South Carolina During the Antebellum Period - 1801 to 1860

Members of the 35th General Assembly - 1842 to 1843
This General Assembly convened in two regular sessions, held from November 28th to December 20th in 1842, and held from November 27th to December 19th in 1843.

House of Representatives

Election District

Delegates

Abbeville District

John Burnette Black

Joseph Dickson

Thomas Chiles Perrin

George W. Pressly

Joel Smith

All Saints Parish
(in the Horry District & Georgetown District)

John Ashe Alston

Barnwell District

Jabez G. Brown

George Robinson Dunbar

Charles Colcock Hay

James Jennings Wilson (1)

Chester District

Frederick William Davie

Nathaniel Ridley Eaves

Thomas McLure

Chesterfield District

James White Blakeney

Stephen Jackson

Christ Church Parish
(in the Charleston District)

Andrew Hibben

Claremont District
(in the Sumter District)

Matthew Patterson Mayes

William J. Reynolds

Francis Sumter

Clarendon District
(in the Sumter District)

John Laurence Manning

Henry J. Smith

Darlington District

Alexander Droomgoole Sims

Isaac DeLesseline Wilson

Edgefield District

Milledge Luke Bonham

George Boswell

Richard Clark Griffin

Wiley Harrison

John Oliphant

James Sheppard

Fairfield District

William John Alston

Edward Gendron Palmer

John Dargan Strother

Osmund Woodward

Georgetown District
(aka Prince George's, Winyah Parish)

Allard Henry Belin

John Izard Middleton

James Ritchie Sparkman

Greenville District

Robert Cox

Samuel Maxcy Earle

Henry Smith

John Cressy Sullivan

Horry District

Garrett Gowin

Kershaw District

James Chestnut, Jr.

James Polk Dickinson

Lancaster District

James P. Crockett

Benjamin Sykes Massey

Laurens District

William Irby

James S. Rodgers

John Smith

Charles Williams

Lexington District

Henry Arthur

Paul Quattlebaum

Marion District

Henry Davis

Joseph A. Jolley

William Bascomb Powell

Marlboro District

William Jefferson Cook

Erasmus Powe Ervin

Newberry District

James Graham

Charles B. Griffin

Jacob H. King

Orange Parish
(in the Orangeburg District)

David Flavel Jamison

John Gabriel Guignard

Pendleton District

James Mattison Barton

John Taylor Broyles

Young Davis

Charles Louis Gaillard

James McDonald McElroy

John Caldwell Calhoun Miller

Thomas Jones Pickens

Prince William's Parish
(in the Beaufort District)

William Ferguson Colcock*

Richland District

Joseph Addison Black

William Ford DeSaussure

John English

William Mills Myers

St. Andrew's Parish
(in the Colleton District)

William Izard Bull

St. Bartholomew's Parish
(in the Colleton District)

Merrick Ezra Carn

Basil G. O'Bryan

John M. Raysor

St. George's, Dorchester Parish
(in the Colleton District)

David Gavin

St. Helena's Parish
(in the Beaufort District)

Edmund Rhett

St. James, Goose Creek Parish
(in the Charleston District)

William Washington Ancrum

St. James, Santee Parish
(in the Charleston District)

John Blake

St. John's, Berkeley Parish
(in the Charleston District)

Arnold J. Harvey

Peter Porcher Palmer

St. John's, Colleton Parish
(in the Colleton District)

Paul Chaplin Grimball

William James Whaley

St. Luke's Parish
(in the Beaufort District)

Thomas Hutson Gregorie

Albert Moore Rhett (2) / Frederick Julian McCarthy (3)

St. Matthew's Parish
(in the Orangeburg District)

Artemus Thomson Darby

St. Paul's Parish
(in the Colleton District)

William Washington, III

St. Peter's Parish
(in the Beaufort District)

Isadore Lartigue

Edward Riley

St. Philip's & St. Michael's Parish
(in the Charleston District)

James Alexander Ashby

George Bryan Eckhard

Edward Frost (4)

Gilbert Chalmers Geddes

Benjamin Faneuil Hunt

Christopher Gustavus Memminger

Samuel H. Mortimer

Claudian Bird Northrup

John Phillips

William Dennison Porter

Robert William Roper

Edward Sebring

Robert W. Seymour

James Simmons

Peter Della Torre

James Murdock Walker

Jeremiah Dennison Yates

St. Stephen's Parish
(in the Charleston District)

John Palmer

St. Thomas's & St. Dennis's Parish
(in the Charleston District)

James Bentham Poyas

Spartanburg District

Gabriel Cannon

Tench C. Carson

James Edward Henry

Thomas Littlejohn

J. Pinckney Miller

Union District

Thomas Bowker

Joshua Petty Dawkins

William Henry Gist

James Long

Williamsburg District

James Laurens Mouzon

York District

Robert Turner Allison

William Clifton Black

Abraham Hardin

John Samuel Sitgreaves

Senate

Election District

Delegates

Abbeville District

Donald Douglass

All Saints Parish

Joshua John Ward

Barnwell District

Angus Patterson**

Chester District

John Douglass

Chesterfield District

William Jefferson Hanna

Christ Church Parish

James Smith Rhett

Claremont District

Franklin Israel Moses

Clarendon District

Levy F. Rhame

Darlington District

George Washington Dargan

Edgefield District

John Speed Jeter

Fairfield District

John Buchanan

Georgetown District

Robert Francis Withers Allston

Greenville District

Henry Gaines Johnston

Horry District

Josias Tillman Sessions (5) / Joel B. Skipper (6)

Kershaw District

William McWillie

Lancaster District 

William McKenna

Laurens District

Henry Clinton Young

Lexington District

Lemuel Boozer

Marion District

Benjamin Gause

Marlboro District

James E. David

Newberry District

Francis Bernard Higgins

Orange Parish 

John Myers Felder

Pendleton District

Alexander Evins

Prince William's Parish

John Edward Frampton

Richland District 

James Gregg

St. Andrew's Parish

John Rivers

St. Bartholomew's Parish

David Walker

St. George's, Dorchester Parish

John Soule Murray

St. Helena's Parish

Richard DeTreville

St. James, Goose Creek Parish

John Wilson

St. James, Santee Parish

Samuel Jerman Palmer

St. John's, Berkeley Parish

William Cain

St. John's, Colleton Parish

William Meggett Murray

St. Luke's Parish

Jeremiah Fickling

St. Matthew's Parish

Charles Robert Thomson

St. Paul's Parish

John Berkley Grimball

St. Peter's Parish

Henry Smart

St. Philip's & St. Michael's Parish

William Aiken
Ker Boyce

St. Stephen's Parish

Theodore Louis Gourdin

St. Thomas's & St. Dennis's Parish

Robert Elfe

Spartanburg District

Henry Hopson Thomson

Union District

William Kennedy Clowney

Williamsburg District 

William June Buford

York District

Isaac Donnom Witherspoon (7)
* William Ferguson Colcock was elected as Speaker of the House. Thomas Worth Glover was elected as Clerk.
** Angus Patterson was elected as President of the Senate. William Edward Martin was elected as Clerk.
(1) Elected in the 1842 general election but he was deemed ineligible since he already held the office of Deputy Postmaster at the time of his election, promulgating a special election. He was re-elected and qualified on 11/27/1843.
(2) Albert Moore Rhett died on October 29, 1843.
(3) Elected to replace Albert Moore Rhett, qualified on 11/28/1843.
(4) Elected as a Justice of the Court of Common Pleas on December 15, 1843.
(5) Resigned after the second session to become Sheriff of the Horry District.
(6) Elected to replace Josias Tillman Sessions, qualified on 11/27/1843.
(7) Elected as Lt. Governor of South Carolina on December 9, 1842, but did not vacate his Senate seat.
<< 1841  

1844 >>



© 2013 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved