South Carolina During the Antebellum Period - 1801 to 1860

Members of the 37th General Assembly - 1846 to 1847
This General Assembly convened in two regular sessions, held from November 23rd to December 18th in 1846, and held from November 22nd to December 17th in 1847.

House of Representatives

Election District

Delegates

Abbeville District

Thomas Reeder Gary

Benjamin Yancey Martin

George W. Pressly

Joel Smith

Thomas Thomson

All Saints Parish
(in the Horry District & Georgetown District)

John Ashe Alston

Barnwell District

John M. Allen

Joseph J. Harley

Henry B. Rice

James Jennings Wilson

Chester District

Frederick William Davie

James B. McCully

Thomas Mclure

Chesterfield District

James White Blakeney

William Hough

Christ Church Parish
(in the Charleston District)

Warren DuPre

Claremont District
(in the Sumter District)

Samuel R. Chandler

Francis Henry Kennedy

John Benoni Witherspoon

Clarendon District
(in the Sumter District)

Moses Martin Benbow

George William Cooper

Darlington District

Isaac DeLesseline Wilson

John Perkins Zimmerman

Edgefield District

Daniel Holland

John B. Holmes

James S. Pope (1) / Abraham Jones (2)

Arthur Simkins

Oliver Towles

Benjamin Cudworth Yancey

Fairfield District

James R. Aiken

William Waters Boyce

Samuel Hamilton Owens

Edward Gendron Palmer

Georgetown District
(aka Prince George's, Winyah Parish)

Samuel Taylor Atkinson (3) / Gabriel Manigault (4)

John Izard Middleton

John Harleston Read, Jr.

Greenville District

Perry Emory Duncan

Erwin Patton Jones

George Franklin Townes

Thomas Edwin Ware

Horry District

Charles Murrell

Kershaw District

Alexander Hamilton Boykin

James Cantey

Lancaster District

Dixon Barnes

Thomas J. Wright

Laurens District

Patrick Ludlow Calhoun

Fleming Mosley

Charles Pinckney Sullivan

Charles Williams

Lexington District

John Conrad Geiger

Jacob Swygert

Marion District

Chapman J. Crawford

William Evans

William Wallace Harllee

Marlboro District

John Wilson Harrington

Benjamin B. Rogers

Newberry District

Matthew Hall

Henry Summer

Benjamin Waldo

Orange Parish
(in the Orangeburg District)

Llewellyn Cooper

David Flavel Jamison

Pendleton District

Elijah Alexander, Jr.

John Taylor Broyles

Elihu H. Griffin

James Washington Harrison

James Lawrence Orr

William Sloan

David Sloan Taylor

Prince William's Parish
(in the Beaufort District)

William Ferguson Colcock*

Richland District

William Ford DeSaussure

Alexander Ross Taylor

James Doughty Tradewell

Andrew Patterson Vinson

St. Andrew's Parish
(in the Colleton District)

William Izard Bull

St. Bartholomew's Parish
(in the Colleton District)

Merrick Ezra Carn

John Crosskeys Oswald

Thomas Pye

St. George's, Dorchester Parish
(in the Colleton District)

Richard Stobo Bedon

St. Helena's Parish
(in the Beaufort District)

Benjamin Jenkins Johnson

St. James, Goose Creek Parish
(in the Charleston District)

James Simon Shingler (5) / Josiah C. McKewn (6)

St. James, Santee Parish
(in the Charleston District)

John Hume Lucas

St. John's, Berkeley Parish
(in the Charleston District)

John Harleston

Thomas William Porcher

St. John's, Colleton Parish
(in the Colleton District)

Ephraim Mikell Seabrook

William James Whaley

St. Luke's Parish
(in the Beaufort District)

Thomas S. Gillison

Robert Lawrence Tillinghast

St. Matthew's Parish
(in the Orangeburg District)

Jacob Miller Dantzler

St. Paul's Parish
(in the Colleton District)

John Boyle

St. Peter's Parish
(in the Beaufort District)

White William Hardee

Alfred M. Martin

St. Philip's & St. Michael's Parish
(in the Charleston District)

John Edward Carew

Alfred Huger Dunkin

Thomas Odingsell Elliott

Gilbert Chalmers Geddes

Henry Horlbeck

Daniel Elliott Huger, Jr.

Benjamin Faneuil Hunt

Christopher Gustavus Memminger

Nelson Mitchell

Claudius Bird Northrup

John Phillips

William Dennison Porter

William Alston Pringle

Francis DeLesseline Richardson

James Simons

Peter Della Torre

James Murdock Walker

St. Stephen's Parish
(in the Charleston District)

William Mazyck Porcher

St. Thomas's & St. Dennis's Parish
(in the Charleston District)

James Bentham Poyas

Spartanburg District

Barham Bobo Foster

James Edward Henry

J. Pinckney Miller

Samuel Otterson

Elihu Penquite Smith

Union District

Walter Fernandes

John Gibbs (7)

Joseph F. Gist

Daniel Wallace

Williamsburg District

Joseph White McCutchen

York District

William Giles

Robert Gadsden McCaw

Richard Austin Springs

George Washington Williams

Senate

Election District

Delegates

Abbeville District

Thomas Chiles Perrin

All Saints Parish

Joshua John Ward

Barnwell District

Angus Patterson**

Chester District

Nathaniel Ridley Eaves

Chesterfield District

William Jefferson Hanna

Christ Church Parish

James Smith Rhett

Claremont District

Franklin Israel Moses

Clarendon District

John Laurence Manning

Darlington District

George Washington Dargan (8)

Edgefield District

Nathan Lipscomb Griffin

Fairfield District

John Buchanan

Georgetown District

Robert Francis Withers Allston

Greenville District

Benjamin Franklin Perry

Horry District

Joel B. Skipper

Kershaw District

William Jesse Taylor

Lancaster District 

Thomas Walker Huey

Laurens District

William Irby

Lexington District

Lemuel Boozer

Marion District

Barnabas Kelet Henagan (9) / Robert Harllee (10)

Marlboro District

William Thomas Ellerbe

Newberry District

John P. Neel

Orange Parish 

John Myers Felder

Pendleton District

Alexander Evins

Prince William's Parish

William Williams

Richland District 

Joseph Addison Black

St. Andrew's Parish

John Rivers

St. Bartholomew's Parish

David Walker

St. George's, Dorchester Parish

Morgan Thomas Appleby

St. Helena's Parish

Richard DeTreville

St. James, Goose Creek Parish

William Mellard

St. James, Santee Parish

John Blake

St. John's, Berkeley Parish

Peter Porcher Palmer

St. John's, Colleton Parish

Paul Chaplin Grimball

St. Luke's Parish

Jeremiah Fickling

St. Matthew's Parish

Thomas Jefferson Goodwyn

St. Paul's Parish

Benjamin Perry (11)

St. Peter's Parish

Josiah Daniels Johnson

St. Philip's & St. Michael's Parish

John Algernon Sidney Ashe
Ker Boyce

St. Stephen's Parish

Theodore Louis Gourdin

St. Thomas's & St. Dennis's Parish

John Huger

Spartanburg District

Gabriel Cannon

Union District

William Henry Gist

Williamsburg District 

William Cooper

York District

Isaac Donnom Witherspoon
* William Ferguson Colcock was elected as Speaker of the House. Thomas Worth Glover was elected as Clerk.
** Angus Patterson was elected as President of the Senate. William Edward Martin was elected as Clerk.
(1) James S. Pope died on January 2, 1847.
(2) Elected to replace James S. Pope, qualified on 11/23/1847.
(3) Elected as Commissioner in Equity for the Georgetown District, had to give up his seat in the House.
(4) Elected to replace Samuel Taylor Atkinson, qualified on 11/26/1847.
(5) Elected as Sheriff of the Charleston District on July 18, 1847.
(6) Elected to replace James Simon Shingler, qualified on 11/22/1847.
(7) Elected as Superintendent of Public Works of South Carolina on December 15, 1847.
(8) Elected as Chancellor of the Court of Equity on December 6, 1847, resigned his seat in the Senate.
(9) Elected as Secretary of State on December 2, 1846, resigned his seat in the Senate.
(10) Elected to replace Barnabas Kelet Henagan, qualified on 11/22/1847.
(11) Election was protested by Hawkins Septimus King and seat declared vacant. Benjamin Perry won the special election and qualified on 11/23/1847.
<< 1845  

1848 >>



© 2013 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved