead Burt

John Alfred Calhoun

James Fair

David Lewis Wardlaw*

All Saints Parish
(in the Horry District & Georgetown District)

Joseph Alston

Barnwell District

Edmund Bellinger, Jr.

John Marsh

George Ward Moye

Chester District

John A. Bradley

John Douglass

Thomas Wade Moore

William Woods

Chesterfield District

James White Blakeney

Stephen Jackson

Christ Church Parish
(in the Charleston District)

Andrew Hibben

Claremont District
(in the Sumter District)

Isaac Lenoir

John Smythe Richardson

Thomas James Wilder

Clarendon District
(in the Sumter District)

William R. Burgess

James Burchill Richardson

Darlington District

James Fulton Ervin

William Wingate

Edgefield District

James Parsons Carroll

Nathan Lipscomb Griffin

Thomas J. Hibbler

Jacob Bryant Smith

Francis Hugh Wardlaw

John W. Wimbish

Fairfield District

John Buchanan

William Strother Lyles

David McDowell

Edward Gendron Palmer

Georgetown District
(aka Prince George's, Winyah Parish)

Allard Henry Belin

Thomas G. Carr

John Izard Middleton

Greenville District

Thomas Patterson Brockman

Benjamin Franklin Perry

Joseph Powell

Horry District

James Beatty

Kershaw District

James Willis Cantey

John D. Murray

Lewis Jefferson Patterson

Lancaster District

James P. Crockett

William Reid

Laurens District

Francis F. Calmes

James Henderson Irby

James S. Rodgers

Hugh Saxon

Lexington District

Henry Arthur

Lemuel Boozer

Marion District

William Evans

Barfield Moody

Marlboro District

James E. David

Newberry District

Patrick Calhoun Caldwell

James H. Moffett

John P. Neel

John H. Williamson

Orange Parish
(in the Orangeburg District)

David Flavel Jamison

Elisha Tyler

Pendleton District

John Ewing Calhoun, Jr.

Jacob R. Cox

Frederick Newton Garvin

Jesse McKinney

Jacob Pinckney Reed

Joseph Brown Reid

Joseph Tyler Whitefield

Prince William's Parish
(in the Beaufort District)

William Ferguson Colcock

William H. Davis

Richland District

John G. Brown (1) / William Hopkins (2)

William Ford DeSaussure

James Douglass

Benjamin Thomas Elmore

St. Andrew's Parish
(in the Colleton District)

William Izard Bull

St. Bartholomew's Parish
(in the Colleton District)

Daniel Sullivan Henderson

Basil G. O'Bryan

David Walker

St. George's, Dorchester Parish
(in the Colleton District)

David Gavin

St. Helena's Parish
(in the Beaufort District)

Thomas John Fripp

Benjamin Jenkins Johnson

St. James, Goose Creek Parish
(in the Charleston District)

John Wilson

St. James, Santee Parish
(in the Charleston District)

Samuel Jerman Palmer

St. John's, Berkeley Parish
(in the Charleston District)

Peter Porcher Palmer

Frederick Augustus Porcher

St. John's, Colleton Parish
(in the Colleton District)

William James Whaley

St. Luke's Parish
(in the Beaufort District)

Thomas Savage Heyward

William Edward Martin (3) / Thomas S. Gillison (4)

St. Matthew's Parish
(in the Orangeburg District)

Deiderick Jacob Hane

St. Paul's Parish
(in the Colleton District)

William Washington, III

St. Peter's Parish
(in the Beaufort District)

William Washington Garvin

John M. Taylor

St. Philip's & St. Michael's Parish
(in the Charleston District)

William Aiken, Jr.

Ker Boyce

George Bryan Eckhard

Robert Elfe

Thomas Odingsell Elliott

James Edward Burr Finley (5)

Edward Frost

Henry Gourdin

John Huger

Myer Jacobs

John Cessford Kerr

Andrew Gordon Magrath

Christopher Gustavus Memminger

John Phillips

John Schnierle

Robert W. Seymour

St. Stephen's Parish
(in the Charleston District)

John Palmer

St. Thomas's & St. Dennis's Parish
(in the Charleston District)

William Postell Ingraham

Spartanburg District

Samuel Nesbit Evins

John H. Hoy

John Wood Hunt

William R. Poole

Henry Hopson Thomson

Union District

Thomas N. Dawkins

Robert James Gage

Joseph Starke Sims (6) / James Long (6) / Jeffrey Palmer (6) / Joseph Starke Sims (7)

Andrew Wallace Thomson

Williamsburg District

William June Buford

Joseph R. Fulmore

York District

Robert Turner Allison

James M. Love

George Washington Williams

John D. Witherspoon

Senate

Election District

Delegates

Abbeville District

Patrick Noble**

All Saints Parish

Edward Thomas Heriot

Barnwell District

Angus Patterson**

Chester District

John Dunovant

Chesterfield District

Thomas Ellerbe Powe

Christ Church Parish

James Smith Rhett

Claremont District

James Wilson English

Clarendon District

David St. Pierre DuBose

Darlington District

William Henry Cannon

Edgefield District

John Speed Jeter

Fairfield District

Austin Ford Peay

Georgetown District

Robert Francis Withers Allston

Greenville District

Banister Stone

Horry District

Robert Munro

Kershaw District

James Chestnut (8) / William McWillie (9)

Lancaster District 

Benjamin Massey

Laurens District

Thomas Foster Jones

Lexington District

Henry Isaac Caughman

Marion District

Thomas Evans

Marlboro District

Daniel C. Murdoch

Newberry District

Francis Bernard Higgins

Orange Parish 

Sanders Glover

Pendleton District

Jesse W. Norris

Prince William's Parish

John Frampton

Richland District 

James Gregg

St. Andrew's Parish

Winborn Lawton

St. Bartholomew's Parish

Simon Verdier

St. George's, Dorchester Parish

William Carr

St. Helena's Parish

Richard DeTreville

St. James, Goose Creek Parish

James Mims

St. James, Santee Parish

Thomas Pinckney, Jr.

St. John's, Berkeley Parish

John Huger Dawson

St. John's, Colleton Parish

John Jenkins

St. Luke's Parish

Benjamin Franklin Scott

St. Matthew's Parish

Thomas Jefferson Goodwyn

St. Paul's Parish

Francis Yonge Simmons (10)/ John Berkley Grimball (11)

St. Peter's Parish

Henry Smart

St. Philip's & St. Michael's Parish

Thomas Bennett, Jr.
Daniel Elliott Huger

St. Stephen's Parish

Theodore Louis Gourdin

St. Thomas's & St. Dennis's Parish

Francis Dallas Quash

Spartanburg District

John Crawford

Union District

John Littlejohn

Williamsburg District 

David D. Wilson

York District

William Carlisle Beatty
* David Lewis Wardlaw was elected as Speaker of the House. Thomas Worth Glover was elected as Clerk.
** Patrick Noble was elected as President of the Senate. He was elected Governor of South Carolina on December 8, 1838 and had to resign his Senate seat. Angus Patterson was then elected as President of the Senate on December 8, 1838. Jacob Warley was elected as Clerk. He died on June 3, 1839. William Edward Martin (3) was then elected as Clerk of the Senate on November 25, 1839, and had to give up his seat in the House.
(1) John G. Brown died on September 14, 1839.
(2) Elected to replace John G. Brown, qualified on 11/28/1839.
(3) Elected as Clerk of the SC Senate on November 26, 1839, gave up his seat in the House.
(4) Elected to replace William Edward Martin, qualified on 12/14/1839.
(5) His election was declared null and void since he held the position of Physician at the Charleston Jail. He was re-elected and qualified on 12/13/1838.
(6) Received equal votes in the general election of 1838, promulgating a special election.
(7) Elected in a special election, qualified on 12/14/1838.
(8) Resigned after the first session.
(9) Elected to replace John Chestnut, qualified on 11/29/1839
(10) Francis Yonge Simmons died on September 16, 1838.
(11) Elected to replace Francis Yonge Simmons, qualified on 12/15/1838.
<< 1838  

1840 >>



© 2013 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved