South Carolina During the Antebellum Period - 1801 to 1860

Members of the 38th General Assembly - 1848 to 1849
This General Assembly convened in two regular sessions, held from November 27th to December 20th in 1848, and held from November 26th to December 19th in 1849. A Special Session was held earlier from November 6th to November 7th in 1848.

House of Representatives

Election District

Delegates

Abbeville District

Benjamin Yancey Glover

Edward Noble

George W. Pressly

Joel Smith

Thomas Thomson

All Saints Parish
(in the Horry District & Georgetown District)

John Ashe Alston

Barnwell District

Lewis Malone Ayer, Jr.

Gideon Evans

Charles Colcock Hay

William Aiken Owens

Chester District

James B. McCully (1)

Samuel Mc Aliley

Thomas Wade Moore

Chesterfield District

James White Blakeney

William Hough

Christ Church Parish
(in the Charleston District)

Warren DuPre

Claremont District
(in the Sumter District)

John Durant Ashmore

James McCauley Nelson

John Benoni Witherspoon

Clarendon District
(in the Sumter District)

John Isaac Ingram

Samuel W. Witherspoon

Darlington District

E. Augustus Law

John Perkins Zimmerman

Edgefield District

Reuben Benjamin Bouknight

Daniel Holland

Abraham Jones

John Lake

John Tompkins

Benjamin Cudworth Yancey

Fairfield District

Joseph Daniel Aiken

David Crosby (2) / William Strother Lyles (3)

Jesse Thomas Owens

William Ross Robertson

Georgetown District
(aka Prince George's, Winyah Parish)

John B. Easterling

John Izard Middleton*

John Harleston Read, Jr.

Greenville District

Edward Hampton Earle (4) / Benjamin Franklin Perry (5)

Elias Earle

Henry Smith

George Franklin Townes

Horry District

Reuben George Weston Grissette

Kershaw District

Alexander Hamilton Boykin

James Cantey

Lancaster District

George McCottry Witherspoon

Thomas J. Wright (6) / Samuel Bausker Massey (7)

Laurens District

Patrick Ludlow Calhoun

James Henderson Irby

Charles Pinckney Sullivan

John Drayton Williams

Lexington District

William Fort

John Conrad Geiger

Marion District

James R. Bethea

William Evans

James Haselden

Marlboro District

William Jefferson Cook

John Wilson Harrington

Newberry District

Robert Moorman

Reuben Pitts

Henry Summer

Orange Parish
(in the Orangeburg District)

Donald Rowe Barton

Lawrence Massilon Keitt

Pendleton District

Elijah Alexander, Jr.

William Hunter

Jesse Wetherall Norris, Jr.

Thomas Jones Pickens

Jacob Pinckney Reed

David Sloan Taylor

Joseph Tyler Whitefield

Prince William's Parish
(in the Beaufort District)

Alfred Raoul

Richland District

James Hopkins Adams

William Davie DeSaussure

John Smith Preston

John Wallace

St. Andrew's Parish
(in the Colleton District)

William McKenzie Parker

St. Bartholomew's Parish
(in the Colleton District)

Nathaniel Heyward, Jr.

John Crosskeys Oswald

Josiah Bedon Perry

St. George's, Dorchester Parish
(in the Colleton District)

Elijah Brownlee

St. Helena's Parish
(in the Beaufort District)

Benjamin Jenkins Johnson

St. James, Goose Creek Parish
(in the Charleston District)

Josiah C. McKewn

St. James, Santee Parish
(in the Charleston District)

Edward DuPre Jereman

St. John's, Berkeley Parish
(in the Charleston District)

John Harleston

Arnold J. Harvey

St. John's, Colleton Parish
(in the Colleton District)

Ephraim Mikell Seabrook

William James Whaley

St. Luke's Parish
(in the Beaufort District)

Thomas S. Gillison (8) / Richard W. Singleton (9)

Robert Lawrence Tillinghast

St. Matthew's Parish
(in the Orangeburg District)

Jacob Miller Dantzler

St. Paul's Parish
(in the Colleton District)

W.B.R. Mitchell

St. Peter's Parish
(in the Beaufort District)

Alfred M. Martin

Abraham Miles Ruth

St. Philip's & St. Michael's Parish
(in the Charleston District)

John Edward Carew

John Cunningham

Elias Horry Deas

Wilmot Gibbes DeSaussure

Alfred Huger Dunkin

Thomas Odingsell Elliott

William Henry Houston

Daniel Elliott Huger, Jr.

Fleetwood Lanneau

Charles Macbeth

Christopher Gustavus Memminger

Nelson Mitchell

William Alston Pringle

Francis DeLesseline Richardson

Richard F. Reynolds

James Simons

James Tupper

St. Stephen's Parish
(in the Charleston District)

Theodore Samuel Marion

St. Thomas's & St. Dennis's Parish
(in the Charleston District)

James Bentham Poyas

Spartanburg District

Barham Bobo Foster

Robert W. Foster

James Edward Henry

J. Pinckney Miller

Elihu Penquite Smith

Union District

Reuben S. Chick

John A. Metts

Andrew Wallace Thomson

John Wright

Williamsburg District

John Alexander Salters

York District

William Giles

Robert Gadsden McCaw

Richard Austin Springs

George Washington Williams

Senate

Election District

Delegates

Abbeville District

Jehu Foster Marshall

All Saints Parish

Joshua John Ward

Barnwell District

Angus Patterson**

Chester District

Nathaniel Ridley Eaves

Chesterfield District

William Jefferson Hanna

Christ Church Parish

Andrew Hibben

Claremont District

Franklin Israel Moses

Clarendon District

John Laurence Manning

Darlington District

Isaac DeLesseline Wilson

Edgefield District

Nathan Lipscomb Griffin

Fairfield District

John Buchanan

Georgetown District

Robert Francis Withers Allston

Greenville District

Thomas Edwin Ware

Horry District

Joel B. Skipper

Kershaw District

William Jesse Taylor

Lancaster District 

Dixon Barnes

Laurens District

William Irby

Lexington District

Paul Quattlebaum

Marion District

Benjamin Gause

Marlboro District

William Thomas Ellerbe

Newberry District

Patrick Calhoun Caldwell

Orange Parish 

John Myers Felder

Pendleton District

Alexander Evins

Prince William's Parish

William Williams

Richland District 

Joseph Addison Black

St. Andrew's Parish

William Izard Bull

St. Bartholomew's Parish

David Walker

St. George's, Dorchester Parish

Morgan Thomas Appleby

St. Helena's Parish

Richard DeTreville

St. James, Goose Creek Parish

John Willson (10)

St. James, Santee Parish

Alexander Mazyck

St. John's, Berkeley Parish

Peter Porcher Palmer

St. John's, Colleton Parish

Paul Chaplin Grimball

St. Luke's Parish

Benjamin George Allston

St. Matthew's Parish

Thomas Jefferson Goodwyn

St. Paul's Parish

Benjamin Perry

St. Peter's Parish

Josiah Daniels Johnson (11)

St. Philip's & St. Michael's Parish

John Algernon Sidney Ashe
William Dennison Porter

St. Stephen's Parish

John Saunders Palmer

St. Thomas's & St. Dennis's Parish

John Huger

Spartanburg District

Gabriel Cannon

Union District

William Henry Gist (12)

Williamsburg District 

William Cooper

York District

Isaac Donnom Witherspoon
* John Izard Middleton was elected as Speaker of the House. Thomas Worth Glover was elected as Clerk.
** Angus Patterson was elected as President of the Senate. William Edward Martin was elected as Clerk.
(1) Elected as Comptroller General for South Carolina on December 6, 1849.
(2) David Crosby died on February 22, 1849.
(3) Elected to replace David Crosby, qualified on 11/27/1849.
(4) Edward Hampton Earle died on May 16, 1849.
(5) Elected to replace Edward Hampton Earle, qualified on 11/26/1849.
(6) Thomas J. Wright died on September 12, 1849.
(7) Elected to replace Thomas J. Wright, qualified on 11/26/1849.
(8) Thomas S. Gillison died on September 22, 1849.
(9) Elected to replace Thomas S. Gillison, qualified on 11/26/1849.
(10) His election in 1848 was protested by John Norvelle Davis and the Senate declared the seat vacant. A special election was called, and John Willson won again, and he qualified on 11/26/1849.
(11) Resigned after the second session upon his acceptance of a disqualifying office.
(12) Elected a Lt. Governor on December 12, 1848, however he did not vacate his Senate seat.
<< 1847  

1850 >>



© 2013 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved